|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kraków: 4 tys. komentarzy do uchwały antysmogowej. Czy sejmik zdąży zagłosować w tym roku?

"Chciałbym, żeby uchwała antysmogowa została podjęta na ostatniej w tym roku sesji sejmiku, 30 grudnia" - powiedział wicemarszałek Wojciech Kozak. Do projektu uchwały wpłynęło ponad 4,5 tysiąca uwag od mieszkańców. W tej chwili trwa ich rozpatrywanie. Część z nich dotyczy rezygnacji z zakazu palenia drewnem w kominkach. Tymczasem Polski Alarm Smogowy złożył w urzędzie marszałkowskim 4,5 tysiąca podpisów pod petycją, aby... uchwałę jak najszybciej przegłosować.

Posłuchaj co mówi wicemarszałek Wojciech Kozak

Fot. KAS

"Tylko 36 uwag, które do nas wpłynęły, a więc bardzo niski procent, to wnioski, by nie wprowadzać w Krakowie zakazu palenia węglem. Również blisko 1% to prośby by nie wprowadzać zakazu palenia drewnem w kominkach" - wylicza wicemarszałek Wojciech Kozak. 

Uchwała miałaby zostać przyjęta 30 grudnia, podczas ostatniej sesji sejmiku. Wicemarszałek chce też poruszyć wśród wojtów i burmistrzów sprawę podjęcia podobnej uchwały dla całej Małopolski. Choć jak mówił, nie wszyscy są temu przychylni. 

Krakowski Alarm Smogowy również przyłącza się do apelu, by wprowadzić odpowiednie przepisy dla całego województwa. "Fatalna jakość powietrza to nie tylko Kraków. Z tym borykają się wszystkie miejscowości. Zanieczyszczenie pyłem czy benzoalfapirenem bywa też dużo wyższe np. w Makowie Podhalańskim, Suchej Beskidzkiej czy Nowym Targu, fatalna jakość powietrza jest też w uzdrowiskach. By mówić o skutecznym rozwiązaniu problemu trzeba działać na terenie całego województwa" - mówił Andrzej Guła z KAS. 

"Z jednej strony eliminujemy emisję pochodzącą ze spalania, a z drugiej strony masowo przyrasta nam emisja z kominków. W budynkach jednorodzinnych w Krakowie jest około 12 tysięcy kominków, przez 10 lat ta liczba wzrastała, a to nowe źródło niskiej emisji" - przekonywał Andrzej Guła.

Jak najszybszego przyjęcia uchwały chce ponad cztery tysiące krakowian. A przynajmniej tyle podpisało się pod petycją KAS do władz województwa i radnych sejmiku. 

Fot. KAS


Radio Kraków wraz z Polskim Alarmem Smogowym prowadzi akcję "Małopolska bez smogu". Ustawiliśmy w małopolskich uzdrowiskach pyłomierze, które badają jakość powietrza, jakim oddychają mieszkańcy i turyści. Teraz pyłomierze stoją w Białce i Bukowinie Tatrzańskiej. ZOBACZ

 

(Aleksandra Ratusznik/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

71%
29%