Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

„Królowa śniegu”

  • Wydawnictwa
  • date_range Wtorek, 2021.02.16 17:28 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:48 )
Rozpisana na role, znakomicie przeczytana i zaśpiewana adaptacja baśni H. Ch. Andersena

fot. Piotr Kubic

Reportaż filmowy z nagrania słuchowiska

Radio Kraków i aktorzy Teatru Bagatela zapraszają w emocjonującą podróż do świata baśni i świata radia - teatru wyobraźni. Historia wyprawy dzielnej Kasi na ratunek bratu porwanemu przez złą Królową Śniegu, została wzbogacona muzyką i piosenkami. Dobro – jak przystało na baśń – zwycięży, ale żeby zatriumfowało, bohaterowie muszą pokonać własne słabości, wiele trudności, wykazać się charakterem i samodzielnością... Zapraszamy!

Przedstawienie, a właściwie czytanie i śpiewanie z podziałem na role, nazywane przez dorosłych „czytaniem performatywnym”, przygotowane zostało na podstawie adaptacji Eugeniusza Szwarca. Była ona wystawiana na deskach sceny przy Karmelickiej trzykrotnie: prapremierowo w 1948 w Teatrze Młodego Widza oraz w 1967 w Teatrze Rozmaitości i w 1976 w Teatrze Bagatela (druga wersja w nowej obsadzie). Wszystkie inscenizacje reżyserowała Maria Billiżanka wg tłumaczenia Hanny Pieczarkowskiej, z piosenkami do tekstów Anny Świrszczyńskiej i Andy Kitschmann oraz z muzyką tej ostatniej. Przedstawienie z 1976 było pożegnaniem reżyserki ze sceną, którą stworzyła i której dyrektorowała.
Po czterdziestu trzech latach tekst reżysersko opracował Wojciech Leonowicz, za muzykę odpowiada Artur Sędzielarz. Reżyserką radiową słuchowiska jest Ewa Ziembla.

Premiera  słuchowiska z udziałem publiczności odbyła się 25 stycznia 2020 roku w Studiu im. Romany Bobrowskiej Radia Kraków.

"Królowa śniegu"
Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię