|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Wanda Chotomska i Biserka Rajčić

W programie rozmowa z Barbarą Gawryluk, autorką książki "Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia" oraz Biserką Rajcić, tłumaczką literatury polskiej na język serbski.

W Warszawie po długiej chorobie zmarła Wanda Chotomska, poetka, autorka książek dla dzieci.. Była jednym z najważniejszych twórców w powojennej historii literatury dla najmłodszych w Polsce. Opublikowała ponad dwieście książek, jej wiersze i opowiadania znajdują się w podręcznikach szkolnych, napisała teksty do spektakli teatralnych, słuchowisk i kilkuset piosenek, śpiewanych między innymi przez zespół Gawęda. Była autorką popularnej dobranocki telewizyjnej "Jacek i Agatka" i wielu innych telewizyjnych programów dla dzieci. Współpracowała z najwybitniejszymi ilustratorami i kompozytorami. Była pomysłodawczynią Orderu Uśmiechu i jedną z jego pierwszych laureatek. W 2013 roku w Oświęcimskiej Bibliotece otrzymała nagrodę im. Kornela Makuszyńskiego "Super Koziołka" za całokształt twórczości, a w ubiegłym roku odsłonięto tablicę Wandy Chotomskiej w Alei Pisarzy w Oświęcimiu. Również w ubiegłym roku ukazał się wywiad rzeka "Wanda Chotomska. Nie mam nic do ukrycia" przeprowadzony z poetką przez Barbarę Gawryluk, dziennikarkę Radia Kraków. W Krakowie, na spotkaniach z czytelnikami, pisarka bywała bardzo często. Wanda Chotomska miała 88 lat.

„Śmierci przewodnika rzecznego” to nowo wydana na polskim rynku książka Richarda Flanagana

Powieść Flanagana to nie tylko burzliwe losy tytułowego bohatera i jego rodziny. To również poruszająca historia Tasmanii, miejsca zamieszkiwanego przez tubylców i potomków skazańców -czytamy w recencji a my sięgamy po rozmowę nagraną z autorem podczas wizyty w Krakowie na Festiwalu Conrada.

 

Spotkanie z Biserką Rajčić i Łukaszem Mańczykiem, autorem książki pt. „Biserka”

 

Biserka Rajčić, była przez pięćdziesiąt lat notariuszem polskiej literatury. Adwokatem, gońcem, tłumaczem przysięgłym. Przerywa milczenie, po pięćdziesięciu latach w cieniu autorów, których przekłada i spraw o których pisze. Serbka. Laureatka nagrody „Transatlantyk” dla najlepszego tłumacza literatury polskiej (2009). W dorobku, liczącym przeszło 1500 pozycji bibliograficznych, ma ponad 70 książek z zakresu poezji, prozy, filozofii, teorii literatury, eseju i reportażu.

Nawiązuję kontakt z autorem do końca życia. Te przyjaźnie są specyficzne, bo rzadko się widzimy, ale często rozumiemy bez słów. 

Łukasz Mańczyk – ukończył prawo na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz scenopisarstwo w Łódzkiej Szkole Filmowej. Wydał trzy książki: Służebność światła, Kraków 2004 (Nagroda im. Kazimiery Iłłakowiczówny za debiut roku); Pascha 2007/punkstop, Kraków 2009, Affirmative, Belgrad 2006. Bezpartyjny radny Krowodrzy, Dzielnicy V Krakowa.

 

100%
0%