|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Czterokrotnie przekroczone normy powietrza to efekt awarii pyłomierza? Komentarz WIOŚ i KAS

Czy w środę doszło do awarii pyłomierza w Nowej Hucie? Tak odczyty ze stacji pomiarowej przy ul. Bulwarowej komentuje Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska. Punkt pomiaru, zlokalizowany przy nowohuckim kombinacie, wskazywał czterokrotne przekroczenie dopuszczalnych stężeń zanieczyszczeń.

Posłuchaj co mówi Ryszard Listwan z WIOŚ

Tak przedstawiał się wykres Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska w środę o godz. 14.00.

Przypominamy: Awaria pyłomierza w Nowej Hucie? Urządzenie pokazuje czterokrotnie przekroczone normy

O komentarz w tej sprawie poprosiliśmy Ryszarda Listwana z WIOŚ. "Nie widzimy żadnej emisji, najlepiej to sprawdzić organoleptycznie. Cząsteczek PM10 i PM2,5 nie dostrzeżemy, ale widzimy efekt, czyli pył. Poza tym poczujemy to w powietrzu" - stwierdza w rozmowie z Radiem Kraków Ryszard Listwan.

Nowohucki kombinat zapewnia, że zaskakujące wyniki pomiarów nie miały nic wspólnego z pracą zakładu. Nie doszło bowiem do żadnej awarii. Wcześniej natomiast takie awarie były - stąd niepokój mieszkańców, którzy reagują na każde wskazania nowohuckich pyłomierzy.

Jak podkreśla Andrzej Guła z Krakowskiego Alarmu Smogowego, awarie pyłomierzy się zdarzają, ale nie zmienia to faktu, że ostatnio na terenie kombinatu dochodzi do wielu niepokojących zdarzeń.

"W ostatnich dniach mieliśmy do czynienia z kolejną już awarią baterii koksowniczych. Awarie te podobno są wyjątkiem. W tym przypadku zdarzają się one wyjątkowo często. To tak jakby powiedzieć, że z powodzią stulecia mamy do czynienia raz na dwa lata" - komentuje Andrzej Guła.

Fot. KAS. Zdjęcia z czwartku 9.06.2016 r.  

Z zapewnieniami WIOŚ nie zgadza się również jeden ze słuchaczy Radia Kraków, który posiada domową stacje monitoringu powietrza. Z odczytów wynika, że w środę rano w powietrzu były wysokie stężenia pyłów PM 2,5 i PM 10.

Mam prywatny pyłomierz w domu po wschodniej stronie Mittala. Widać, że w środę było coś nie tak. Chciałoby się napisać, jest zapylenie, zbij termometr, nie będzie gorączki - pisze pan Witold. 

Awaria baterii koksowniczej miała miejsce w ubiegły czwartek, jednak krakowianie zostali o niej poinformowani przez miejskie biuro prasowe dopiero w piątek. Ale to tylko jedna z wielu awarii, do których doszło w ostatnim czasie na terenie kombinatu. Wg raportu Wojewódzkiego Inspektoratu Ochrony Środowiska, do którego dotarli dziennikarze, od stycznia 2015 roku do marca 2016 roku w kombinacie miało miejsce kilkanaście awarii, a w ich czasie do krakowskiego powietrza przedostało się 5 ton pyłów. WIĘCEJ

Krakowski magistrat ostrzega też, że huta Arcelor Mittal w najbliższych dniach przeprowadzi testy specjalnej świecy do spalania gazu. W ich czasie nad hutą mogą pojawić się płomienie, których nie należy mylić z pożarem. Prace rozpoczną się w piątek i potrwają do 4 lipca. 

 

 

(Grzegorz Krzywak/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

0%
100%