Jak poinformowała rzeczniczka krakowskiego oddziału GDDKiA Iwona Mikrut, mimo okresu zimowego prace na budowie mostu trwały, dzięki czemu we wtorek konstrukcja budowanego obiektu została nasunięta przy pomocy siłowników na przyczółek od strony Brzeska.

„Tym samym dwa brzegi rzeki zostały połączone” - zaznaczyła przedstawicielka GDDKiA.

Nasuwanie konstrukcji trwało od poniedziałku. Dokładność przeprowadzonych prac sprawdzali kontrolnie geodeci, ponieważ ostatni segment mostu musiał znaleźć się dokładnie w wyznaczonym miejscu.

Według zapowiedzi rzeczniczki, następnym etapem budowy będzie wznoszenie pylonów oraz podwieszenie ustroju nośnego. Powstaną trzy pylony. Na każdy pylon przypadnie 36 want (lin) o długości od 33,57 do 87,71 m. Nowy obiekt będzie miał cztery przęsła.

Nowy most zaprojektowany został zgodnie z parametrami technicznymi wymaganymi dla drogi klasy GP (główna przyśpieszona). Jest położony poniżej starego mostu i dłuższy od poprzednika o 200 m. Całkowita jego długość wyniesie 602 metry, szer. 17,18 m, natomiast pylony wznosić będą się na ok. 33,5 m od poziomu terenu. Most będzie miał po jednym pasie ruchu w każdym kierunku. Ze względu na jego konstrukcję i lokalizację możliwa będzie dobudowa drugiej jezdni z dodatkowym mostem, kiedy zapadanie decyzja o budowie nowej trasy do Nowego Sącza tzw. „sądeczanki”.

W ramach inwestycji na odcinku 2 km zmieniony zostanie przebieg drogi krajowej nr 75: od parkingu w Tęgoborzu do skrzyżowania w Kurowie.

Zgodnie z planami ruch po nowym moście o wartości ponad 189 mln zł powinien zostać puszczony w październiku tego roku. Pozostałe prace będą ukończone w kwietniu 2022 r. Na wykonawcę zadania zostało wybrane w przetargu polsko-węgierskie konsorcjum firm: Banimex i Hodmezovasarhelyi Utepito Korlatolt Felelossegu.

Nowy obiekt zastąpi istniejący most w Kurowie, który został wybudowany w 1943 r. i ma 407,6 m długości. Jest zbyt wąski, ponieważ jego szerokość wynosi tylko 7,5 m, co powoduje, że jezdnia ma sześć metrów szerokości. Stan techniczny starego mostu jest zły.

 

PAP/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.