Gośćmi Pierwszego kroku w Radiu Kraków są również:  dr Beata Szkolnicka z Pracowni Informacji Toksykologicznej i Analiz Laboratoryjnych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz mistrz karate asp. szt. Robert Bretner z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Specjaliści byli uczestnikami konferencji zorganizowanej przez Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnieńw Krakowie. Mówili o nowych substancjach psychoaktywnych czyli o tzw. nowych narkotykach.
 
Temat zatruć NSP nie jest nowością w Krakowie. Pracownicy krakowskiego Ośrodka Informacji Toksykologicznej codziennie odbierają co najmniej kilkanaście telefonów z pytaniami rodziców o konsekwencje spożycia substacji, które trafiły do ust dziecka bądź nastolatka. - Bywa, że spożyte specyfiki naśladują klasyczne narkotyki, ale na receptory w mózgu działają nawet stukrotnie silniej - przyznaje dr Szkolnicka.
 
Nowe substancje psychoaktywne popularnie zwane dopalaczami produkowane są w głównej mierze na rynkach azjatyckich, ale nie brakuje też chałupniczych minilaboratoriów w Polsce. - Coraz większym zagrożeniem stają się sztuczna marichuana oraz popularne w reklamach suplementy diety - kwalifikowane do nowych narkotyków - przyznaje specjalistka.
 
Telefon alarmowy, pod którym dyżuruje lekarz klinicysta toksykolog, to 411 99 99 z krakowskim prefiksem lub telefon bezpośrednio do laboratorium toksykologicznego: 424 83 82. Tam można dzwonić, aby  zasięgnąć informacji nie tylko na temat suplementów ale i innych nowych narkotyków. 

 

Joanna Gąska

Obserwuj autorkę na Twitterze