|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Alkoholik to ten, który pije więcej niż jego lekarz" - o uzależnieniach wśród białych fartuchów

Od alkoholu uzależniają się kilkunastokrotnie częściej niż przedstawiciele tzw. populacji ogólnej, od narkotyków nawet stukrotnie częściej niż ogół społeczeństwa. Lekarze należą do grupy obarczonej wysoką odpowiedzialnością i szczególnie narażonej na stres, wypalenie zawodowe. - Dlatego problemy psychiczne i emocjonalne w tym uzależnienia w dużej mierze dotyczą także białych fartuchów - mówiła podczas konferencji poświęconej nowym substancjom psychoaktywnym prof. Dominika Dudek kierownik Oddziału Klinicznego Kliniki Psychiatrii Dorosłych w Szpitalu Uniwersyteckim w Krakowie. Rozmawiała z nią Joanna Gąska w programie Pierwszy krok.

Posłuchaj rozmowy w programie Pierwszy krok

źródło: pixabay.com

Gośćmi Pierwszego kroku w Radiu Kraków są również:  dr Beata Szkolnicka z Pracowni Informacji Toksykologicznej i Analiz Laboratoryjnych Collegium Medicum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz mistrz karate asp. szt. Robert Bretner z Wydziału Prewencji Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie. Specjaliści byli uczestnikami konferencji zorganizowanej przez Miejskie Centrum Profilaktyki Uzależnieńw Krakowie. Mówili o nowych substancjach psychoaktywnych czyli o tzw. nowych narkotykach.
 
Temat zatruć NSP nie jest nowością w Krakowie. Pracownicy krakowskiego Ośrodka Informacji Toksykologicznej codziennie odbierają co najmniej kilkanaście telefonów z pytaniami rodziców o konsekwencje spożycia substacji, które trafiły do ust dziecka bądź nastolatka. - Bywa, że spożyte specyfiki naśladują klasyczne narkotyki, ale na receptory w mózgu działają nawet stukrotnie silniej - przyznaje dr Szkolnicka.
 
Nowe substancje psychoaktywne popularnie zwane dopalaczami produkowane są w głównej mierze na rynkach azjatyckich, ale nie brakuje też chałupniczych minilaboratoriów w Polsce. - Coraz większym zagrożeniem stają się sztuczna marichuana oraz popularne w reklamach suplementy diety - kwalifikowane do nowych narkotyków - przyznaje specjalistka.
 
Telefon alarmowy, pod którym dyżuruje lekarz klinicysta toksykolog, to 411 99 99 z krakowskim prefiksem lub telefon bezpośrednio do laboratorium toksykologicznego: 424 83 82. Tam można dzwonić, aby  zasięgnąć informacji nie tylko na temat suplementów ale i innych nowych narkotyków. 

 

Joanna Gąska

Obserwuj autorkę na Twitterze

 

67%
33%