|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Przestępcze działania tajnej peerelowskiej policji politycznej

Szwadrony śmierci w latach 40. i 50., OAS - organizacja Anty Solidarność, pion "departamentu IV SB, "komando śmierci" - specgrupy tajnej policji politycznej PRL odpowiedzialne były za szantaże, groźby, napady, pobicia, także zabójstwa działaczy związanych z opozycją , czasami i ich najbliższych. O mordach politycznych w PRL, o nierozliczonych sprawcach i wciąż wznawianych śledztwach Jolanta Drużyńska rozmawiała w historycznym wydaniu Koła kultury (13 stycznia) z Patrykiem Pleskotem, historykiem związanym z warszawskim oddziałem IPN, politologiem i wykładowcą w Państwowej Wyższej Zawodowej w Oświęcimiu. Patryk Pleskot jest także autorem wydanej w styczniu 2016 roku książki pt. "Zabić", traktującej o mordach politycznych lub za takie uważane w PRL, a nawet w początkach III RP.

Jolanta Drużyńska rozmawia z historykiem i politologiem Patrykiem Pleskotem

Zdjęcia z pogrzebu Stanisława Pyjasa w Gilowicach w dniu 10 maja 1977 r., wykonana w ramach sprawy operacyjnego rozpracowania o krypt. „Stasio”/IPN

Z przeciwnikami politycznymi za czasów Polski Ludowej rozprawiano się na różne sposoby mniej lub bardziej oficjalnie i różnymi metodami. Wśrod nich były też takie, które nawet w świetle ówcześnie obowiązującego prawa były metodami kryminalnymi. Ofiarami byli dorośli przeciwnicy polityczni ustroju czy "zbyt dużo wiedzący" o mechanizmach funkcjonowania ówczesnej władzy, ale także "młodzi - gniewni" nastolatkowie, uczniowie szkół średnich a także osoby w podeszłym wieku, które z zaangażowaną działalnością opozycyjną nie miały wiele wspólnego, ale "ukarane" zostały "ku przestrodze", działających w opozycji ich najbliższych.

Śledztwa dotyczące przestępstw tajnej peerelowskiej policji - w tym zabójstwa krakowskiego studenta Stanisława Pyjasa, warszawskiego licealisty Grzegorza Przemyka, księdza Jerzego Popiełuszki czy działacza Solidarności RI Piotra Bartoszcze wznawiane były w III RP wielokrotnie. Niektóre nadal prowadzone są  przez śledczych z Instytutu Pamięci Narodowej.

W swej książce pt. "Zabić", gość programu Patryk Pleskot pisze: "W 2015 roku IPN ogłosił, że w przeciągu roku, może dwóch planuje zakończyć śledztwo w sprawie zbrodniczych działań podejmowanych w komunistycznym MSW w latach 1956 - 1989. Śledztwo obejmuje 46 spraw, w tym trzy dotyczą księży zamordowanych w 1989 roku". Przypomnijmy, że chodzi tu o zamordowanych w styczniu 1989 roku ks. Stefana Niedzielaka i ks. Stanisława Suchowolca oraz zabitego w lipcu 1989 roku ks. Sylwestra Zycha.  

0%
0%