- Chcielibyśmy, żeby przede wszystkim tego dnia w Tarnowie dało się odczuć, że jest to dzień świąteczny, żeby na ulicach miasta powiewały flagi tarnowskie i narodowe, które pojawiają się kilka dni później przed 11 listopada. Przecież najlepiej jest pokazać obie daty, bo w Tarnowie i Małopolsce niepodległość została w pełni odzyskana pod koniec października - podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków inicjator ustanowienia święta i współorganizator Festiwalu Niepodległości, Piotr Dżiża.

Tarnów formalnie został w pełni wolnym miastem 31 października 1918 o godzinie 7:30 rano. Miasto będzie 30 października świętowało "dzień pamięci o zwycięskim zrywie niepodległościowym". Jak wyjaśnia Dżiża, będzie tak jak świętuje się daty wybuchów powstań.

W ramach oficjalnego świętowania 30 października mają być też organizowane oficjalne uroczystości przed Grobem Nieznanego Żołnierza. W 2016 roku, w obywatelskim spotkaniu w tym czasie i miejscu uczestniczyła garstka tarnowian. Miejskie oficjalne uroczystości odbyły się 11 listopada. Dzień wcześniej po raz drugi na Rynku zorganizowano Piknik Niepodległościowy. Natomiast 30 października wręczono statuetkę "Orłów Niepodległości".

Koncertów, wystaw i spotkań związanych z odzyskaniem przez Tarnów niepodległości będzie coraz więcej, z kulminacją w 2018 roku. Wtedy miasto pod koniec października chce zorganizować uroczyste świętowanie 100. rocznicy odzyskania niepodległości. We wstępnych planach jest między innymi przygotowanie widowiska muzycznego specjalnie na tę okazję.

Z inicjatywy przewodniczącego Rady Miasta Kazimierza Koprowskiego, w budżecie miasta na 2017 rok znalazło się też przygotowanie fabularyzowanego filmu pod roboczym tytułem "Małopolska była Pierwsza", czy też opracowanie i zebranie źródeł, które o tym mówią. "Chodzi o to, żeby dla potomnych zostawić te ślady, które da się jeszcze uchwycić" - przekonuje Koprowski.

Z kolei osoby skupione wokół Festiwalu Niepodległości rozpoczynają publiczną zbiórkę pieniędzy na wykonanie tablicy pamiątkowej z nazwiskami bohaterów, którzy doprowadzili do odzyskania niepodległości przez Tarnów. Tablica miałaby zostać zamontowana przy Grobie Nieznanego Żołnierza.

Uchwała w sprawie ustanowienia 30 października Święta Miasta Tarnow została podjęta jednogłośnie. Podczas dyskusji nad treścią uchwały Marek Ciesielczyk zwrócił jednak uwagę na zapis mówiący o tym, że Rada Miasta wybiera czterech przedstawicieli lokalnych środowisk patriotycznych do komitetu organizacyjnego tegoż święta, który ma być wybierany co roku. Jak przekonywał Ciesielczyk w obecnym kształcie rady, w której większość ma PiS, de facto tylko radni tego ugrupowania będą mieli wpływ na wybór tych osób.

Radny SLD Jakub Kwaśny złożył poprawkę aby także prezydent mógł wybierać do komitetu organizacyjnego czterech przedstawicieli lokalnych środowisk patriotycznych. Nie zgodzili się jednak na to w głosowaniu radni Prawa i Sprawiedliwości. Prezydent będzie mógł delegować w każdym roku do komitetu organizacyjnego obchodów Święta Miasta Tarnowa jednego przedstawiciela.
 

 

 

 

(Bartłomiej Maziarz/ko)