|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Rząd zainterweniuje w sprawie terenu pod estakadą na Grzegórzkach?

Krakowscy radni chcą wezwać na pomoc rząd. Chodzi o sprawę zagospodarowania terenu pod estakadą na Grzegórzkach. Zdaniem radnych klubu Koalicji Obywatelskiej, PKP Polskie Linie Kolejowe próbują zablokować działania miasta, które chce oddać to miejsce mieszkańcom. Władze Krakowa przekonują, że rządowe wsparcie nie jest potrzebne, bo negocjacje z kolejarzami trwają i idą ku dobremu. Radni Koalicji Obywatelskiej uważają jednak, że przedstawiciele rządu powinni zaangażować się w tę sprawę i wpłynąć na kolejarzy. W tej sprawie przygotowali rezolucję. 9 października rada miasta zdecyduje o tym, czy skierować ją do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

Posłuchaj, co mówi Jerzy Muzyk, zastępca prezydenta Krakowa

Fot. EW

Radni chcą, aby premier Mateusz Morawiecki i ministrowie wpłynęli na zarząd spółki PKP Polskie Linie Kolejowe i skłonili go do przekazania w jakiś sposób w zarząd miastu teren pod estakadami. To reakcja na ostatnią wypowiedź prezesa spółki kolejowej Ireneusza Merchela. „Miasto podjęło inicjatywę i chwała mu za to, ale musi to zostać uzgodnione z właścicielem terenu. Chyba nikt sobie nie wyobraża, by decydować o tym, jak ma wyglądać podwórko sąsiada. Tam są estakady i musi być do nich pełen dostęp. Nie wyobrażam sobie, by mogły być komukolwiek sprzedane. Natomiast obszar może być wykorzystany przez miasto” - tłumaczy Ireneusz Merchel.

Radni Koalicji Obywatelskiej zwracają uwagę, że dyskusje o zagospodarowaniu tych miejsc są prowadzone od blisko dwóch lat, a mieszkańcy mocno zaangażowali się w tworzenie nowych wizji tego miejsca. Jak mówi Aleksander Miszalski - w 2018 roku ogłoszono nawet konkurs na taką koncepcję. „Teraz to wszystko ma pójść do kosza? Nawet minister Adamczyk podkreślał, że to świetny teren do zagospodarowania przez miasto. Stąd nasza rezolucja, by rząd wpłynął na PKP do sprzedaży lub dzierżawy terenu” - komentuje Miszalski.

Część radnych ma wątpliwości, bo zastępca prezydenta Krakowa Jerzy Muzyk zapewnił, że magistrat nigdy nie planował zakupu tego terenu, bo... nie pozwala na to prawo. Uspokaja, że władze miasta prowadzą negocjacje z kolejarzami w sprawie warunków i zasad, na mocy których miasto zajęłoby się inwestowaniem na tym terenie. „PKP określa warunki, na których my możemy wejść w dysponowanie tą nieruchomością i muszą one być na tyle stabilne, by miasto mogło podjąć decyzje o jakichś inwestycjach. Nawet stworzenie tam ścieżki pieszo-rowerowej wiąże się z wydatkowaniem publicznych pieniędzy. Żeby te pieniądze mogły być zaangażowane w teren, który nie jest własnością miasto, musi powstać odpowiednia podstawa prawna. Chciałbym więc wyciszyć wszelkie zbędne emocje” - wyjaśnia Jerzy Muzyk.

Zastępca prezydenta dodał, że liczy na jak najszybsze podpisanie dokumentu uprawniającego miasto do inwestowania na tym terenie. Chciałby, aby prace przy jego zagospodarowaniu rozpoczęły się zaraz po zakończeniu działań prowadzonych przez kolejarzy.

A kolejne konsultacje społeczne zaplanowano na 2 i 15 października.

 

 

(Joanna Orszulak/ew)


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

30%
70%