|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Posłowie PO: pracownicy sanepidu bez dodatków i wypłat za nadgodziny

Rząd nie przekazał małopolskiemu sanepidowi środków na dodatki specjalne dla pracowników zaangażowanych w działania związane z COVID-19. Od marca byłaby to kwota 10 mln zł. Pracownicy nie otrzymali też wynagrodzeń za nadgodziny – poinformowali posłowie PO po kontroli w sanepidzie.

Fot. pixabay

 

Rozporządzenie ministra zdrowia z 8 września dało możliwość, ale nie nałożyło obowiązku Państwowej Inspekcji Sanitarnej podniesienia dodatku specjalnego, do wynagrodzenia zasadniczego, do 75 proc. dla pracowników wykonujących czynności kontrolne w związku z koronawirusem.

"W Małopolsce zdecydowana większość pracowników sanepidu jest zaangażowana w takie działania i należy się im dodatek do wynagrodzenia. Jednak pieniędzy z Warszawy na takie dodatki sanepid nie dostał. Dyrektor sanepidu musiałby je przyznać z wcześniejszego budżetu, a to jest niemożliwe. Gdyby chcieć od marca wypłacać takie dodatki, to pracownicy sanepidu w Małopolsce otrzymaliby 10 mln zł” – powiedział poseł Aleksander Miszalski, który wraz z Markiem Sową przeprowadził poselską kontrolę w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej (WSSE) w Krakowie.

Dyrektor WSSE, małopolski inspektor, Jarosław Foremny poinformował PAP, że spośród prawie 8,5 mln zł możliwego dodatku (10 mln zł to kwota z kosztami pracodawcy) ponad 1,6 mln zł przypadłoby stacji wojewódzkiej w Krakowie, a pozostałe prawie 6,8 mln zł stacjom powiatowym.

"Wyliczenia te w październiku br. przekazałem do Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Informacji tak brzmiącej udzieliłem kontrolującym posłom” – wyjaśnił Foremny i dodał, że niezależnie od tych wyliczeń wzrost wynagrodzeń w WSSE wyniósł, w stosunku do 2019 r., prawie 2,5 mln zł.

Posłowie PO podkreślili z kolei, że średnie miesięczne wynagrodzenie brutto w wojewódzkim sanepidzie wciąż jest niskie i wynosi ok. 4,8 tys. zł. Nieco wyższe średnie wynagrodzenie jest w małopolskich stacjach powiatowych – do 5 tys. i kilkuset zł.

Z kontroli poselskiej wynika także, że pracownicy nie otrzymali wynagrodzeń za nadgodziny. "W okresie od marca do sierpnia nadgodziny rekompensowane były udzieleniem czasu wolnego" – przekazał małopolski inspektor sanitarny. Jak dodał, liczba prognozowanych nadgodzin godziny w WSSE w Krakowie, od września do grudnia, to ok. 800. Szacunkowy koszt takich nadgodzin to ponad 40 tys. zł, a ich wypłata - jak zapowiedział inspektor - nastąpi pod koniec grudnia.

"Środki na ten cel WSSE w Krakowie otrzymała 6 listopada, we wcześniejszym okresie WSSE w Krakowie rekompensowała nadgodziny udzieleniem czasu wolnego” – wyjaśnił Foremny i dodał, że stacje powiatowe indywidualnie, niezależnie od WSSE, występowały o środki na nadgodziny i otrzymały je również 6 listopada.

Małopolscy posłowie opozycji próbowali także sprawdzić statystyki dotyczące liczby nowych zakażeń. Ich zdaniem błędy w raportowaniu nie pokazują prawdziwej skali problemu.

Jak poinformował dyrektor WSSE, na terenie Małopolski wykonano łącznie ok. 450 tys. testów PCR (stan na 23 listopada), w tym czasie ujawniono łącznie 91 340 zakażonych SARS-CoV-2, czyli ok. 20 proc., ale – jak dodał – w ostatnich dwóch miesiącach ten odsetek jest wyższy, ponieważ strategia jesienna zakłada badanie przede wszystkim osób z objawami.

"Rząd chce testować przypadki pełnoobjawowe, aby zaniżać liczbę wyników pozytywnych" – ocenił Miszalski. Według posłów PO w Małopolskie w ostatnim czasie prawie wszystkie testy dają wyniki pozytywne.

 

PAP/łk

 

 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

33%
67%