|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wyrzuceni poza nawias - dorośli z autyzmem z niewielką szansą na terapię

W Polsce istnieje jeden dom, w którym mieszkają dorośli z autyzmem. To podkrakowska Farma Życia założona przez Fundację Wspólnota Nadziei. Wprawdzie dziennych ośrodków jest w naszym kraju kilka, ale do każdego z nich, czekają długie kolejki chętnych, którzy po zakończonej edukacji przedszkolnej a potem szkolnej są pozostawieni sami sobie tak, jakby przestali istnieć. O tym, dlaczego dorośli ze spektrum autyzmu są niewidzialni w polskim społeczeństwie i czym skutkuje przerwanie wieloletniej terapii - o tym Joanna Gąska rozmawia z gośćmi "Lustra" Radia Kraków.

Posłuchaj rozmowy z gośćmi Lustra Radia Kraków

fot. Pixabay.com

Dziecko inteligentne, ale nieprzystosowane społecznie, mały geniusz, który nie zważając na otoczenie i nie komunikując się z nim, żyje we własnej, odrębnej rzeczywistości. Tak większość z nas wyobraża sobie autyzm. Ale czy ktoś z nas zastanawiał się, co się dzieje z dzieckiem gdy dorośnie? Jak funkcjonuje, na jakie wsparcie może liczyć i jakie buduje relacje? O dorosłym życiu autystów Joanna Gąska rozmawia z Aliną Perzanowską - psychologiem, szefową Fundacji Wspólnota Nadziei, inicjatorką i współzałożycielką Farmy Życia - pierwszego w Polsce domu dla dorosłych z zaburzeniami spektrum autyzmu, mama dorosłego Jerzego, oraz Katarzyna Rybicka prezes Fundacji Autyzm UP, członkini zarządu Polskiego Stowarzyszenia Terapii Behawioralnej, mama kilkunastoletniego Mikołaja z autyzmem.
 
23 września rozpocznie się w Krakowie trzydniowa konferencja naukowa  pod hasłem: "Autyzm: Od nauki do praktyki",  której patronuje Radio Kraków, organizowana przez Instutyt Psychologii Uniwersytetu Jagiellońskiego. 
 
 
Joanna Gąska
Obserwuj autorkę na Twitterze

 

100%
0%