- A
- A
- A
Już po raz 50. w Rydlówce tradycyjnie osadzono chochoła
Dzieci i gospodynie z krakowskich Bronowic, w sobotę, po raz 50. uroczyście osadziły chochoła – na krzak róży nałożyły słomiane okrycie. Tradycja ta ma upamiętniać wydarzenie z 20 listopada 1900 r., jakim był ślub poety Lucjana Rydla z chłopką Jadwigą Mikołajczykówną."Chochół ma symboliczne znaczenie. To nie tylko wiecheć słomy chroniący krzak róży. To przede wszystkim kluczowa postać dramatu narodowego Wyspiańskiego. A więc mamy połączenie tradycji literackich i ludowych" - mówiła Małgorzata Palka, kustosz Muzeum Krakowa, kierownik Muzeum Teatralnego z Filią Rydlówka.
Słuchaj: Rydlówka to miejsce wyjątkowe - rozmowa z Małgorzatą Palką, kustosz Muzeum Krakowa
Tradycję osadzania chochoła zapoczątkował 50 lat temu prof. Stanisław Waltoś, twórca pierwszej wystawy w Rydlówce. 50 lat temu w Rydlówce rozpoczęło też działalność muzeum.
„Przyjęło się to. Osadzanie chochoła jest na tyle interesujące dla tutejszej społeczności, dla przyjaciół z miasta, że pomimo listopadowej pogody wiernie, co roku, zjawiają się tu” – mówi potomek Lucjana Rydla prof. Jan Rydel.
Dyrektor Muzeum Historii Michał Niezabitowski ocenia, że „Osadzanie chochoła” jest wezwaniem do tego, aby interpretować dzieło Wyspiańskiego, rzeczywistość, ponieważ „tak naprawdę nie wiemy kim jest chochoł”. „Tradycja chochoła to nieustanne zadawanie pytań o sens tego, co chciał przekazać Stanisław Wyspiański, i o energię tego miejsca (Rydlówki-PAP)” – mówi dyrektor.
Muzeum w dworku Rydlówka w Bronowicach (dawna wieś podkrakowska) mieści się od 1969 r., do 2014 r. prowadzone było przez krakowski oddział Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego. Kiedy organizacja ta, jak wiele innych w Polsce, znalazła się w trudnej sytuacji finansowej i miała kłopoty z dalszym prowadzeniem placówki, rodzina Rydlów zaczęła szukać nowego opiekuna. Od 2014 r. obiekt był zamknięty dla zwiedzających. W 2015 r. rodzina Rydlów zawarła porozumienie z miastem, na podstawie którego muzeum stało się oddziałem Muzeum Krakowa. Rydlówka została otwarta ponownie w 2018 r. Dzięki środkom (1 mln zł) z budżetu miasta Krakowa zostało wyremontowane. Niezależnie od zamknięcia Rydlówki tradycja osadzania chochoła była kontynuowana.
Ślub 30-letniego Lucjana Rydla i 17-letniej Jadwigi Mikołajczykówny odbył się w kościele Mariackim. Na Rynku Głównym w Krakowie zgromadziło się tego dnia kilka tysięcy ciekawskich, którzy chcieli zobaczyć ożenek „pana” i „chłopki”. Świadkiem młodej pary był Stanisław Wyspiański. Teatralna premiera "Wesela" odbyła się 16 marca 1901 r. w krakowskim Teatrze Miejskim ( dziś Teatr im. J. Słowackiego) i przyniosła Wyspiańskiemu uznanie.
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze.
Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.
(Wiola Gawlik, Magdalena Zbylut-Wiśniewska, PAP/ek)
Komentarze (0)
Najnowsze
-
20:05
Kalkulator pomp ciepła - dobierz moc i porównaj ceny
-
18:27
Groźny wypadek w Tarnowie. Mężczyzna został potrącony przez pociąg
-
17:38
Czekają na boisko, na razie mają ładną trybunę. Gdzie reszta stadionu w Mościcach?
-
17:21
Prezydent Miszalski o wpływach z SCT: Kraków wykonuje kolejny gest wobec całej Małopolski
-
16:28
Brawo Iga! Polka po raz pierwszy w karierze w półfinale Wimbledonu
-
15:22
Policja apeluje o pomoc w identyfikacji mężczyzny, którego zwłoki znaleziono w 2023 roku
-
15:17
Zamiast mieszkań, zielona trawka. W Dąbrowie Tarnowskiej czekają na budowę bloku w ramach SIM
-
14:40
Nasza redakcyjna koleżanka, Barbara Stępniak-Wilk, z nominacją do nagrody Mistrz Mowy Polskiej
-
14:34
Książka jak plaster na duszę. „Wnuczka antykwariusza" – opowieść, która buduje mosty między pokoleniami
-
14:19
Architektura wobec wyzwań zmieniającego się klimatu
-
13:40
Terapeutyczny lakier do paznokci. Innowacyjne badania naukowców z Politechniki Krakowskiej
-
13:10
Prof. Jacek Purchla: „Fundamentem naszej cywilizacji jest samorząd terytorialny”
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze