|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Prezydent i premier rozmawiali o sytuacji w oświacie. Czy dojdzie do zaostrzenia protestu?

Prezydent Andrzej Duda i premier Mateusz Morawiecki rozmawiali o sytuacji w oświacie i zapowiadanym strajku nauczycieli. Nie wiadomo, jakie są rezultaty niemal dwugodzinnego spotkania. Ani Pałac Prezydencki, ani Kancelaria Premiera nie wydały żadnego komunikatu w tej sprawie. Czy dojdzie do zaostrzenia protestu oświatowej Solidarności? O tym rozmawiać ma dziś w Krakowie Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ Solidarność. Do spotkania dojdzie w kuratorium oświaty, gdzie 11. dzień trwa okupacja.

Fot. M. Lasyk

Prezydent Andrzej Duda zapowiedział wcześniej, że będzie rozmawiał z premierem o postulatach nauczycieli. Związek Nauczycielstwa Polskiego domaga się tysiąca złotych podwyżek i zapowiada strajk od ósmego kwietnia. Okupująca budynek małopolskiego kuratorium oświaty nauczycielska Solidarność chce dwóch 15-procentowych podwyżek - w tym i w przyszłym roku. 

Prezydent podkreślał, że oczekiwania podwyżek są uzasadnione. Ale zastrzegał, że nie da się ich w szybkim tempie, w krótkim terminie podnieść od razu o tysiąc złotych. Andrzej Duda apelował o porozumienie w tej sprawie.

Wtorkowe rozmowy sekcji oświaty z przedstawicielami rządu nie przyniosły przełomu - ocenił szef sekcji Ryszard Proksa. Proksa mówił po spotkaniu w Warszawie, że związkowcy oczekiwali na konkrety ze strony rządu, a te nie padły. Związek Nauczycielstwa Polskiego jest niemal pewny, że pracownicy szkoł w trwającym właśnie referendum zdecydowanie opowiedzą się za rozpoczęciem strajku 8 kwietnia. "Bardzo wysoki wskaźnik "za" - między 80, 90%. A zdarzają się też placówki, gdzie deklaruje się 100%" - mówiła Grażyna Ralska szefowa małopolskiego okręgu ZNP. Władze Krakowa zapowiadają, że na początku przyszłego tygodnia ruszy kampania informująca rodziców, które szkoły przystąpią do protestu, w których będzie zapewniona opieka, a w których nie. 

 

 

(Marcin Friedrich/IAR/ew)

50%
50%