|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Muzeum Auschwitz dostępne od 7 maja, ale tylko od piątku do niedzieli

Od 7 maja ponownie można będzie zwiedzać tereny byłego niemieckiego obozu Auschwitz. Miejsce Pamięci tymczasowo będzie dostępne dla odwiedzających jedynie od piątku do niedzieli – poinformowała w czwartek wieczorem placówka.

fot: M. Mędela

„Jesienią ub.r. oraz w lutym tego roku liczba odwiedzających w ciągu tygodnia była bardzo mała. Wpływa na to oczywiście trwająca pandemia – większość szkół i uniwersytetów funkcjonuje w trybie zdalnym, a ruch transgraniczny jest niezwykle utrudniony. Stawia to nas w bardzo trudnej sytuacji finansowej, która z dnia na dzień staje się niestety coraz gorsza” – wyjaśnił dyrektor muzeum Piotr Cywiński.

Jak dodał, do obsługi odwiedzających, a także do zapewnienia bezpieczeństwa na historycznym terenie zaangażowany jest duży zespół pracowników, których liczba z wielu względów nie może zostać zmniejszona. „Stąd właśnie ograniczenie dni otwarcia” – powiedział Cywiński.

Zdaniem wicedyrektora muzeum i szefa Międzynarodowego Centrum Edukacji o Auschwitz i Holokauście Andrzeja Kacorzyka, z analizy frekwencji wynika, że zdecydowanie więcej osób odwiedzało Miejsce Pamięci w weekendy. „Tę dostępność pragniemy w pełni zachować. Dzięki ograniczeniu dni otwarcia będziemy w stanie tak zaplanować naszą pracę, aby cały czas zapewnić odwiedzającym pełną obsługę” – wskazał.

Kacorzyk podkreślił, że ograniczenie dni otwarcia traktowane jest „jako rozwiązanie wyjątkowe i tymczasowe”. „Kiedy zauważymy oznaki tego, że frekwencja w Miejscu Pamięci może się zwiększyć, powrócimy do całotygodniowej dostępności dla odwiedzających” – zapewnił.

Biuro prasowe muzeum podało, że obecnie rezerwacji, by zwiedzić były niemiecki obóz z edukatorem-przewodnikiem, jak i wejść indywidualne, można dokonywać w serwisie online visit.auschwitz.org. Wstęp na teren obu części byłego obozu – Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau – odbywa się wyłącznie na podstawie kart wstępu. Rezerwacji na każdy rodzaj zwiedzania można dokonywać wyłącznie w Internecie.

Zasady zwiedzania są przystosowane do obowiązujących wymogów sanitarnych.

Muzeum podało, że zwiedzanie z edukatorem w tzw. turach dla odwiedzających indywidualnych, będzie się odbywało w grupach maksymalnie po 15 osób. Zmniejszono liczbę osób łącznie przebywających na terenie. Odwiedzający będą musieli zachować bezpieczny dystans interpersonalny, zarówno przed wejściem do muzeum, jak i podczas zwiedzania. Na terenie obowiązuje zasłanianie ust i nosa. Mierzona będzie temperatura osób wchodzących. W kilku miejscach zostały umieszczone aparaty do bezdotykowej dezynfekcji rąk, a przed wejściem stanęła specjalna bramka dezynfekcyjna.

Dla odwiedzających przygotowana została specjalna trasa. Minimalizuje liczbę miejsc, w których mogą się ze sobą zetknąć. Wewnątrz historycznych budynków należy poruszać się wyłącznie wytyczoną jednokierunkową trasą.

W kilku miejscach na terenie byłego obozu Auschwitz I ustawione są tablice ekspozycji zewnętrznej, dzięki którym poznać można historię oraz zobaczyć wnętrza czasowo wyłączone ze zwiedzania, przykładowo podziemia bloku 11.

Niemcy założyli obóz Auschwitz w 1940 r., aby więzić w nim Polaków. Auschwitz II-Birkenau powstał dwa lata później. Stał się miejscem zagłady Żydów. W kompleksie obozowym funkcjonowała także sieć podobozów. W Auschwitz Niemcy zgładzili co najmniej 1,1 mln ludzi, głównie Żydów, a także Polaków, Romów, jeńców sowieckich i osób innej narodowości.

W 1947 r. na terenie byłych obozów Auschwitz I i Auschwitz II-Birkenau powstało muzeum. Były obóz w 1979 r. został wpisany, jako jedyny tego typu obiekt, na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

W 2020 r. muzeum, które przez znaczną część było zamknięte z powodu pandemii, zwiedziło 502 tys. osób. Rok wcześniej było to 2,32 mln osób.


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

PAP/ko

0%
0%