Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Już nadajemy cyfrowo! Od 31 grudnia Radia Kraków słuchać można również w DAB+

  • Wszystko o DAB+
  • date_range Poniedziałek, 2014.12.22 09:39 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 08:02 )
Ruszyła emisja multipleksu DAB+ na terenie Krakowa. W DAB+ słuchać można Radia Kraków jak również kilku programów Polskiego Radia. Radio cyfrowe daje szereg nowych możliwości, które chcemy jak najlepiej wykorzystać. Jedną z nich jest uruchomienie drugiego programu Radia Kraków o nazwie Off.Radio Kraków. "To będzie oryginalna propozycja, jakiej próżno do tej pory szukać w eterze" - zapowiada Marcin Pulit, Prezes Zarządu i Redaktor Naczelny Radia Kraków - Z drugim programem wystartujemy 31 stycznia punktualnie o 21.05. OFF. Radio Kraków będzie adresowane głównie do ludzi w wieku 20 – 35 lat zainteresowanych nowymi trendami i szeroko rozumianą kulturą offową - podkreśla prezes Pulit. Nowy program OFF. Radio Kraków będzie również dostępny w internecie przez stronę www.off.radiokrakow.pl oraz apliakacje mobilne.

Philips ORT7500

Paweł Sołtysik rozmawia z Mirosławem Ostrowskim z Radia Wrocław
DAB Na jakich odbiornikach słuchać?
Paweł Sołtysik rozmawia z Mirosławem Ostrowskim z Radia Wrocław

Czytaj też: Kompresja dźwięku i tajemnicze kodeki

 

Nieustannie rosnące oczekiwania względem sygnału radiowego stały się tak duże, że popularny dotychczas FM nie może im sprostać. Zasięg, jakość dźwięku jak również przekaz wzbogacony o dodatkowe treści to tylko część nowości, jakie niesie ze sobą radiofonia cyfrowa. Postaramy się przybliżyć Państwu technologię nazwaną DAB+ (Digital Audio Broadcasting Plus).

DLACZEGO DAB+

Od wielu lat jest więcej pytań niż odpowiedzi dotyczących cyfryzacji sygnału radiowego. Wiadomo, że możliwości popularnego FM’u już się wyczerpały. Skala uległa zagęszczeniu. Brakuje możliwości technicznych, aby umożliwić rozpoczęcie pracy nowym nadawcom o zasięgu krajowym
jak i lokalnym.

Mapka zasięgu DAB+ w Małoplsce

Sygnał cyfrowy eliminuje te ograniczenia. Możemy tu mówić o częściowej analogii do cyfryzacji sygnału telewizyjnego. Znowu będziemy używać terminu MULTIPLEKS. To nic innego, jak możliwość nadawania na jednej częstotliwości wielu cyfrowych sygnałów rozgłośni radiowych. Zamiast jednej analogowej aż 15 rozgłośni zero-jedynkowych. Pamiętajmy też, że multipleksów będzie wiele. Specjalne algorytmy kodowania sygnału oraz jego buforowanie po stronie odbiorcy zapewni nam ciągłość słuchanej audycji gdy będziemy w ruchu i to nawet przy bardzo dużej prędkości przemieszczania. Znikną wszelkie szumy. Dynamika sygnału radiowego dorówna jakości płyty CD.

Zarówno nadawców jak i odbiorców powinien zainteresować także fakt, że koszty nadawania sygnału radiowego będą aż o 75% niższe niż obecnie.

CZEGO SIĘ SPODZIEWAĆ?
 

W przypadku cyfryzacji sygnału telewizyjnego byliśmy skazani na dokupienie nowego dekodera, rodzaju przystawki, która pozwalała odbierać sygnał cyfrowy. Droższym rozwiązaniem było kupienie nowego odbiornika. W przypadku cyfryzacji sygnału radiowego to pierwsze rozwiązanie
niestety nie będzie możliwe. To ujemna strona tego rozwiązania, jednak najprostsze radio cyfrowe to koszt zaledwie 65 zł.

Jego funkcje są znacząco ograniczone względem potencjału, jaki przynosi system DAB+. Można jednak na nim słuchać swoich ulubionych stacji. Radioodbiorniki te dodatkowo będą odbierać wysłużony i analogowy FM. To jedno z rozwiązań, które sprawi, że proces przejścia w nowy cyfrowy świat będzie płynniejszy i mniej uciążliwy. Sygnał analogowy jak i cyfrowy będą nadawane równolegle. Nie dojdzie więc do tak gwałtownego przełączenia jak w przypadku sygnału telewizyjnego.

Paweł Sołtysik rozmawia z Mirosławem Ostrowskim z Radia Wrocław Paweł Sołtysik rozmawia z Mirosławem Ostrowskim z Radia Wrocław

CZY TO JEST SKOMPLIKOWANE?


Proces strojenia radioodbiornika będzie odbywał się automatycznie. Nie będzie natomiast wyświetlanych częstotliwości przypisanych do rozgłośni czy procesu dostrajania. Wybór stacji będzie odbywał się pomiędzy tymi które pojawią się na wyświetlaczu.


Radioodbiorniki które od lat grają nam w naszych samochodach, telefonach z czasem zamilkną.
 

NIE TYLKO DŹWIĘK

Nadawcy radiowi do tej pory mogli za pomocą sygnału RDS przemycić bardzo krótkie treści. DAB+ pozwoli na wyświetlaczu radioodbiornika przekazać znacznie dłuższy tekst. Mogą to być informacje o nadawanym programie, reklama czy komunikat o zagrożeniu. Do tego dochodzą niewielkie obrazki na których zobaczymy np. kurs walut, okładkę płyty słuchanej piosenki czy poklatkowy widok ze studia radiowego. Nadawca sami mogę zdecydować co chcą przekazać.


Pomysłów zapewne nie zabraknie.
 

RADIO CYFROWE vs RADIO INTERNETOWE

Niestety radio cyfrowe jest bardzo często mylone z radiem internetowym. Różnic i podobieństw jest tak dużo, że można na ten temat poświęcić oddzielny artykuł lub nawet pracę doktorską.


Najczęściej spotykana opinia na ten temat głosi, że internet staje się tak powszechny, że zastąpi sygnał radiowy jak i telewizyjny. Nic bardziej mylnego. Dużo jednak zależy od samych odbiorców.

DAB+ to technologia cyfrowa ale w przeciwieństwie do internetu jednokierunkowa. Oznacza to, że słuchacz jest anonimowy. Dodatkowo pokrycie sygnałem internetowym jest dalekie od ideału, zwłaszcza na terenach rzadko zaludnionych. Przy założeniu, że transfer danych internetowych
stanie się w najbliższych latach darmowy, to infrastruktura tego typu nie udźwignie tak dużej ilości użytkowników, którzy chcą korzystać z internetu tak jak do tej pory a dodatkowo słuchać radia.


Rozważania tego typu można snuć bez końca. Być może w przyszłości powstanie zupełnie nowy standard, który połączy zalety DAB+ i internetu w innowacyjny system będący rewolucją na miarę zamiany sygnału analogowego na cyfrowy.
 

Paweł Sołtysik rozmawia z Mirosławem Ostrowskim z Radia Wrocław

DAB+EKOLOGIA
 

To bardzo ważny wątek nowego, cyfrowego świata. Obrazowo tłumacząc, DAB+ pozwala pokryć większy obszar za pomocą jednego nadajnika, który zużywa 1/4 mocy nadajnika analogowego.

Dodatkowo ten sam nadajnik będzie wysyłał sygnał 15  stacji radiowych. W dotychczasowym systemie potrzebujemy 15 nadajników. Każdy z nich emituje ogromną ilość fal elektromagnetycznych.

Polska nie jest pierwszym krajem który postanowił przejść na nadawanie sygnału radiowego. W Anglii, Niemczech, Holandii, Belgii, Norwegii czy Szwajcarii zasięg techniczny wynosi już ponad 90% powierzchni tych krajów. Norwegia będzie prawdopodobnie także pierwszym krajem na
świecie, który wyłączy nadajniki analogowe. Proces ten zaplanowano na początek 2017 roku.

Paweł Sołtysik - Radio Kraków


 

GDZIE KUPIĆ ODBIORNIK?

 

TechniSat Digital Sp. z o.o.

Conrad Elektronik

Blaupunkt

 

 

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię