|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Inwazja azjatyckich małży

Gatunki obce w Wiśle. Azjatycki małż Corbicula fluminea jest już w Krakowie. Niszczy infrastrukturę hydrotechniczną i beton. Więcej o tym inwazyjnym gatunku w audycji Ekospotkania.

Posłuchaj audycji

fot.K.Zając

Corbicula fluminea to małż  pochodzący z Azji. W Polsce został odkryty w podgrzanych wodach kanału dolnej Odry koło Nowego Czarnowa i Gryfina (Pomorze Zachodnie) w październiku 2003 r. Trafił również do Krakowa - jego pierwsze muszle znaleziono na bulwarach po powodzi w 2010 roku.  Do Polski corbicula zawleczona została prawdopodobnie z zachodu Europy. Mogła  pojawić się w Odrze razem z narybkiem przywiezionym dla pobliskich hodowli ryb, być może  przywleczona została przez wędkarzy, którzy używali jej jako przynęty. Jej formy młodociane mogły być przyniesione na nogach i w upierzeniu ptaków. W USA wskazywano, że rozprzestrzenia się dzięki transportowi  barkami, z ładunkiem żwiru rzecznego, a także przez ptactwo wodne, akwarystów i, jako przynęta, przez wędkarzy.

C. fluminea zaliczana jest do gatunków obrastających urządzenia hydrotechniczne. W USA, ze względu na duże zagęszczenia, stanowi poważne zagrożenie dla działalności różnego typu urządzeń i systemów wodnych  - mówi dr Katarzyna Zając - malakolog z Instytutu Ochrony Przyrody PAN.
Audycję z cyklu "Ekospotkania" przygotowała Ewa Szkurłat.

84%
16%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 2

Maciek Bonk

Środa, 6 grudnia 2017, 10:50

@ontario

To nie te :) Małże które obrastają statki i inne urządzenia to racicznice zmienne Dreisena polymorpha i wydaje się, że trafiły do Ameryki Północnej w wodami balastowymi. Małże z rodzaju Corbicula nie mają możliwości przytwierdzania się do podłoża (jedynie jako bardzo młode osobniki i to na krótko). W stanach Corbicula pojawiła się najprawdopodobniej wraz z chińskimi imigrantami ponad 100 lat temu, została zawleczona ponieważ w Azji jest jadana. Ale jej rozprzestrzenianiu sprzyjają zapewne i inne czynniki.

Odpowiedz

ontario

Poniedziałek, 27 listopada 2017, 18:08

Malze te trafily rowniez do Wielkich Jezior w Kanadzie okolo 20 lat temu prawdopodobnie spuszczone z wody balastowej z chnskich statkow handlowych. Obrastaja one wszystko co zanuzone jest w wodzie, kadluby statkow, ujecia wody pitnej, zapory wodne itd. Jedynie goraca woda pod cisnieniem pomaga w ich usunieciu. Plusem tych mazly jest to ze filtruja wode bo zywia sie mikroorganizmami. Dzisiaj woda w jeziorze Erie jest tak czysta ze widac dono 10 m. ponizej. Wczesniej widocznosc byla moze 2-3m. przy ladnej pogodzie.

Odpowiedz