|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Sanepid przypomina tarnowskiej kurii o środkach ostrożności w kościołach

Sanepid przypomina w piśmie do tarnowskiej kurii o środkach ostrożności, które powinny być stosowane w kościołach. Pismo zostało skierowane, bo mieszkańcy Tarnowa oraz okolic skarżyli się na nieprzestrzeganie reżimu sanitarnego w świątyniach. Dlatego sanepid przypomina tarnowskiej kurii o konieczności dezynfekcji klamek, poręczy, ławek, ale też np. konfesjonałów. Rzecznik biskupa tarnowskiego ks. Ryszard Nowak przekonuje, że pismo od sanepidu zostało przesłane do parafii w całej diecezji wraz z przypomnieniem zasad, które obowiązują w kościołach.

Posłuchaj, co mówi ks. Ryszard Nowak

Fot. Bartek Maziarz

Jak dodaje rzecznik biskupa tarnowskiego, osoby, które nie przestrzegają w kościołach obowiązku zasłaniania ust, narażają na kary zarówno siebie jak i parafię.

Ks. Ryszard Nowak dodaje, że komunia święta powinna być rozdawana w kościołach diecezji tarnowskiej osobno na rękę oraz do ust. Natomiast w przypadku gdy komunikuje jeden ksiądz, to najpierw powinna być rozdawana na rękę - a później do ust.

Rzecznik biskupa tarnowskiego przyznaje, że dezynfekowanie przez księży rąk przed komunią w widoczny dla wierny sposób, ma aspekt psychologiczny. "Ale ważny, żeby czuli się bezpiecznie".

Na Sądeckiej Górze Tabor odbywa się właśnie odpust. Niedawno odbył się także w Krużlowej. Odpustom tym towarzyszą procesje wiernych. Tymczasem to właśnie Nowy Sącz oraz powiat nowosądecki został uznany przez Ministerstwo Zdrowia za obszar, w którym należy wprowadzić ograniczenia mające na celu ograniczenie rozprzestrzeniania się koronawirusa.

Nie dotyczą one jednak uroczystości religijnych, a ks. Ryszard Nowak podkreśla, że w tym roku takie uroczystości jak wspomniane odpusty mają bardziej charakter lokalny. "Czyli nie ma organizowanych pielgrzymek spoza tych regionów, tak jak to się odbywało wcześniej. Właśnie po to, żeby nie dochodziło do tego przemieszania się ludzi i zwiększania ryzyka. Każda z tych uroczystości stwarza jakieś potencjalne ryzyko. Dlatego tym bardziej trzeba tę ostrożność zachowywać. W regionie nowosądeckim odbywają się uroczystości odpustowe. Ale myślę, że też jest tam przykładane wielkie staranie, żeby to się odbywało jak najbardziej bezpiecznie i żeby było przez wszystkich przestrzegane" - podkreśla rzecznik biskupa tarnowskiego ks. Ryszard Nowak.

 

Bartek Maziarz/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

80%
20%