W Kole Kultury porozmawiamy o wampirach. Gościem Koła Kultury będzie Bartłomiej Grzegorz Sala, autor książki W górach przeklętych. Wampiry Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Bałkanów),  będącej  pierwszym pocztem najważniejszych wampirów Alp, Rudaw, Sudetów, Karpat i Półwyspu Bałkańskiego. Wywoływani tutaj z zaświatów nieumarli to postacie, które w wyobrażeniach Europejczyków pojawiały się w okresie od średniowiecza po lata międzywojenne. Wywodzą się z rzekomych, faktycznych przypadków wampiryzmu, o jakich wspominali świadkowie, dokumenty i prace dawnych uczonych, z ludowych legend oraz podań, nie wyłączając literatury pięknej. Wśród 28 wampirów opisywanych w książce znaleźli się m.in.: hrabina Elżbieta Batory, Brodka Duchaczowa – wampirzyca z Lewina Kłodzkiego, wampir z Bolkowa, książę Kostaki Brancovan – wampir z mołdawskich Karpat, Lord Ruthven – wampir Bałkanów.

Nasłuchując relacji z  Mistrzostw Europy w piłce nożnej gościmy Miljenko Jergovica, znanego chorwackiego autora, poetę, prozaika, laureata wielu nagród. Do Polski przyjechal tym razem z niewielka książka pt. "Wilimowski". Nic też dziwnego, że rozmowy toczą sie wokół piłki nożnej, skoro tytuł to nazwisko jednego z najbardziej znanych przedwojennych piłkarzy. Dlaczego to jego postaci użył chorwacki autor do opowiedzenia niezwykłej historii dziejącej się w Krakowie a potem w chorwackich górach? O tym opowie w audycji.

Ganbare - znaczy, do przodu, damy radę. Taki tytuł dała swojej książce Katarzyna Boni, dziennikarka i reportażystka, która tym razem odbyła podróż do Japonii, w rejony dotknięte w 2011 roku tragicznym trzęsieniem ziemi a potem tsunami, w  którym zginęły dziesiątki tysięcy ludzi.  Boni spotyka się z tymi, którzy przeżyli.
Ganbare! Warsztaty umierania,  to opowieść o kraju, gdzie zagrożenie katastrofą stało się normą, a normalne życie jest podszyte widmem śmierci. I o ludziach, którzy pięć lat po trzęsieniu ziemi, tsunami i wybuchu w elektrowni jądrowej próbują poradzić sobie w nowej rzeczywistości.