|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Autyzm, ADHD, zaburzona pamięć i niski iloraz inteligencji czyli rozmowa o piciu w czasie ciąży

Jedna trzecia kobiet ciężarnych w Polsce, według badań publikowanych przez Polską Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych, przyznaje się do picia alkoholu w ciąży. - W Polsce istnieje bardzo niewielka świadomość, że alkohol może szkodzić dziecku w okresie prenatalnym. Istnieje natomiast bardzo duża szansa, że każda ilość wypitego trunku może spowodować nieodwracalne uszkodzenia centralnego systemu nerwowego - zaznacza dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego im. św. Ludwika w Krakowie lek. med. Stanisław Stępniewski, gość programu "Pierwszy krok". Jednak, jak dodaje pediatra, kobiety nie powinny popadać w histerię jeśli nie wiedząc, że są w ciąży wypiły alkohol.

Posłuchaj rozmowy ze specjalistami na temat FAS

fot. pixabay.com

- Na około tysiąc urodzeń w Polsce, dwadzieścioro dzieci rodzi się z Alkoholowym Zespołem Płodowym (FAS). To bardzo dużo - zaznacza dyrektor Miejskiego Centrum Profilaktyki Uzależnień Adam Chrapisiński - gość programu Pierwszy krok w Radiu Kraków.  Dlatego całkowitą abstynencję od alkoholu w okresie ciąży rekomendują pracownicy Centrum oraz lekarze z WSSD im. św. Ludwika w Krakowie. 

Program "Alicja" - pomaga diagnozować dzieci z syndromem FAS

Zdaniem kierownik Oddziału Psychiatrii Dzieci w szpitalu św. Ludwika lek. Joanny Boroń-Zyss  zaburzenia nie muszą objawiać się pełną dysmorfią. - Poza wadami wrodzonymi stawiane są rozpoznania z kręgu psychiatrycznego. Te dzieci, na co często skarżą się rodzice, nie szanują cudzej wartości, ich osiagnięcia w szkole są niezwykle ubogie, co wynika z obniżonego intelektu. Pojawia się u nich charakterystyczna nadruchliwość, zmiany nastroju, impulsywność i ADHD. Zmiany dotyczą szerokiego spektrum zaburzeń: pamięci, uwagi, motoryki oraz  rozwoju poznawczego - wylicza psychiatra.

Badania były prowadzone w trzech województwach: małopolskim, podkarpackim i świętokrzyskim. Program "Alicja", przeprowadzony przez specjalistówze szpitala przy ul. Strzeleckiej, został  sfinansowany przez Państwową Agencję Rozwiązywania Problemów Alkoholowych.

 

Joanna Gąska

0%
0%