|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Nowy pomysł na kościół przy ulicy Kopernika

Kraków ma nowy pomysł na to, co zrobić z kościołem przy ulicy Kopernika. Chce organizować tam koncerty muzyki poważnej.

Fot. Maciek Skowronek

To rzadki przypadek, gdy właścicielem świątyni nie jest kuria lub zakon a miasto. Urząd wykupił ją razem z budynkami po Szpitalu Uniwersyteckim. Kościół pełnił funkcję szpitalnej kaplicy.

Miasto zwracało się do kurii z propozycją sprzedaży terenu. Jednak rozmowy zostały zawieszone. Cena rynkowa została oszacowana na 8 milionów złotych, a razem z zabudowaniami poklasztornymi 22 miliony. Urząd stawia sprawę jasno - w przypadku tej nieruchomości bonifikaty nie będzie.

- Z wcześniejszych rozmów wynikało, ze kuria nie jest zainteresowana kościołem przy ulicy Kopernika mówi Monika Chylaszek, rzeczniczka prezydenta Krakowa. Stąd pomysł urzędników, aby - nie tracąc sakralnego charakteru budynku - organizować tam koncerty muzyki poważnej.

Kuria odpowiada, że czeka na propozycje. - Jako Archidiecezja Krakowska chcemy zrobić wszystko, żeby kościół był w rękach wiernych. Była kurtuazyjna rozmowa na ten temat i prośba o spotkanie i oczekujemy na to spotkanie, by usłyszeć ofertę, żebyśmy mogli się do tego ustosunkować - mówi ks. Łukasz Michalczewski. Rzecznik nie określa jednak, czy kuria zdecyduje się na zakup świątyni bez bonifikaty.

Najnowszy pomysł miasta - w razie gdyby nie znalazł się kupiec - to wykorzystanie kościoła jako sali koncertowej. Bo budynek ma podobno świetną akustykę. Mowa oczywiście o muzyce poważnej i sakralnej oraz występach Capelli Cracoviensis.

Oczekujemy na propozycje - podkreśla rzecznik krakowskiej kurii ks. Łukasz Michalczewski. A chodzi o los kościoła przy ulicy Kopernika w centrum Krakowa. Obecnie właścicielem budynku jest miasto. Urząd chciał go sprzedać stronie kościelnej po cenie rynkowej.

 

 

Teresa Gut/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

50%
50%