|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Do Suchej Beskidzkiej wróci pyłomierz WIOŚ. Urządzenie zniknęło w kwietniu tego roku

- W tym sezonie grzewczym w Suchej Beskidzkiej ponownie stanie pyłomierz. Być może zacznie działać na przełomie roku - powiedział w rozmowie z Radiem Kraków Paweł Ciećko, Małopolski Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska. Urządzenie zniknęło z miasta wiosną, po tym jak władze Suchej Beskidzkiej odmówiły udostępniania działki pod stację monitoringu powietrza. WIOŚ postanowił znaleźć nowe miejsce.

Fot. Tadeusz Smyksy

To już wyznaczono, ale wciąż nie uporano się z doprowadzeniem do stacji prądu. "Miejsce, które wybraliśmy spełnia wszystkie wymagania, teraz uzgadniamy przyłącza elektryczne" - tłumaczy Paweł Ciećko. Na pytanie dlaczego to tak długo trwa, odpowiada, że takie są procedury. Choć, jak przyznał szef WIOŚ w rozmowie z Radiem Kraków, myślał, że wszystko uda się załatwić jeszcze w czerwcu.


Całe zamieszanie wokoł powietrza w Suchej zaczęło się na przełomie 2012 i 2013 roku, wraz z początkiem zaangażowania się grup pozarządowych w walkę z zanieczyszczeniem powietrza. Na początku ich uwaga skupiała się na Krakowie. Później jednak dziennikarze zaczęli też zwracać uwagę na to, jak powietrze ma się w innych małopolskich miastach. Okazało, że niewiele lepiej niż w Krakowie. Z pomiarów Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska wynikało, że poziom zanieczyszczeń m.in. w Suchej Beskidzkiej, Kalwarii Zebrzydowskiej czy Zakopanem często jest porównywalny, a momentami nawet większy niż w stolicy Małopolski.

Szczególnie często podawany był właśnie przykład Suchej Beskidzkiej, która reklamuje się jako miasto turystyczne. W 2014 roku średnia zawartość pyłu zawieszonego PM 10 wyniosła 47 μg/m3. Dla porównania - to tyle samo, ile wykazała stacja w Nowej Hucie i więcej niż w krakowskim Kurdwanowie.

W marcu tego roku Radio Kraków postanowiło sprawdzić, jakie jest natężenie pyłu PM10 w powietrzu i porównać te dane z danymi stacji monitoringu. Na rynku w Suchej Beskidzkiej, nieopodal słynnej karczmy "Rzym" stanął wóz satelitarny Radia Kraków, a obok niego pyłomierz Polskiego Alarmu Smogowego.  Pomimo korzystnej pogody - wiatru i wysokiej temperatury - średnia z 9 godzin pomarów wyniosła 70 mg/m3. To o 21 mg więcej niż dobowa norma. Nasze badania pokrywały się z pomiarami WIOŚ.

Więcej: Akcja RK: pomiary pyłomierzem Polskiego Alarmu Smogowego w Suchej Beskidzkiej

 

 

 

 

 

(Aleksandra Ratusznik/ko)

100%
0%