|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prezydent Krakowa o Igrzyskach Europejskich: Rząd chce się wymiksować z gwarancji finansowych

"Rząd chce się wymiksować z tej umowy" - mówił Jacek Majchrowski o organizowanych w Małopolsce Igrzyskach Europejskich. Prezydent Krakowa podkreślił, że do tej pory miasto nie otrzymało rządowych gwarancji dotyczących dofinansowania imprezy, nie ma też specustawy, która umożliwiłaby szybką realizację potrzebnych inwestycji. To sprawia, że cały ciężar finansowy spada na miasto i województwo małopolskie.

Mówi Jacek Majchrowski

fot: M. Lasyk

Dodatkowo, jak poinformował prezydent Majchrowski, mimo że zapowiedziano 24 dyscypliny, Polski Komitet Olimpijski ma podpisane umowy dopiero z sześcioma federacjami sportowymi.

Wypowiedź prezydenta Jacka Majchrowskiego to odpowiedź na słowa wicepremiera Jacka Sasina i pełnomocnika rządu ds. organizacji igrzysk, który na antenie radia RMF FM stwierdził, że "Prezydent Majchrowski zachowuje się w tej sprawie troszkę dziwnie. Z jednej strony jest organizatorem, z drugiej oczekuje, że ktoś za niego te igrzyska w Krakowie zorganizuje".

Prezydent Krakowa stwierdził, że województwo jest na tym samym etapie organizacji imprezy co Kraków. Natomiast Marszałek Małopolski Witold Kozłowski zapewnia, że województwo do tej pory zabezpieczyło w budżecie ponad 18 milionów złotych na organizację imprezy, powołano zespół, który ocenił obiekty sportowe i prowadzone są rozmowy z Polskim Komitetem Olimpijskim. Z kolei Kraków, jak mówi marszałek Małopolski, ma same żądania.

"Przede wszystkim trzeba się wziąć do pracy i dobrze by było, jeżeli pan prezydent Majchrowski mówi, że nie ma umowy podpisanej host city, żeby zadać pytanie: jaki jest państwa udział w przygotowaniu ostatecznej wersji tej umowy? Żaden jest udział. Po prostu nie biorą udziału w żadnych pracach" - komentuje Kozłowski

Natomiast Jacek Majchrowski, zapewnia, że to właśnie doświadczenia z nieudanej organizacji zimowych igrzysk w Krakowie, podpowiadają, żeby zaczekać z działaniami na gwarancje rządowe. Prezydent Krakowa powiedział, że miasto nie zamierza wydać więcej pieniędzy, niż samo otrzyma od rządu. Jacek Majchrowski zapewnia też, że specustawa umożliwiająca szybką realizację potrzebnych inwestycji powinna być podpisana najpóźniej do kwietnia, żeby imprezę w ogóle udało się zorganizować. 

"Ja powiedziałem bardzo wyraźnie, że nauczony doświadczeniami igrzysk zimowych, nie mogę sobie pozwolić na to, aby wbrew mieszkańcom zorganizować tego typu igrzyska. W związku z tym powiedziałem, też bardzo wyraźnie i jednoznacznie, że sytuacja wygląda w ten sposób: jeżeli otrzymamy gwarancje rządowe dotyczące tego, iż wpływy, jakie wpłyną do miasta, nie tylko na inwestycje sportowe związane z igrzyskami, ale także na infrastrukturę miejską służącą wszystkim mieszkańcom, będą co najmniej równoważne do kosztów, które musimy w związku z tym ponieść, jestem za" - mówi prezydent Krakowa.

 

Tomasz Bździkot/ko, łk

 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

69%
31%