Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Obchody 100. urodzin Jana Pawła II głównie wirtualnie

  • Kraków
  • date_range Niedziela, 2020.05.10 08:11 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:26 )
Głównie w przestrzeni wirtualnej i w trybie online odbędą się obchody przypadającej 18 maja 100. rocznicy urodzin Jana Pawła II, organizowane przez Instytut Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie i archidiecezję krakowską.

fot: Pixabay

Organizatorzy zaplanowali wiele wydarzeń, z których większość z powodu epidemii odbędzie się w trybie online. Wszystkim będzie towarzyszył oficjalny hymn obchodów "Nie zastąpi Ciebie nikt".

Dyrektor Instytutu Dialogu Międzykulturowego im. Jana Pawła II w Krakowie Agata Szuta podkreśliła, że utwór spotkał się z bardzo ciepłym odbiorem, uzyskując na platformie YouTube ponad 4 mln wyświetleń.

"Mamy nadzieję, że ten utwór, który został napisany specjalnie z okazji tej rocznicy, będzie śpiewany przez wszystkich Polaków" – zaznaczyła.

Organizatorzy zachęcają do śpiewania i nagrywania swoich wykonań utworu. Na stronie internetowej Instytutu i na profilu na Facebooku udostępniony został podkład muzyczny, słowa i nuty. Przesłane nagrania słuchaczy będą udostępniane.

W mediach społecznościowych odbędzie się akcja Dziękujemy Janie Pawle 2, do której zapraszają znani politycy i duchowni.

"Wystarczy wziąć kartkę papieru, napisać na niej hasło: Dziękujemy Janie Pawle 2, zrobić sobie z nią zdjęcie, a następnie udostępnić w mediach społecznościowych z hasztagiem #DziękujemyJaniePawle2! Akcja trwa do końca roku" – zachęcają przedstawiciele krakowskiego Instytutu.

Kolejna akcja to maska z cytatem z Jana Pawła II. Należy zaprojektować swoją maskę z cytatem, zrobić sobie w niej zdjęcie, a później przesłać na adres magdalena.siemion@idmjp2.pl Pod koniec roku zostanie stworzony album albo plakat upamiętniający ten trudny czas. Akcja trwa do końca roku.

Do osób indywidualnych i całych rodzin adresowany jest konkurs plastyczny "Laurka dla Jana Pawła II", polegający na wykonaniu wyjątkowej, urodzinowej kartki – laurki dla papieża. Z uwagi na panujące warunki zgłoszenie pracy należy do 13 maja nadesłać w formie zdjęcia na adres mailowy Instytutu.

Bieg Dobroczynności Veritatis Splendor w 2020 r. odbędzie się wirtualnie. Wszelkie informacje związane z tym wydarzeniem są na stronie http://biegdobroczynnosci.pl.

Wspomnienia ze spotkań ze św. Janem Pawłem II zbierane będą w "Wielkiej księdze świadectw". "Zachęcamy do podzielenia się wspomnieniami z tych spotkań. Każde, nawet najmniejsze wspomnienie, będzie dla nas bardzo ważne" – zaznaczyła Szuta.

Na krakowskich Plantach będzie prezentowana wystawa z okazji rocznicy 100. urodzin Jana Pawła II, a na ulicach zawiśnie 21 billboardów i 400 plakatów upamiętniających to wydarzenie. Zaplanowano także pokaz laserowy online na budynku Pałacu Arcybiskupów Krakowskich przy ulicy Franciszkańskiej 3, który odbędzie się w poniedziałek 18 maja.

Na elewacji budynku zobaczyć można będzie słowa papieża odnoszące się do godności osoby ludzkiej, pojęcia prawdy, sprawiedliwości, odpowiedzialności i wzajemnego szacunku.

W dniu urodzin papieża – 18 maja, przed sanktuarium św. Jana Pawła II wypuszczone zostaną gołębie i biało-żółte balony.

 

PAP/bp

Tematy:
Źródło:
Polska Agencja Prasowa

Wyślij opinię na temat artykułu

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię