|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Program 500+ w Małopolsce: jak otrzymać zasiłek i gdzie złożyć wniosek? PORADNIK, WZÓR WNIOSKU

Od pierwszego kwietnia będzie można składać wnioski o przyznanie dotacji w ramach programu 500+. W Radiu Kraków prezentujemy poradnik, co zrobić, aby otrzymać takie świadczenie.

Fot. pixabay

Kto otrzyma 500 złotych?

O 500 zł w ramach programu Rodzina 500+ będą mogły starać się osoby wychowujące dzieci. Świadczenie zostanie przyznane na każde drugie i kolejne dziecko lub w przypadku rodzin ubogich (dochód na osobę nie przekracza 800 zł netto) także na pierwsze. 

O świadczenie może ubiegać się każdy. Ministerstwo przekonuje, że rodziny dostaną zapomogę niezależnie od stanu cywilnego rodziców (związek małżeński, związek nieformalny, rodziny niepełne). W przypadku rodziców rozwiedzionych o pomoc może starać się osoba, która sprawuje faktyczną opiekę nad dzieckiem.

 

Gdzie złożyć wniosek?

Wypłacaniem świadczeń będą zajmować się urzędy miast i gmin lub na ich zlecenie Ośrodki Pomocy Społecznej. Wnioski będzie można składać osobiście w odpowiednich jednostkach, zgodnie z naszym miejscem zamieszkania. Niektóre gminy zapowiadają, że otworzą także punkty poza budynkami urzędów, gdzie pracować będą urzędnicy przyjmujący dokumenty. Kraków chce otworzyć takie punkty w niektórych szkołach i przedszkolach. Wnioski będzie można składać również przez internet - za pośrednictwem portalu Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, systemu ePUAP. Ostatnim rozwiązaniem są wnioski wysyłane bezpośrednio przez internetowe konta bankowe. Taką możliwość chce dać swoim klientom już 9 największych banków w Polsce. Są to: PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, BZ WBK, Eurobank, Getin Bank, Idea Bank i Raiffeisen Polbank. Czwartym sposobem złożenia wniosku internetowo jest skorzystanie z portalu Empatia prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Przeczytaj: Gdzie w Małopolsce można składać wnioski o wsparcie z programu 500+? SPRAWDŹ

 

Kiedy złożyć wniosek?

Wnioski można składać od 1 kwietnia br. Jeśli wniosek zostanie złożony w czasie pierwszych trzech miesięcy (do czerwca włącznie) rodzinie zostanie przyznane wyrównanie od kwietnia. Do programu będzie można dołączyć tak naprawdę w dowolnym momencie, ale po 30 czerwca nie uzyskamy wyrównania. Okres rozliczeniowy będzie trwał od 1 października do 30 września następnego roku. Zatem co roku trzeba będzie składać ponowny wniosek. 

 

Jak poradzić sobie z formalnościami?

Osoby, które starają się o wypłatę środków wyłącznie na drugie i kolejne dziecko muszą tylko złożyć odpowiedni, wypełniony wniosek. Inaczej jest w przypadku rodzin, które chcą uzyskać 500 złotych także na pierwsze dziecko, będą musiały przedłożyć zaświadczenie o dochodach. Wniosek trzeba będzie składać co roku. Za każdym razem, rodziny starające się o świadczenie na pierwsze dziecko, będą musiały przedkładać aktualne oświadczenie o dochodach.

Świadczenie będzie wypłacane zgodnie z życzeniem rodziców - osobiście w kasie w urzędach gminy lub przelewem na konto. Nie jest ono opodatkowane, a to znaczy, że rodzice nie będą musieli odprowadzać podatku od otrzymanego 500 zł. Kwota, która zostanie przyznana, nie będzie wliczana do oświadczenia o dochodach, na podstawie którego rodziny starają się o przyznanie innych świadczeń, np. z pomocy społecznej czy funduszu alimentacyjnego.  

 

Jak złożyć wniosek przez internet?

Wniosek  będzie można złożyć przez Internet na cztery sposoby. Pierwszy zakłada skorzystanie z portalu Empatia prowadzonego przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Dwa kolejne to platforma ZUS oraz strony elektronicznego urzędu, znanego jako ePUAP. Ostatnim rozwiązaniem są wnioski wysyłane bezpośrednio przez internetowe konta bankowe. Taką możliwość chce dać swoim klientom już 9 największych banków w Polsce.

Lista banków, które chcą umożliwić wysyłanie wniosków: PKO BP, mBank, ING Bank Śląski, Bank Millennium, BZ WBK, eurobank, Getin Bank, Idea Bank i Raiffeisen Polbank.

 

500+ w Małopolsce

W Krakowie z programu będzie mogło skorzystać około 38 tys. rodzin. Na wypłatę świadczeń będzie potrzebnych 200 milionów złotych. Magistrat planuje też zatrudnić 60 osób, które będzie obługiwać program.
Według szacunkowy danych w Nowym Sączu z programu 500+ skorzystać będzie mogło ponad 6 tysięcy 300 rodzin. Czas pracy sądeckich urzędników zostanie wydłużony w poniedziałki do 18, a w pozostałe dni do 17. Na wypłatę świadczeń tylko do końca roku potrzebnych będzie ponad 40 milionów złotych.
Tarnowscy urzędnicy wyliczyli, że na terenie miasta jest około 11 tysięcy rodzin uprawnionych do otrzymania świadczenia 500 plus. Spodziewają się, że zgłosi się po nie około 8-9 tysięcy rodzin.

 

Dodatkowe informacje

W związku z programem 500+ została uruchomiona specjalna inforlinia, dzięki której mieszkańcy małopolski mogą rozwiać wszystkie wątpliwości. Rodzice i opiekunowie mogą dzwonić pod numer 12 392 15 83 . Infolinia jest czynna od w godz. 8.00-17.00.

 

 

 

 

(Teresa Gut/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

81%
19%