Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Pikieta przed Urzędem Wojewódzkim. Anarchiści wspierają górników

  • Kraków
  • date_range Czwartek, 2015.02.05 16:51 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 07:52 )
Przed siedzibą wojewody odbyła się w czwartek wieczorem pikieta solidarnościowa Federacji Anarchistycznej i Inicjatywy Pracowniczej. Uczestnicy chcieli w ten sposób pokazać, że wspierają górników z Jastrzębskiej Spółki Węglowej. Anarchiści apelowali też do przechodniów, by w swoich miejscach pracy także walczyli o lepsze warunki zatrudnienia.

Fot. Teresa Gut

Nie zaciskaj pasa, zaciśnij pięść - skandowali uczestnicy. - Protest górników nie jest protestem tylko tej branży, ale jest protestem wszystkich grup zawodowych. To, co otrzymują górnicy, co starają się utrzymać jest i powinno być standardem. Pozostałe grupy pracowników powinny pójść ich śladem. - mówiła Radiu Kraków Agnieszka Tyman z Inicjatywy Pracowniczej.

Protest górników w JSW trwa od kilku dni. Wtorkowe negocjacje strony związkowej z zarządem nie przyniosły rezultatu. W siedzibie spółki trwa kolejna próba negocjacji. Przed budynkiem powstało miasteczko namiotowe.

- Całym sercem popieramy protesty górników i setek tysięcy ludzi, którzy ich wsparli! Mamy dosyć antyspołecznych posunięć rządu, ignorowania obywateli i spychania ludzi w coraz większą biedę. Żądamy spełnienia postulatów strajkujących pracowników i pracownic górnictwa. Żądamy przywrócenia zwolnionych związkowców do pracy i poszanowania prawa do strajku, gdy narusza się godność i poczucie sprawiedliwości. - czytamy w oświadczeniu organizatorów piekiety w Krakowie, które zamieszczono na jednym z portali społecznościowych.

 

Głównym postulatem górników jest odwołanie prezesa Jarosława Zagórowskiego. Strajk w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej polegający na wstrzymaniu wydobycia trwa już 9 dobę. Część górników w środę zdecydowała się na prowadzenie protestu pod ziemią. Dwa dni temu przed siedzibą JSW doszło do zamieszek - policja użyła broni gładkolufowej i gazu.

 

 

Teresa Gut/ IAR/ ar

 

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię