|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Tatry: Wysokogórskie szlaki nadal niebezpieczne

Mimo że w Tatrach nie ma już zagrożenia lawinowego, na wysokogórskich szlakach nadal jest niebezpiecznie z uwagi na zalegający zmrożony śnieg. Na takie wyprawy koniecznie trzeba zabrać odpowiedni sprzęt – radzi Jan Krzeptowski Sabała z Tatrzańskiego Parku Narodowego (TPN).

Fot. Piotr Korczak

W minionym tygodniu w Tatrach doszło do kilku niebezpiecznych wypadków na skutek poślizgnięcia na płatach śniegu. W poniedziałek doszło do śmiertelnego wypadku na Rysach.

 

Tragedia w Tatrach. Zginął 56-letni turysta z Polski

 

"Od wysokości 2000 m nad poziomem morza panują jeszcze zimowe warunki. Szczególnie w żlebach, miejscach zacienionych na północnych stokach, zalega sporo zmrożonego śniegu. Wejście w taki teren może być szczególnie niebezpieczne, dlatego wybierając się w wysokie partie Tatr należy posiadać odpowiedni sprzęt jak raki, czekan, kask oraz mieć umiejętności posługiwania się tym sprzętem" – powiedział PAP Krzeptowski-Sabała.

 

Groźne wypadki na Zawracie i Szpiglasowej Przełęczy

 

Aby wyjść, na przykład na Rysy, trzeba mieć też sporo doświadczenia w zimowej turystyce wysokogórskiej. Jak wyjaśnił edukator TPN i przewodnik tatrzański, poślizgnięcie się na zmrożonym śniegu w terenie wysokogórskim może być śmiertelnie niebezpieczne, gdyż z takiej pułapki nie da się wyjść.

"Gdy nabierzemy pędu spadając w dół, możemy uderzyć w skały, a nawet spaść w przepaść. Jeżeli ktoś nie posiada doświadczenia i odpowiedniego sprzętu, lepiej żeby nie wychodził w te partie gór. Nawet jeżeli napotkamy pozornie niewielki płat śniegu, każde wejście w taki teren może być niebezpieczne" – przestrzega Krzeptowski-Sabała.

Wyprawa na przykład na popularny Giewont może być już w miarę bezpieczna, ponieważ stok prowadzący na tę górę od strony Doliny Kondratowej, jest wystawiony do słońca, więc tam śnieg szybko topnieje. Planując wyprawy na szczyty, warto mieć jednak w plecaku raki.

 

(PAP/sp)

 

 

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

0%
0%