|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Przystanek Dworzec Główny zmieni nazwę na Teatr Słowackiego. SONDA

Po kilkudziesięciu latach cztery krakowskie przystanki zmienią nazwę. Od soboty pasażerowie nie pojadą już z Dworca Głównego. Do tramwajów i autobusów będą wsiadać na przystankach Teatr imienia Juliusza Słowackiego. Z inicjatywą przy okazji 125-lecia teatru wyszły jego władze. Zmiana nazwy była proponowana już 6 lat temu. Wtedy na zmianę nie zgodzili się radni. Pomysł nie podobał się również mieszkańcom, co pokazała internetowa sonda.

Posłuchaj co mówią pasażerowie

fot: RK

Według urzędników chodzi przede wszystkim o kwestie praktyczne. Jak tłumaczy Michał Pyclik z ZIKiTu w 2012 roku, kiedy po raz pierwszy przymierzano się do zmian, w starym budynku dworca głównego ciągle działały kasy biletowe. Gdy przeniesiono je do nowego budynku dworca oddalonego od przystanków o 900 metrów, nazwa stała się myląca. Zdarzało się nawet, że turyści wchodzili do Teatru Słowackiego w poszukiwaniu peronów kolejowych. "Dla krakowian ta nazwa wynika z przyzwyczajenia. Oni i tak wiedzą gdzie jest dworzec. Jak ktoś przyjeżdża spoza Krakowa i chce dojechać na dworzec to ma problem. Musi iść kilkaset metrów z bagażami. Mógłby podjechać dalej. Ta nazwa wprowadzała zamieszanie, bo dworzec przeniósł się w inne miejsce. To jest przyczyna, dla której wprowadzamy zmiany" - mówi Michał Pyclik. Podkreśla, że przystanki faktycznie zlokalizowane w sąsiedztwie dworca, czyli Dworzec Główny Wschód, Zachód i Tunel zachowają swoje nazwy.

Z wprowadzanych zmian cieszy się dyrektor teatru - Krzysztof Głuchowski. "Mamy taki piękny obyczaj w mieście, że przystanki są nazywane od znajdujących się w pobliżu instytucji. Teatr Bagatela, Ludowy i Vatriete mają swoje przystanki, dlatego zmiana nazwy jest zasadna. A nasz teatr jest jednym z najbardziej znaczących w historii Krakowa, wpisany w dziedzictwo narodowe" - mówi Głuchowski. 

Nieco inaczej na pomysł ZIKiTu patrzy Krzysztof Kawa z Platformy Komunikacyjnej Krakowa. W przeciwieństwie do urzędników, jego zdaniem zmiana nazwy zdezorientuje turystów. "Nie każdy wie, gdzie jest teatr. A dla obcojęzycznych przyjezdnych nie jest wcale oczywiste, że przystanek "Teatr" to właśnie to miejsce, gdzie mają się przesiąść. W Czechach, Niemczech przystanki noszą nazwy dworców. W Krakowie - teatrów. A tych, zwłaszcza wzdłuż I obwodnicy, mamy całkiem sporo" - ocenia aktywista. 

 

Wśród pasażerów komunikacji miejskiej są podzielone. "Dla Krakowa Teatr Słowackiego jest znany. To historia naszej kultury. Nie każdy jednak wie, gdzie jest dworzec. Ten przystanek powinien dalej się nazywać tak, jak się nazywa. Powinno to zostać. To dodatkowe koszty zmieniania rozkładów jazdy. Ja sądzę, że to dobry pomysł. Przystanków Dworzec Główny jest za dużo. Może to się mylić" - mówią. 

Aby uniknąć dezorientacji wśród pasażerów, urzędnicy ZIKiT-u planują wprowadzenie specjalnych zapowiedzi głosowych w pojazdach. Poinformują o tym, że to węzeł przesiadkowy w rejonie dworca. 

 

Sonda: 808


 

 

 

 

(Joanna Orszulak/ko)

5%
95%
WASZE KOMENTARZE

Liczba komentarzy: 25

jk

Wtorek, 29 stycznia 2019, 19:20

to przykre, że urzędnicy ignorują głosy mieszkańców i wprowadzają takie bezmyślne zmiany

Odpowiedz

Remek

Sobota, 22 września 2018, 20:40

Przystanek M U S I nadal nazywać się DWORZEC GŁÓWNY nie ma innej możliwości !!!

Odpowiedz

Stanisław

Sobota, 22 września 2018, 15:38

Krakusy wiedzą o co chodzi, turyści nie - jak tak można, chodzi przecież o komunikacje w Krakowie. Boże ! czy to jest takie trudne!!!

Odpowiedz

Czwartek, 20 września 2018, 22:24

@Rak

10 miesięcy temu oddano po remoncie ul.Basztową i wtenczas nie można było zrobić nazwy Dworzec Gł. Teatr Słowackiego , tylko teraz odbiło jakiemuś kretynowi i chce mnożyć koszty , lub się wykazać przed wyborami swoją indolencją i głupotą. Aż przykro słuchać tego niewydarzonego rzecznika spółki miejskiej , który utrzymywany jest z naszych podatków.

Odpowiedz

Czwartek, 20 września 2018, 22:17

@Krk

Prezydenci zlikwiduj tą spółkę i to natychmiast, to może być gwóźdź do przegranej w wyborach. Działanie tych urzędników jest karygodne.

Odpowiedz

Wkurzona

Czwartek, 20 września 2018, 17:14

"Aby uniknąć dezorientacji wśród pasażerów, urzędnicy ZIKiT-u planują wprowadzenie specjalnych zapowiedzi głosowych w pojazdach. Poinformują o tym, że to węzeł przesiadkowy w rejonie dworca" - no świetnie, to nie można w nazwie Dworzec Główny i w zapowiedzi dodać informacji, że w pobliżu jest teatr? Co za idiotyzm! I pod kogo się robi zmiany w tym mieście? Ja tu żyję i płacę podatki, a zmiany wprowadza się pod kilku turystów z marmoladą zamiast mózgu, która teatr z dworcem pomylili. Może w ogóle Stare miasto zamknijcie jak paśnik i skansen dla turystów, a zwykłym mieszkańcom zostawcie reszte miasta w spokoju...

Odpowiedz

Melon

Czwartek, 20 września 2018, 16:38

Zmiana nazwy to jedna sprawa (stanowczo jestem jej przeciwny), a druga, to znów anonimowy urzędnik ZIKiT-u podejmuje ważną decyzję, bez jakichkolwiek konsultacji z mieszkańcami.

Odpowiedz

Rak

Czwartek, 20 września 2018, 08:02

Pyclik przestań się wreszcie ośmieszać , gadać głupoty i konfabulować. Przy awanturze z nazwą przystanku Cracowia obiecałeś , że w następnych przypadkach będzie konsultacja społeczna i co znów słowa rzecznika rzucane na wiatr. Gadanie bez pokrycia co ślina na język podpowie !

Odpowiedz

Krk

Czwartek, 20 września 2018, 00:42

Wiecie co jest ciekawe? Na stronie ZIKiTu nie ma tej informacji w łatwo dostępnym miejscu, Skoro szykuje się tak poważna zmiana w nazewnictwie przystanku to powinno być info w widocznym miejscu. Ale oni chcieli to przeprowadzić cichaczem, bo się już boją reakcji mieszkańców, którzy ich utrzymują. Wstyd i żenada.

Odpowiedz

Klon

Czwartek, 20 września 2018, 00:04

Niech urzędnicy ZIKiTu zjmą się rozpoczętymi inwestycjami w mieście , które jak zwykle kuleją. Przejście pod Jubilatem, remont ul. Ćwiklińskiej , pętla na Kurdwanowie i można by tak bardzo długo wymieniać rozpoczęte inwestycje, których termin oddania już dawno minął , a tu prace trwają nadal. I tu nie ma przemądrzałych chłopczyków z tej spółki aby dobrze kontrolować inwestycje, tylko po wpadce głupek bzdury opowiada jakie to były straszne trudności nie do pokonania. I nic się nie dało zrobić, ale kontroli, planu jak zwykle nie było. I nie ruszają to co dobre i tradycyjnie wpisało się w krajobraz miasta, Dość już dewastacji Krakowa przez tych niedorosłych , nie dokształconych i dennie głupich urzędników z ZIKiTu !

Odpowiedz

EW

Środa, 19 września 2018, 23:53

Co za absurd.... Na rogu Lubicz i Westerplatte vis a vis przystanku tramwajowego powstala "Kocia Kawiarnia" z zywymi kotami w srodku. A moze by tak przystanek Dworzec Glowny nazwac "Kocia Kawiarnia"...bedzie smiesznie

Odpowiedz

Mieszkaniec

Środa, 19 września 2018, 23:21

Czy zmiany nazw ulic , przystanków tramwajowych i autobusowych nie powinny być dokonywane w urzędach dzielnicowych , czy miejskich , a nie przez niekompetentnych gówniarzy z ZIKiTu ? Czy przypadkiem urzędnicy tej spółki nie łamią znów jak zwykle prawa i nie powinni być ukarani za przekraczanie kompetencji i zbędne wydatki.

Odpowiedz

Stach

Środa, 19 września 2018, 22:37

Jedno pytanie , gdzie są radni dzielnicowi i miejscy , którzy pozwalają na taką wolno amerykanke w wykonaniu beznadziejnych urzedników ZIKiTu ?

Odpowiedz

Środa, 19 września 2018, 22:13

Zdarzało się nawet, że turyści wchodzili do Teatru Słowackiego w poszukiwaniu peronów kolejowych. A tymi turystami to była rodzina i kolesie tego błazna.

Odpowiedz

ror

Środa, 19 września 2018, 22:12

Ile jeszcze głupot wypowie ten nendzny urzędnik pryclik , zanim wyleci z wielkim hukiem i przestanie bredzić w pijanym widzie.

Odpowiedz

Krak

Środa, 19 września 2018, 22:10

To zupełna nie potrzebna zmiana, a nawet głupota urzędników z frankiem na czele. Wszędzie na świecie w dużych miastach nazwy przystanków przy dworcach sugerują jego istnienie , ale bałwany z zikitu średniowieczne ćwioki tak nie myślą i będą turystów i swoich ziomków z prowincji , czyli studentów wprowadzać w błąd. I jeszcze jedno pytanie ile złego franek i zikit jeszcze zrobią przed reorganizacją ?

Odpowiedz

Dor

Środa, 19 września 2018, 20:47

Oj chyba ktoś z ZIKIT nie lubi prezydenta - niepotrzebna zmiana nazwy przystanku, paraliż Bronowickiej tuż przed wyborami - takie drobne ale wrażliwe rzeczy mogą przeważyć w wyborach.

Odpowiedz

Gibała!

Środa, 19 września 2018, 19:01

Miasto dla turystów, przystanki dla turystów. Majchrowski prezydent dla turystów, a ja chcę prezydenta dla mieszkańców i z takim zamiarem pójdę do wyborów.

Odpowiedz

Kla_ra

Środa, 19 września 2018, 17:05

Jaki prezydent takie przystanki. Zmienimy prezydenta wrócą przystanki. Jeszcze miesiąc i możemy zrobić tą zmianę. Ja rozważam Łukasza Gibałę, on nie ma takich kretyńskich pomysłów.

Odpowiedz

Krakus

Środa, 19 września 2018, 12:09

Tym razem to wina Prezydenta, który pokazał czym się tak naprawdę zajmował przez mijające kadencje: "Dziękujemy za ten fantastyczny prezent na 125-lecie teatru panu prezydentowi Majchrowskiemu. Za parę dni przystanek Dworzec Główny zmieni nazwę na Teatr im. J. Słowackiego - ogłosił dyrektor Głuchowski." Proponuję zmienić jeszcze nazwe przystanku "Sanktuarium Bożego Miłosierdzia" na "Dom Jaśnie Panującego Prezydenta Jacka Majchrowskiego"

Odpowiedz