|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Samorząd Wadowic chce wybudować tężnię solankową

Jeszcze w tym roku powinna rozpocząć się budowa tężni solankowej w Wadowicach. Projekt i pozwolenie na budowę już są – poinformowała w poniedziałek Małgorzata Targosz-Storch z wadowickiego magistratu. Jak dodała, obiekt ma służyć mieszkańcom i przyciągać turystów.

Fot. Damian Radziak

Targosz-Storch powiedziała, że tężnia solankowa to konstrukcja wykonana z drewna i tarniny. Swoje dobroczynne działanie zawdzięcza solankom, czyli naturalnym wodom mineralnym z dużą ilością jonów sodowych, które spływając po pionowych ściankach tworzą aerozol bogaty w sole o właściwościach leczniczych. Szacuje się, że około godzinny seans w pobliżu tężni daje korzyści zdrowotne, odpowiadające trzem dniom spędzonym nad morzem.

„Tężnia to naturalny inhalator, przeznaczony do wytwarzania tzw. mgły wodnej, czyli aerozolu o właściwościach zdrowotnych, wchłaniany przez korzystających podczas sesji inhalacyjnych. Mikroklimat powstały wokół niej wykorzystywany jest w profilaktyce i leczeniu m.in. schorzeń górnych dróg oddechowych, nadciśnienia tętniczego, alergii, nerwicy oraz ogólnego wyczerpania organizmu” – podkreślił cytowany w komunikacie magistratu burmistrz Wadowic Bartosz Kaliński.

Małgorzata Targosz-Storch powiedziała, że tężnia powstanie na gminnej działce, nieopodal parku miejskiego i domu pomocy społecznej. „To spokojna i cicha okolica, idealnie pasująca do nowej infrastruktury o charakterze uzdrowiskowej i wypoczynkowej. Wokół tężni powstaną m.in. chodniki, ławki, oświetlenie obiektu, latarnie solarne, miejsca postojowe dla samochodów i rowerów oraz wielka strefa zieleni” – wyjaśniła.

Samorząd zaplanował także stworzenie przy tężni punktu widokowego z lunetą obserwacyjną do podziwiania panoramy Beskidu Małego.

„Cały obiekt będzie ogólnodostępny i darmowy. Trwają starania o pozyskanie dofinansowania inwestycji ze środków zewnętrznych” – zapowiedział burmistrz Kaliński.

 

PAP/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

100%
0%