|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

"Wesele" Andrzeja Seweryna

Wyjątkowa, jedyna radiowa wersja "Wesela" już w sprzedaży! ZAMÓW PŁYTĘ PRZEZ INTERNET! Powtórka słuchowiska 2 września po godz. 20. Zapraszamy!

36 aktorów, muzycy, kilkunastoosobowa obsługa techniczna i ponad dwustu gości – owacjami na stojąco zakończyła się premiera słuchowiska „Wesele” Stanisława Wyspiańskiego w reżyserii Andrzeja Seweryna.


W premierze uczestniczyło wielu znakomitych gości, którzy byli świadkami "dziania się" na żywo tego niezwykłego wydarzenia - m.in. pani Maria Rydlowa (kustosz Muzeum Młodej Polski "Rydlówka", skarbnica wiedzy i pamięci o młodopolskiej przeszłości Krakowa), Zofia Gołubiew (Dyrektor Muzeum Narodowego w Krakowie), Krzysztof Jasiński (Dyrektor Teatru STU), Bogusław Nowak (Dyrektor Naczelny Opery Krakowskiej), prof. Franciszek Ziejka, prof. Marta Wyka i Janina Paradowska. Wśród zaproszonych gości byli też słuchacze Radia Kraków.

Po premierze miała miejsce jeszcze jedna uroczystość - wręczenie Radiowej Nagrody im. Romany Bobrowskiej. To wyjątkowe wyróżnienie z rąk Prezesa Radia Kraków, Marcina Pulita otrzymał Andrzej Seweryn. To druga nagroda imienia wybitnej polskiej reżyserki przyznana przez Radio Kraków - w ubiegłym roku otrzymała ją Anna Polony. Decyzja Kolegium Programowego Radia Kraków, które nagrodę przyznaje, była jednomyślna. Wzruszony był też sam reżyser"Jestem szczęśliwy, wdzięczny i zaskoczony - powiedział. - Ale przede wszystkim jestem przez Państwa zobowiązany - żeby myśleć i żeby pracować".


Twórcy słuchowiska i aktorzy opowiadali o – jak to nazwał Andrzej Seweryn - wielkiej przygodzie artystycznej, jaką dla nich wszystkich jest realizacja „Wesela”. „Decyzja o tym, aby zaprezentować cały tekst „Wesela” Wyspiańskiego dzisiejszemu słuchaczowi w sposób tak szczególny, czyli w bezpośredniej transmisji z udziałem najwybitniejszych aktorów polskich, krakowskich, z udziałem wspaniałych muzyków, wydaje mi się czymś naprawdę istotnym – jakimś znakiem powrotu, jakiegoś zaakcentowania wagi kultury teatralnej i radiowej, która ma wysoką wartość literacką” – mówił reżyser. Nie krył też, że realizacja słuchowiska na żywo jest dużym wyzwaniem nawet dla najwybitniejszych aktorów: „W poniedziałek staniemy z ogromnym napięciem przed mikrofonami i będzie to dla nas wielkie święto, również z powodu wielkiej odpowiedzialności, jaka na nas ciąży”.

 

O tym wyzwaniu – graniu słuchowiska na żywo przed publicznością – mówiła też odtwórczyni roli Kliminy, Anna Polony: „Nerwy będą rozedrgane i trzeba je będzie umieć powściągnąć”. Aktorka, która ma już na swoim koncie kilka wybitnych kreacji w słuchowiskach realizowanych przez Radio Kraków, podkreślała też znaczenie tej formy radiowej i roli radia: „Kocham pracę w radiu, bo to jest praca słowem, a w dzisiejszych czasach, kiedy słowo jest w takiej poniewierce, to jest misja. Misja Radia i nasza misja, żeby zwrócić uwagę ludzi na język, na polszczyznę, na piękno tego języka i jego wyrazistość, która na co dzień jest w coraz gorszym stanie”. Radosław Krzyżowski z kolei zwierzył się dziennikarzom, że udział w „Weselu" jest dla niego pewnego rodzaju debiutem, gdyż po raz pierwszy będzie miał okazję „powiedzieć Wyspiańskiego głośno”.

Prawdziwą debiutantką wśród doświadczonych aktorów była Hanna Wójciak – wybrana w castingu do roli Panny Młodej. Udział w realizacji słuchowiska, w gronie tak wspaniałych aktorów, jest - jak mówiła - „spełnieniem jej marzeń i fantastyczną przygodą intelektualną”.

O muzycznej stronie realizacji słuchowiska opowiadał Olo Walicki – kompozytor muzyki do „Wesela”, którą w trakcie premiery wykona na żywo ze swoim zespołem.
 

Największym zaskoczeniem był jednak rekwizyt zaprezentowany przez Andrzeja Seweryna, który podczas konferencji pokazał dziennikarzom... kapcie, które – jak powiedział - pomogą mu w pracy nad słuchowiskiem. „Te kapcie mi pomogą, ponieważ będzie to bardzo długa praca, a nie mam kostiumu żadnego. W teatrze mam zawsze kostium, który pomaga mi pracować, natomiast w Polskim Radiu Kraków pomogą mi pracować te kapcie" - tłumaczył reżyser.

Radiowa inscenizacja „Wesela” w reżyserii Andrzeja Seweryna miała gwiazdorską obsadę. Sam reżyser, który wcielił się także w postać Poety, nazwał ją „obsadą marzeń”. W Studiu im. Romany Bobrowskiej z arcydramatem Stanisława Wyspiańskiego zmierzyli się najwięksi i najpopularniejsi polscy aktorzy: Anna Dymna jako Gospodyni, Krzysztof Globisz jako Gospodarz, Anna Polony w roli Kliminy, Jerzy Trela - Wernyhory. Rolę Radczyni zagrała legenda Starego Teatru – Izabela Olszewska, zaś postać Żyda stworzył najsłynniejszy polski interpretator tej roli – Jerzy Nowak. Sensacyjną obsadę miała także postać Racheli – w tej roli wystąpiła gwiazda najsłynniejszych spektakli Krystiana Lupy i Krzysztofa Warlikowskiego – Małgorzata Hajewska-Krzysztofik. W radiowym „Weselu” pojawili się także aktorzy znani widzom z polskich seriali – Artur Dziurman czy Radosław Krzyżowski. W roli Panny Młodej usłyszeliśmy Hankę Wójciak – wybraną w castingu, Pana Młodego zagrał Krzysztof Zawadzki, Marysię – Sandra Korzeniak, Stańczyka – Roman Gancarczyk.

Muzykę do słuchowiska skomponował Olo Walicki - kontrabasista, kompozytor, producent. Twórca projektów: Metalla Pretiosa, Olo Walicki Kaszëbë, The Saintbox. Uczestniczył w nurcie określanym jako scena yassowa, razem z Tymonem Tymańskim, Mikołajem Trzaską, Tomaszem Gwincińskim. Grał w zespołach Leszka Możdżera i Zbigniewa Namysłowskiego. Pracował z twórcami filmowymi i teatralnymi: Ingmarem Villqistem, Adamem Sikorą, Katarzyną Deszcz. Obecnie współpracuje z Gabą Kulką, Maćkiem Szupicą, Wacławem Zimplem, Maciem Morettim, Piotrem Pawlakiem, Wojtkiem Mazolewskim, Teatrem Tańca Dada von Bzdülow.

Partner Główny: Województwo Małopolskie,

Patron Wydarzenia: Gmina Miejska Kraków
Mecenasi: Karpacka Spółka Gazownictwa Sp. z o.o., Elektrociepłownia „KRAKÓW”

 

FORMULARZ ZAMÓWIENIA

Formularz służy do zamówienia, nie zakupu płyty! Po wypełnianiu formularza, prosimy wskazaną w nim kwotę przelać na konto Radia Kraków: 30 8804 0000 0050 0500 0530 0001 Bank Spółdzielczy w Limanowej z opisem "płyta Klinika Zdrowego Chomika".
Zamówienie zostanie zrealizowane po otrzymaniu opłaty.
Bezpłatna przesyłka pocztowa jest możliwa tylko na terenie kraju.
Czas realizacji przesyłki - do 7 dni roboczych od otrzymania wpłaty.
W razie problemów z zamówieniem płyty, prosimy o kontakt na: promocja@radiokrakow.pl

 

60%
40%