|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Piękna pogoda w Beskidach; warunki turystyczne - trudne

Słonecznie było w sobotę rano w Beskidach. W górach utrzymywał się niewielki mróz. Ratownicy Grupy Beskidzkiej GOPR podali, że warunki na szlakach są jednak dość trudne; jest ślisko, na szlakach występują oblodzenia. Na Babiej Górze i Pilsku możliwe są lawiny. Z bardzo dobrych warunków nadal mogą się cieszyć narciarze. Na wszystkich stokach utrzymuje się grupa pokrywa śniegu, działają wszystkie wyciągi.

Fot. Damian Radziak

„Termometry w górach wskazywały w sobotę rano -2 st. C. Niebo było nieznacznie zachmurzone. Śniegu w Szczyrku w dolinie leży 8 cm. W wyższych partiach Babiej Góry, Pilska i Klimczoka jest go kilkadziesiąt centymetrów; najwięcej na Markowych Szczawinach: 91 cm. Ratownicy określają warunki turystyczne, jako trudne. Mogą wystąpić oblodzenia. W piątek było mokro, a w nocy przyszedł mróz” – powiedział ratownik dyżurny Grupy Beskidzkiej GOPR.

GOPR ostrzega także przed trudnymi warunkami, jakie panują w Beskidzie Sądeckim. Trwa odwilż, ale po opadach śniegu z połowy ostatniego tygodnia część szlaków jest nieprzetarta. Zalegający na nich, śnieg staje się również coraz bardziej mokry i ciężki. To powoduje również, że na szlakach można natrafić na zerwane konary, a nawet powalone drzewa. - Do dłuższej wędrówki trzeba się dobrze przygotować – apeluje Andrzej Stefański, zastępca naczelnika Krynickiej grupy GOPR.

Do odwołania zamknięty jest szlak żółty, tzw. Perć Akademików na Babią Górę. Na północnych stokach, poza szlakami, obowiązuje drugi stopień zagrożenia lawinowego. Poruszanie się po górach wymaga umiejętności oceny lokalnego zagrożenia lawinowego, odpowiedniego wyboru trasy oraz zachowania elementarnych środków bezpieczeństwa na wszystkich stromych stokach.

Możliwość wystąpienia zjawisk lawinowych występuje też w kopule szczytowej Pilska, zwłaszcza w zagłębieniach terenowych na stronach zawietrznych.

Turyści, którzy wybiorą się na pieszą wycieczkę, muszą się ubrać adekwatnie do warunków i zabrać ze sobą naładowany telefon komórkowy z aplikacją „Ratunek”. Może to uratować życie. GOPR w razie wypadku można wezwać pod bezpłatnym numerem telefonu alarmowego: 985 lub 601 100 300.

 

Sławomir Wrona/(PAP/jgk)

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

0%
0%