|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Kaczor Donald w Krakowie!

Obwarzanki, Smok Wawelski oraz krakowskie Stare Miasto - to sceneria najnowszego komiksu z serii o Kaczorze Donaldzie. W wydawanym na całym świecie czasopiśmie "Kaczor Donald" akcja jednego z komiksów z najskąpszym i najbogatszym kaczorem na świecie Sknerusem McKwacz'em w roli głównej dzieje się w Krakowie.

Posłuchaj materiału Tomasza Bździkota

Fot. Flickr/Tony Takitani

Jakie elementy krakowskiego życia są zawarte w komiksie, czy to jedyna wizyta popularnych kaczek w Małopolsce oraz czy w latach 90. wszyscy zbierali komiksy z Kaczorem Donaldem - wyjaśnia Rafał Kołsut z Krakowskiego Stowarzyszenia Komiksowego:

Sknerus podróżuje po całym świecie, więc i w Polsce musiał się pojawić. To historia, w której siostrzeńcy Donalda produkują własne obwarzanki. Sknerus chce przetestować ich jakość i zabiera siostrzeńców do Krakowa (średniowiecznego i współczesnego), światowej stolicy obwarzanka.

Widzimy Wawel, fragment rynku, ulice św. Jana, a nawet statuę Smoka Wawelskiego. A budki na kółkach, z których sprzedawane są obwarzanki, odwzorowano z fotograficzną dokładnością.

Sknerus jest oszczędny z urodzenia, bo w domu się nie przelewało, ale ponieważ z pochodzenia jest Szkotem, jest oszczędny do przesady. Twórcy komiksu nie wykorzystali natomiast stereotypu krakowskiego centusia, z którym Sknerus mógłby np. targować się o obwarzanki.

Kaczor Donald ma dwa oblicza kolekcjonerskie: poza magazynem komiksowym również była guma balonowa z historyjkami. Komiksy z Donaldem nabrały z czasem wartości handlu wymiennego, bo były rodzajem dobra luksusowego, zwłaszcza gdy panował boom na zachodnie komiksy.

To druga wizyta Sknerusa i jego siostrzeńców w Małopolsce, pierwszy raz przyjechali do Wieliczki w 2007 roku – z okazji sześćdziesiątych urodzin Sknerus odbył podróż po Europie. Jak na swój wiek, Donald trzyma się doskonale.

 

A Krakowskie Stowarzyszenie Komiksowe historiami związanymi ze słynnymi kaczkami zajmie się 22 września podczas "spotkania z komiksem" organizowanego w Artetece Biblioteki Wojewódzkiej w Krakowie przy ulicy Rajskiej.

 

Tomasz Bździkot/wm

92%
8%