|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Pomnik marszałka nie zostanie odsłonięty na 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Powód?

Miał być gotowy na 100. rocznicę, ale tarnowski pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego nie zostanie odsłonięty nawet na 101. rocznicę odzyskania niepodległości. Pierwszego terminu nie dotrzymano, bo niektórym radnym nie spodobało się, że na wybranym przez komisję projekcie marszałek siedzi i jest postarzały. Pomnik stojącego marszałka opartego o szablę jest już prawie gotowy, ale mimo tego nie uda się go odsłonić na 11 listopada. Miasto tłumaczy się przeciągającymi się procedurami.

Rzecznik prezydenta Tarnowa Ireneusz Kutrzuba wyjaśnia, że miasto dopiero w środę 8 października dostało zgody na użyczenie terenu przed Urzędem Wojewódzkim pod pomnik od Wojewody Małopolskiego i Marszałka Województwa Małopolskiego. Z kolei wojewoda czekał kilka miesięcy na zgodę ministra infrastruktury. Zgody i pozwolenia już są, a pomnik marszałka Józefa Piłsudskiego może przyjechać do Tarnowa z Gdańska 4 listopada.

Zobacz też: Pomnik Józefa Piłsudskiego w Tarnowie: nie chcieli marszałka siedzącego, bo wyglądał staro

Zdaniem miasta nie będzie go można jednak zamontować przed 11 listopada bo w przetargu zabrakło pieniędzy na zagospodarowanie placu wokół pomnika i ... cokół z brązu na postument marszałka Piłsudskiego. Wokół pomnika zaplanowano ścieżkę edukacyjną z najważniejszymi data z życia Piłsudskiego oraz ławki z systemem głośników, z których odsłuchiwać by można historyczne opracowania. Najniższa oferta w przetargu na zagospodarowanie placu wyniosła 149 tysięcy 900 złotych, czyli o 24 tysięcy więcej, niż przewidywał budżet.

Tymczasem Rzecznik Wojewody Małopolskiego Joanna Paździo w przesłanym Radiu Kraków oświadczeniu przekonuje, że procedury po stronie Urzędu Wojewódzkiego były realizowane sprawnie. Paździo szczegółowo opisała poszczególne działania i wymianę korespondencji.

"Umowa użyczenia terenu została zawarta przez przedstawicieli Urzędu Miasta Tarnowa  i Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego 2 września 2019 r. na czas nieoznaczony. O podpisaniu umowy przez MUW Urząd Miasta został natychmiast poinformowany telefoniczne. Umowę użyczenia odebrano 3.10.2019 r. Informuję również, że informację o uzyskaniu zgody Ministerstwa, jak  również wszystkie inne informacje związane  z budową pomnika przekazywane były na bieżąco telefonicznie".

Tarnowscy radni mają dołożyć brakującą kwotę podczas październikowej sesji. I ostatecznie pomnik marszałka opartego o szablę ma stanąć na skwerze przed urzędem wojewódzkim przy alei Solidarności w Tarnowie dopiero w grudniu. Będzie kosztował 160 tysięcy złotych.

Jego powstanie zainicjował ówczesny przewodniczący tarnowskiej Rady Miejskiej Kazimierz Koprowski.

 

 

Bartek Maziarz/jgk

 

64%
36%