Radio Kraków
  • A
  • A
  • A

Powstaną dwa Środowiskowe Domy Samopomocy

  • Aktualności
  • date_range Czwartek, 2021.05.13 19:39 ( Edytowany Poniedziałek, 2021.05.31 01:03 )
W Małopolsce powstaną dwa nowe Środowiskowe Domy Samopomocy. Pierwszy w Cerekwi w powiecie bocheńskim i drugi w Mszanie Górnej w gminie Mszana Dolna. W obu zostaną utworzone miejsca dla w sumie 80 osób z niepełnosprawnościami, w tym z niepełnosprawnościami sprzężonymi lub spektrum autyzmu - mówi Łukasz Kmita, wojewoda małop

Fot. Marek Lasyk

"Mam nadzieję, że lada moment będziemy mogli przekazać symboliczne czeki, a potem uczestniczyć w otwarciu tych domów" – mówił Łukasz Kmita. Podkreślił, że systematycznie rośnie liczba miejsc w takich placówkach i jest ich w Małopolsce ponad 3 tys.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Cerekwi (powiat bocheński) dla 40 osób powstanie w budynku, w którym wcześniej funkcjonował Specjalny Ośrodek Szkolno-Wychowawczy dla Osób Niepełnosprawnych Intelektualnie. Ma zostać otwarty w grudniu, a prowadzić będzie go wyłoniona w konkursie organizacja pozarządowa. Na tę inwestycję dotacja z rezerwy celowej budżetu państwa wynosi ponad 1,9 mln zł.

Środowiskowy Dom Samopomocy w Mszanie Górnej (gm. Mszana Dolna) powstanie w wyniku przebudowy dawnego ośrodka zdrowia – w części obiektu nadal będzie działał POZ, pozostała będzie oddana do dyspozycji seniorów już od września. Gmina na tę inwestycję miała wcześniej środki unijne z Regionalnego Programu Operacyjnego. Na ostatnie zaplanowane jeszcze w tym roku prace w obiekcie przekazanych zostanie 440 tys. zł.

Z kolei w ramach rządowego programu "Senior+" dziesięć małopolskich samorządów otrzyma łącznie 4,6 mln zł, z czego ponad 1,7 mln zł na utworzenie 269 nowych miejsc dla seniorów, a ponad 2,8 mln zł na dofinansowanie bieżącego utrzymania już działających placówek wsparcia.

W Małopolsce działa obecnie 86 Środowiskowych Dom Samopomocy i Klubów Seniorów, na początku 2022 roku ma ich być 97."To nie są tylko miejsca dla seniorów, ale miejsca ważne dla społeczności lokalnej, integrujące pokolenia i wyjątkowo dobrze odbierane, jako te, w których społeczność ta sama się organizuje" – mówił dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego i pełnomocnik wojewody małopolskiego ds. seniorów Jacek Kowalczyk.

Przewodnicząca sejmowej Komisji Polityki Społecznej i Rodziny poseł Urszula Rusecka podkreśliła, że polityka senioralna jest ważną częścią polityki prorodzinnej rządu Zjednoczonej Prawicy. "W tym roku na politykę senioralną rząd przeznacza ok. 36 mld zł" – przypomniała posłanka, podkreślając, że są to pieniądze m.in. na waloryzację świadczeń, "trzynastą" i "czternastą" oraz na aktywizację osób starszych. Urszula Rusecka powiedziała, że zgodnie z planami w latach 2021-25 na program "Senior+" przeznaczonych będzie 300 mln zł, a na program "Aktywny senior" w tym samym okresie – 200 mln zł. "To pięćset milionów na wsparcie aktywności seniorów" – mówiła.

Wojewoda małopolski zdecydował, że od poniedziałku 17 maja możliwe będzie przywrócenie zajęć w Środowiskowych Domach Samopomocy, które wcześniej z powodu pandemii były prowadzone zdalnie. Jak sprecyzował dyrektor Kowalczyk, zajęcia mogą być prowadzone stacjonarnie, jeśli zgodzą się na to kierujący placówką i sami seniorzy, przy założeniu, że będzie w nich uczestniczyć połowa uprawnionych, przy czym nie będą wliczane w to osoby zaszczepione przeciw COVID-19.


Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy


Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku  oraz Twitterze.

 

 

 

Magdalena Zbylut-Wiśniewska/PAP/ko

Wyślij opinię na temat artykułu

Najnowsze

Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy

Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.

Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres opinie@radiokrakow.pl

Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na  Facebooku  oraz  Twitterze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię