|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Ewa Lipska "Droga pani Schubert..."

59 wierszy Ewy Lipskiej w autorskim wyborze poetki pochodzących z ośmiu tomów: "Droga pani Schubert....", "Miłość, droga pani Schubert...", Czytnik linii papilarnych", „Pamięć operacyjna", "Miłość w trybie awaryjnym", "Pogłos", "1999" oraz "Gdzie indziej", wydane na jednej płycie w mistrzowskiej interpretacji Anny Polony i Jerzego Treli. Reżyserem i autorem oprawy muzycznej Józef Opalski. Bibliofilskie wydanie, obok płyty, zawiera również książeczkę ze wszystkimi utworami, rękopisami autorki oraz fotografiami twórców.

Pomysł na zrealizowanie słuchowiska i nagranie płyty, wyszedł od aktorów, którzy czytali wiersze Ewy Lipskiej na spotkaniach autorskich. Jak podkreśla Józef Opalski, poprzez mistrzowską interpretację Anny Polony i Jerzego Treli, poezja Ewy Lipskiej zyskuje jeszcze inny wymiar. W tym poetyckim dramacie aktorzy mówią też o sobie.  - To jest też ich historia, historia przyjaźni, wspólnej pracy. To  także obraz świata i rzeczywistości w której przyszło nam żyć i kochać - dodaje reżyser.

Fot. Kalina Szyszka-Treppa

Ponad tym wszystkim jest miłość. Miłość, która jest tematem przewodnim płyty, wszystko scala. Miłość która mija, kończy się, wybrzmiewa….- mówi Ewa Lipska. - Mamy też przyjaźń, która jest przecież rodzajem miłości.  Pani Schubert urodziła się w Austrii, najpierw była zaangażowana w sprawy austriackie a teraz stała się bardziej uniwersalna. Jest bohaterką dwu tomów Ewy Lipskiej „ Droga pani Schubert…” i „Miłość droga pani Schubert”….

Współistnieć z poezją Ewy Lipskiej to nie tylko radość, ale i perwersyjne wyzwanie intelektualne.  Nadanie zaś ciężaru wypowiedzenia jej wierszom, dokonanie ich teatralizacji to wyzwanie podwójne. Świat poezji Ewy Lipskiej to przecież prawdziwy 'theatrum mundi'. Fascynujący. Pragniemy się naszą fascynacją podzielić - podkreśla  Józef Opalski.

 W każdym czasie i w każdym miejscu w tej poezji można się odnaleźć.

Dla Anny Polony poezja Ewy Lipskiej, przesycona gorzką ironią, jest zderzeniem romantycznej duszy ze współczesnym światem i zwariowaną rzeczywistością. Ale nie tylko zawartość intelektualna i emocjonalna tworzy oryginalność tej poezji, ale także jej forma, pełna zaskakujących metafor. Wszystko to razem sprawia, że jej twórczość jest fascynująca - podkreśla aktorka.

Czytając wspaniałą poezję Ewy Lipskiej,  przenoszę się w inny wymiar, inny świat. Świat pełen piękna, metafizyki. Po nagraniu tej płyty jestem bardzo wzruszony i chce mi się żyć- mówi Jerzy Trela.

Fot. Kalina Szyszka-Treppa

DROGA PANI SCHUBERT...

Czytają: Anna Polony i Jerzy Trela

Reżyseria i oprawa muzyczna: Józef Opalski

Muzyka: Gabriel Fauré Pavana op. 50. w wykonaniu 12 Wiolonczelistów Filharmonii Berlińskiej

Realizacja radiowa: Wojciech Gruszka

Opracowanie graficzne: Zuzanna Weremiuk

Grafika na okładce: Sebastian Kudas

Zdjęcia: Piotr Kubic

Zdjęcie Ewy Lipskiej na okładce książki: Danuta Węgiel

Opieka redakcyjna: Katarzyna Fortuna

CD, format CD Audio, łączny czas: 39,11

Cena 44,00  zł

Kliknij TUTAJ aby zamówić płytę.

 

 

Wszystkie radiowe wydawnictwa płytowe oraz gadżety możesz kupić w naszym sklepie internetowym: https://sklep.radiokrakow.pl/

Zapraszamy!

86%
14%