|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

O Podgórzu w "Pod Lupą"

Już po raz 16. Podgórze otwiera przed wszystkimi zainteresowanymi swoje podwoje. Od piątku do soboty odwiedzimy najciekawsze zabytki, a także wiele miejsc na co dzień niedostępnych – forty, kościelne wieże, pracownie rzemieślnicze, zapomniane obiekty przemysłowe i inne miejsca ważne dla historii Podgórza. Nie zabraknie także specjalnych atrakcji dla cudzoziemców, którzy będą mieli okazję nauczyć się, co to np. jest warzywniak i wypowiedzieć trudne polskie słowa. Organizatorem Podgórskich Dni Otwartych jest Stowarzyszenie Podgórze.pl.

Fot. Paweł Kubisztal

Pełny program XVI Podgórski Dni Otwartych Drzwi jest TUTAJ! Zapraszamy!

 

Miejsce to - jak żadne - budzi wyobraźnię zwiedzających. Nic dziwnego – te dwa długie korytarze wykute w litej skale Krzemionek, lód z Wisły, temperatura bliska zero stopni Celsjusza, kupcy sprzed wieku... Towarzysząca temu historia najstarszej Szkoły Gastronomicznej w Krakowie. Po Lodowni Miejskiej przy ul. Zamojskiego 6 w Krakowie oprowadza Marzenę Florkowską  Marta Gdańska, którą na co dzień prowadzi bibliotekę w tej szkole.

Posłuchaj o lodowni miejskiej

Lodownia. Fot. Paweł Kubisztal

 

Dom Pod Lipkami. To jeden z najstarszych budynków Podgórza, istniał już na pewno w 1779 roku, a od 1820 roku należy do rodziny Rehmanów, w której silne były tradycje kominiarskie. Stanisław Rehman był nie tylko mistrzem kominiarskim, ale także założycielem parku Krakowskiego oraz cukierni i kawiarni w Sukiennicach, która potem została przejęta przez Jana Noworolskiego. Do Domu Pod Lipkami wybrała się Marzena Florkowska, a gościli ją Janina Rehman wraz z mężem Stanisławem.

Posłuchaj o Domu Pod Lipkami

Dom Pod Lipkami. Fot. Paweł Kubisztal

 

Od szubienicy po elegancką i trochę ekstrawagancką architekturę willową – tak najkrócej można opisać historię Placu Lasoty w Podgórzu. O tym, jak narodziła się idea osiedli willowych i czym te domy zachwycają do dzisiaj opowiada Marzenie Florkowskiej Agnieszka Kittner zafascynowana Podgórzem.

Posłuchaj o willach z Podgórza

Wille w Podgórzu. Fot. Paweł Kubisztal

 

Gdzie znajdowała się pomadkarnia, czekoladkarnia i inne smakowicie brzmiące działy? Kto produkował 600 ton cukierków i 200 ton czekolady rocznie? To burzliwe dzieje Parowej Fabryki Cukrów i Czekolady “Kryształ", która istniała w Podgórzu przy ul. Lwowskiej 30. O miejscu tym podczas Podgórskich Dni Otwartych opowiada Anna Konieczkowska, której przodkowie byli współwłaścicielami fabryki, a towarzyszy jej Marzena Florkowska. 

Posłuchaj o Parowej Fabryce Cukrów i Czekolady w Podgórzu

Fot. Paweł Kubisztal

 

Jest jednym z czterech najstarszych kościołów Krakowa, znaleziono w jego podziemiach fragmenty romańskiej rotundy, ale wiąże się z nim także legenda o księżniczce z góry Lasoty, a wezwanie św. Benedykta nie jest przypadkowe. Kościół św. Benedykta należący do parafii św. Józefa w Podgórzu, budzi zainteresowanie nie tylko specjalistów. Marzenę Florkowską oprowadzał po nim Roman Tekieli.

Posłuchaj o kościele św. Benedykta

Pełny program XVI Podgórski Dni Otwartych Drzwi jest TUTAJ! Zapraszamy!
 

 

 

(Marzena Florkowska/ew)

100%
0%