|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W Krakowie stanęły pierwsze w Polsce fotoradary badające spaliny

W Krakowie stanęły pierwsze w Polsce fotoradary badające spaliny. Dzięki specjalnym urządzeniom przypominającym bramki zanieczyszczenie wydobywające się z samochodów będzie mierzone w ruchu. Miasto w poniedziałek rozpoczęło testy urządzeń w dwóch punktach. Rejestrowany jest zarówno skład spalin auta, prędkość, jak i jego tablice rejestracyjne.

posłuchaj Łukasza Franka

Fot. Marcin Friedrich

Punkt pomiarowy rozstawił się m.in. pod estakadą w pobliżu dworca autobusowego, w miejscu, gdzie parkują busy prywatnych przewoźników. Wcześniej pomiary wykonywane były koło mostu Dębnickiego. Drugi punkt od rana zbiera też dane w pobliżu kopca Kościuszki.

Niepozorne białe skrzynki ustawiane są po obu stronach ulicy. W jednej jest laser, w drugiej urządzenie pomiarowe. Samochody przejeżdżają przez wiązkę lasera, dym z rury jest analizowany i natychmiast wynik pokazuje się na ekranie czytnika. Pomiar wykonywany jest w ciągu pół sekundy i co sekundę. Każdy samochód jest fotografowany, a dane sczytywane z tablicy rejestracyjnej porównywane z danymi w centralnej ewidencji pojazdów.

Fot. Marcin Friedrich

Reporter Radia Kraków miał okazje obserwować to urządzenie podczas pracy i robi ono naprawdę duże wrażenie. Na zdjęciu widać doskonale samochód, jego tablice i w tabelach obok skład emitowanych spalin. Jeśli tabela podświetlona jest na czerwono - wiadomo, że dym z rury wydechowej nie spełnia norm. "W przypadku niektórych pojazdów emisja nie mieści się w żadnych normach. Niekoniecznie też są to stare auta. W takim wypadku konieczne jest skierowanie auta na kontrolę, aby sprawdzono z czego biorą się takie przekroczenia" - tłumaczy Michał Poterek z firmy, która wykonuje badania. 

Radary na razie mają służyć badaniu, jakie pojazdy produkują najwięcej spalin, a nie nakładaniu mandatów - zapewniał w Radiu Kraków Łukasz Franek z zarządu transportu publicznego w Krakowie -  możemy pokazać jakie działania mogłyby zostać podjęte w kontekście tego, że jeśli wyeliminujemy pojazdy najbardziej zanieczyszczające środowisko, jaki to będzie miało wpływ na redukcję emisji.

Badania potrwają do końca czerwca. Prawdopodobnie w lipcu będzie gotowy raport z rozpoczętych pomiarów. 

Kraków jest jednym z najbardziej zmotoryzowanych miast. Na tysiąc mieszkańców przypada 600 pojazdów. Według szacunków urzędników, każdego dnia granice miasta przekracza około 220 tysięcy pojazdów, z czego większość kieruje się w stronę centrum miasta.
   
W 2018 roku krakowska policja przeprowadziła 6,5 tysiąca kontroli emisji spalin. Dowody rejestracyjne zabrano 346 kierowcom.

 

 

Marcin Friedrich, Maciej Skowronek/bp

75%
25%