|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

1 sierpnia w Krakowie rozpoczęła się "busowa rewolucja"

Od 1 sierpnia powinny przestać funkcjonować parkingi przy Worcella, Ogrodowej i Pawiej. Prywatni przewoźnicy nie mogą już wjeżdżać do centrum miasta. Ci, którzy zignorują zakaz, narażają się na kary.

Posłuchaj, co mówi Michał Pyclik z ZIKiT-u

Fot. Karol Surówka

Większość kierowców busów dostosowała się do nowych przepisów, ale nie wszyscy. Zarówno przy Worcella jak i Ogrodowej parkują jeszcze busy. Kierowcy tłumaczą, że ich szefowie nie podpisali jeszcze umów z innymi parkingami. Przyznają jednak, że w najbliższych dniach również będą musieli się przenieść w inne miejsce - w przeciwnym razie grozi im mandat.

"Niezastosowanie się do nowych reguł jest traktowane jak złamanie przepisów ruchu drogowego. A więc grozi za to mandat, ale też - jeśli w ciągu dwóch najbliższych tygodni od 1 sierpnia nie uzyskają nowych tras, którymi będą jeździli, to wówczas grozi też kara wynikająca z ustawy o transporcie drogowym" - tłumaczy Radiu Kraków Michał Pyclik z ZIKiT-u. 

Pozostali przewoźnicy już teraz dojeżdżają do nowych przystanków końcowych: to Małopolski Dworzec Autobusowy albo Nowy Kleparz. W przyszłym tygodniu busy zaczną się też zatrzymywać pod estakadą przy ulicy Wita Stwosza.

Wstępnie wiadomo, że przewoźnicy podpisali umowę na użytkowanie parkingu przy Wita Stwosza od 7 sierpnia. Wtedy definitywnie parkingi przy Ogrodowej i Worcella przestaną istnieć. 

Pasażerowie w sprawie zmian są podzieleni: jedni uważają, że wydłuży im do drogę do pracy, inni, że nie robi im to różnicy. Cieszą się za to mieszkańcy okolic dworca i spacerujący, ruch przy ulicy Pawiej zrobi się bowiem mniejszy.

Władze Krakowa chciały również wprowadzić zakaz zatrzymywania się dla prywatnych busów na części przestanków przy Alejach Trzech Wieszczów. Po protestach przewoźników i pasażerów z tych zmian zrezygnowano.

 

 

Karol Surówka/wm

32%
68%