|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Lipnica Murowana: Ziemia świętych w hologramie

Jeden z najcenniejszych zabytków świata – drewniany kościół św. Leonarda w Lipnicy Murowanej staje się centrum nowoczesnej turystyki. Dzięki kosmicznym technologiom można zanurzyć się w przeszłość, potęgę kultury i wiary.

Fot. visitlipnica

Tylko około 800 obiektów na całym świecie znajduje się Liście Dziedzictwa UNESCO. Kościółek świętego Leonarda jest jednym z nich. Według tradycji postał na miejscu gontyny słowiańskiej w 1141 r. Przebudowany został w obecnym kształcie w XV w. i konsekrowany ponownie w 1610 r, a zdobiące go tryptyki ołtarzowe i polichromie są świadectwem wiary i wielowiekowej troski społeczności lipnickiej o świątynię. Kościół św. Leonarda stanowi obecnie jeden z najcenniejszych obiektów średniowiecznego budownictwa drewnianego w Polsce i na świecie. A pamiętajmy, że Lipnica Murowana znana jest w całej Polsce z tradycji najwyższych palm wielkanocnych. Największe z nich sięgają 35 m.

Z Lipnicą związane były trzy osoby, które zostały wyniesione na ołtarze w Kościele Katolickim. Dla historii tej części Małopolski, ale też dla historii Krakowa, ważną postacią związaną z Lipnicą Murowaną jest święty Szymon – tutaj urodzony w latach 30. XV wieku, po wstąpieniu do zakonu oo. bernardynów związany z Krakowem i tam zmarły, ma w Lipnicy sanktuarium sobie poświęcone, które powstało na miejscu jego rodzinnego domu. Na przełomie XIX i XX wieku z domu w Lipnicy rozpoczęły swoją pracę na rzecz bliźnich i Kościoła siostry Ledóchowskie: późniejsza święta – Urszula oraz późniejsza błogosławiona – Maria Teresa.

Nie może więc dziwić, że proboszcz lipnickiej parafii ks. Mariusz Jachymczak chcąc, aby to niezwykłe lipnickie dziedzictwo religii, duchowości i kultury służyło ludziom, stworzył Centrum Pielgrzyma i Turysty. Tutaj nie tylko poznamy historię miejscowości prezentowaną w atrakcyjnej formie, z wykorzystaniem audioprzewodników w aż siedmiu językach. Dzięki zastosowaniu najnowocześniejszych technologii – hologramu – będziemy mogli też jeszcze lepiej poznać najcenniejszy lipnicki zabytek – kościół świętego Leonarda. Wyświetlić w przestrzeni poszczególne jego elementy i niemal ich dotknąć.

Centrum to skarbiec wiedzy o Lipnicy i jej zabytkach, miejsce spotkań dla wszystkich pokoleń, bo oferuje wiedzę i  informacje w atrakcyjnej, zwłaszcza dla młodych, formie. Znajdziemy też w Centrum zaproszenie do odwiedzenia ciekawych miejsc w pobliżu Lipnicy, między innymi: zagadkowych formacji skalnych zwanych Kamieniami Brodzińskiego, wieży widokowej na Szpilówce w Iwkowej, Kopalni Soli w Bochni lub zamku w Nowym Wiśniczu.

A na zakończenie pobytu w Centrum można pokrzepić się wyjątkową herbatą z lipy, czyli lipnicką lipiną, która od 2014 roku figuruje na Liście Produktów Regionalnych.

Centrum Pielgrzyma i Turysty w Lipnicy Murowanej to miejsce smakowania potęgi wiary, tradycji, dziejów i kultury.

O Lipnicy Murowanej i jej nowej atrakcji

 

mat. prasowe/jgk


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

100%
0%