|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Aplikacja Ostrzegator coraz popularniejsza wśród krakowian

Która ulica jest w remoncie, jaki jest aktualny stan zanieczyszczenia powietrza i jakie wydarzenia kulturalne czekają na mieszkańców w ich najbliższej okolicy? To tylko niektóre informacje, które krakowianie mogą znaleźć w opracowanej przy współpracy krakowskiego ZIKiT-u aplikacji Ostrzegator. Aplikacja działa na terenie Krakowa od dwóch lat i pobrało ją już ponad 49 tysięcy użytkowników.

posłuchaj materiału Jakuba Kusego.

fot: Pixabay

Dzięki nowemu rozszerzeniu, komunikaty o utrudnieniach dotrą także do pasażerów miejskiego przewoźnika.

Aplikacja działa od 2016 roku - chodziło o stworzenie jednego narzędzia, które będzie kumulowało wszystkie dane najbardzie potrzebne kierowcom. Pomysł pojawił się po nawałnicach, kiedy pojawiła się potrzeba przekazywania ważnych informacji do osób mieszkających na terenie, gdzie doszło do niebezpiecznych wydarzeń. Ponieważ trudno dotrzeć do wszystkich, nie znając ich numerów telefonów, łatwiejsze było zrobienie aplikacji. To aplikacja, gdzie wszystko jest w jednym miejscu. Od kilku dni, dzięki porozumieniu z ZIKiTem, można tam także znaleźć informacje związane z utrudnieniami w ruchu krakowskiej komunikacji miejskiej.

Co ważne, służby mogą się błyskawicznie dowiedzieć np. o aktach wandalizmu i równie szybko zareagować a mieszkańcy mogą informować np. o dziurach w drodze. Aplikacja jest przystosowana dla osób niedowidzących, jest ona prosta w obsłudze i popularna w tym środowisku, można z niej korzystać za pomocą poleceń głosowych.

Jak podkreślają twórcy aplikacji, w niecodzienny sposób korzystają z niej także krakowskie wodociągi. Ponieważ narzędzie działa na zasadzie geolokalizacji, pracownicy MPWIK informują mieszkańców wybranych obszarów miasta o planowanych wyłączeniach czy awariach sieci wodociągowej.

 

 

Jakub Kusy/bp

30%
70%