|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

O prezydencie Juliuszu Leo

Przez cały tydzień w cyklu Pod lupą mówić będziemy o prezydencie Krakowa Juliuszu Leo. W środę, 21 lutego, przypada setna rocznica jego śmierci. Zaprosimy Państwa do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie przechowywane są pamiątki i zdjęcia prezydenta, a także do Archiwum Narodowego w Krakowie, gdzie znajdują się m.in. jego prywatne dokumenty jak np. świadectwa szkolne. Wspomnimy o rzeźbie przedstawiającej Lea, która zostanie odsłonięta na skwerze u zbiegu ulic Józefińskiej i Nadwiślańskiej w sąsiedztwie kładki im. Ojca Bernatka oraz o konferencji w Urzędzie Miasta Krakowa „Prezydent Juliusz Leo i Kraków jego czasów” organizowanej m.in. przez Archiwum Narodowe w Krakowie i Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa. Dodatkową atrakcją jest konkurs dla słuchaczy z nagrodami - słuchajcie od poniedziałku do piątku o 11:40.

Prezydent Juliusz Leo w swoim gabinecie, 1912 r. Fot. dzięki uprzejmości MHK

 

Na początek wyprawa do Archiwum Narodowego w Krakowie. Dzięki dokumentom tam przechowywanym poznajemy przyszłego prezydenta Krakowa m.in. jako ucznia i studenta, choć nie brakuje i dokumentów z ostatniego okresu życia. Z dr Kamilą Follprecht, zastępca dyrektora Archiwum Narodowego w Krakowie rozmawia Marzena Florkowska. 

Posłuchaj

Dokumenty, o których mowa, będzie można obejrzeć już w środę (21 lutego 2018 r.) w Urzędzie Miasta Krakowa podczas konferencji „Prezydent Juliusz Leo i Kraków jego czasów” organizowanej m.in. przez Archiwum Narodowe w Krakowie i Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa.

 

21 lutego mija setna rocznica śmierci prezydenta Krakowa Juliusza Lea, twórcy tzw. Wielkiego Krakowa. Zapraszamy Państwa do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie zobaczyć można m.in. jego fotografie i karykatury. A na wyprawę w czasie zapraszają Piotr Hapanowicz, kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Marzena Florkowska

 

Posłuchaj

Na skwerze u zbiegu ulic Józefińskiej i Nadwiślańskiej w sąsiedztwie kładki im. Ojca Bernatka odsłonięta zostanie rzeźba przedstawiająca Juliusza Lea autorstwa Karola Badyny i Łukasza Podczaszego.

 

Karykatura prezydenta Juliusza Leo, rys. Wincenty Wodzinowski, 1910 r., MHK-2501-VIII. Fot. dzięki uprzejmości MHK

 

W Urzędzie Miasta Krakowa odbywa się konferencja „Prezydent Juliusz Leo i Kraków jego czasów” organizowana m.in. przez Archiwum Narodowe w Krakowie i Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Krakowa, a przygotowana z racji przypadającej właśnie setnej rocznicy jego śmierci. Zapraszamy także do Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, gdzie przechowywane są m.in. dokumenty związane z największym jego dziełem, czyli Wielkim Krakowem. Rozmawiają Piotr Hapanowicz, kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Marzena Florkowska

 

Posłuchaj

 

Dyplom Honorowego Obywatela Podgórza nadanego prezydentowi Juliuszowi Leo, 17 III 1914 r., mal. Wincenty Wodzinowski, oprawa Robert Jahoda, nr inw. MHK, Bibl. R.373. Fot. dzięki uprzejmości MHK. 

 

Pierścień nie ze srebra ani złota, tylko z kuli armatniej. Takie ciekawe przedmioty związane z prezydentem Juliuszem Leo oglądać można w Muzeum Historycznym Miasta Krakowa. Rozmawiają Piotr Hapanowicz, kustosz Muzeum Historycznego Miasta Krakowa i Marzena Florkowska. 

Posłuchaj

 

Pierścień pamiątkowy prezydenta Juliusza Leo, 1914 r. , pracownia jubilerska Wiktora Czaplickiego, nr inw. MHK-2345-III (2). Fot. dzięki uprzejmości MHK

 

Prezydent Krakowa Juliusza Leo głównie został zapamiętany jako twórca tzw. Wielkiego Krakowa, ale jego zasługą było także odebranie Wawelu z rąk austriackich. Z Piotrem Hapanowiczem, kustoszem Muzeum Historycznego Miasta Krakowa rozmawia Marzena Florkowska. 

 

Posłuchaj

 

 

Fot. dzięki uprzejmości MHK

 

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

83%
17%