|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Od poniedziałku otwartych będzie 28 samorządowych żłobków w Krakowie

Od poniedziałku w Krakowie otwartych zostanie 28 samorządowych żłobków – poinformował w piątek urząd miasta. Dzieci chce posłać do nich 40 proc. rodziców korzystających z tych placówek.

fot: pixabay

Dużo mniejsze – kilkunastoprocentowe – jest zainteresowanie wznowieniem zajęć w przedszkolach, co w większości tych placówek jest planowane 18 maja.

W Krakowie działają 22 żłobki samorządowe i osiem, które sprawują opiekę nad dziećmi na zlecenie gminy. Dwie z tych placówek nie zostaną otwarte – do jednej zgłoszono tylko dwoje dzieci, druga mieści się w akademiku i nie ma obecnie możliwości wznowienia jej działalności.

Opiekę w żłobkach będzie mogło znaleźć od poniedziałku, zgodnie z wytycznymi sanepidu, ponad 800 dzieci, choć w normalnych warunkach – bez obostrzeń dotyczących liczebności grup i ograniczeń wynikających z reżimu sanitarnego – w żłobkach samorządowych jest ok. 2,8 tys. miejsc.

"Mamy nadzieję, że mimo to wszyscy, którzy chcą od poniedziałku posłać dzieci do samorządowych żłobków, będą mieli zapewnioną opiekę" – powiedziała PAP rzeczniczka prezydenta Krakowa Monika Chylaszek.

Gminne żłobki zostały już wyposażone w środki czystości, a personel w środki ochrony osobistej. Zgodnie z wytycznymi GIS we wszystkich gminnych placówkach są wyznaczone pomieszczenia do izolacji.

Prezydent Jacek Majchrowski wielokrotnie podkreślał, że dla władz miasta najważniejsze jest bezpieczeństwo dzieci i dlatego żłobki i przedszkola nie zostały otwarte w pierwszym dniu, w którym było to możliwe, czyli 6 maja.

"Myśmy się na to nie zdecydowali, bo uważamy, że jeżeli mamy otwierać, to tylko takie, które są przygotowane i potrzebowaliśmy na to czasu" – mówił Jacek Majchrowski. "Postanowiliśmy od najbliższego poniedziałku 11 maja otworzyć żłobki. Przedszkola nie są jeszcze gotowe. Tam trzeba większej pracy i nakładów" – dodał.

Jak mówił, część rodziców musi wrócić do pracy. Zaznaczył, że zarówno w żłobkach, jak i w przedszkolach zajęcia nie będą prowadzone w salach, gdzie są wykładziny czy dywany.

Do ponad 130 samorządowych przedszkoli w Krakowie uczęszcza 17 tys. 216 dzieci. Z danych przesyłanych do Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Krakowa przez dyrektorów wynika, że zaledwie ok. 12 proc. rodziców chce posłać do nich dzieci.

Służby wojewody małopolskiego przekazały miastu środki dezynfekcyjne, które są rozdzielane do placówek przedszkolnych. Prezydent miasta zwrócił się do wojewody z prośbą o zapewnienie z rezerwy materiałowej środków ochrony osobistej: jednorazowych rękawiczek, maseczek, przyłbic, nieprzemakalnych fartuchów z długim rękawem dla 1 tys. 558 nauczycieli oraz 1 tys. 168 pracowników administracji i obsługi.

Nauczyciele i pracownicy administracji przedszkoli będą wyposażeni w środki ochrony osobistej, a w razie potrzeby dyrektorzy mają kupować to, czego będzie brakować. Pomieszczenia będą dezynfekowane i ozonowane. Większość krakowskich przedszkoli powinna przyjąć dzieci 18 maja, choć są pojedyncze placówki, których dyrektorzy deklarują gotowość na 11 maja.

Bądź na bieżąco. Relacje z regionu i kraju w Radiu Kraków 


 

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

Zastrzegamy sobie prawo publikacji wybranych opinii.

 

 

 

(PAP/ko)

0%
100%