|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Jacek Majchrowski: w gminach ościennych powinny zostać wprowadzone normy jakości dla pieców

Prezydent Krakowa Jacek Majchrowski chce, by w gminach ościennych wprowadzić normy jakości dla pieców. W Zielonkach nie mają wątpliwości, że w najbliższych latach, korzystając z unijnych pieniędzy stare piece będą wymieniane. Podobnego zdania są także władze Wadowic i Jordanowa.

Posłuchaj co mówi wójt Zielonek

Fot. RK

Wójt Zielonek Bogusław Król nie ukrywa, że ogromym problemem jest także jakość węgiela. "Ja bym proponował wszystkim decydentom zewnętrznym, żebyśmy zakazali sprowadzania do składów węglowych słabej jakości węgiela tylko wysokokoksujący. Proszę przyjechać w okolice Krakowa i spróbować kupić dobrej jakości węgiel kamienny. Nie kupi pan. Tylko samo badziewie" - mówi Radiu Kraków wójt Zielonek. 

Podobnego zdania jest Iwona Bilska, burmistrz Jordanowa. "W tej miejscowości jest kilkaset starych pieców, które chcielibyśmy wymienić w najbliższych latach, korzystając z unijnych pieniędzy" - mówi burmistrz miasteczka i dodaje: "W roku 2016 zgłosiło się 120 osób, które chcą wymienić źródła ciepła. Będziemy też wymieniać źródła ciepła w budynkach gminnych. Będziemy też odchodzić od palenia węglem w starych nieefektywnych piecach" - tłumaczy Bilska. 

Mateusz Klinowski, burmistrz Wadowic podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków, że w gminie Wadowice jest około 5 tysięcy starych pieców, które władze chcą wymienić w najbliższych latach. "Program ochrony powietrza w Małopolsce funkcjonuje do roku 2023 i to będzie ostatni rok, kiedy w gminie Wadowice będzie można palić w piecach, które nie spełniają standardów. Zaczęliśmy w 2014 roku, w 2015 roku wymieniliśmy 45 palenisk na paleniska gazowe. W naszym programie ujęliśmy do wymiany 560 palenisk" - wyjaśnia Klinowski.  

W porannej rozmowie Radia Kraków Jacek Krupa, marszałek Małopolski powiedział, że "prezydent Jacek Majchrowski w wystosowanym postulacie proponuje by zakaz palenia węglem obowiązywał także w okolicznych gminach". 

Prezydent Krakowa postuluje, żeby zakaz palenia węglem objął też sąsiednie gminy

Jak jednak czytamy w oświadczeniu rzecznik prasowej prezydenta Krakowa, chodzi o "wprowadzenie ograniczeń co do rodzaju stosowanych instalacji". 

Mając na uwadze położenie Miasta Krakowa w dolinie oraz transgraniczny charakter zanieczyszczeń powietrza przyczyniający się do dużego napływu  na teren Krakowa zanieczyszczeń z gmin sąsiednich, wprowadzenie ograniczeń tylko na terenie Gminy Miejskiej Kraków może nie poprawić stanu jakości powietrza na terenie Krakowa. Wobec powyższego proponuje się w gminach sąsiadujących z Krakowem wprowadzenie ograniczeń co do rodzaju stosowanych instalacji poprzez np. wprowadzenie zakazu stosowania urządzeń na paliwa stałe nie spełniających określonych standardów emisyjnych - czytamy w oświadczeniu Moniki Chylaszek. 

 

Za nami akcja Radia Kraków i Polskiego Alarmu Smogowego. Od 19 października do 14 grudnia odwiedziliśmy osiem najpopularniejszych małopolskich miejscowości uzdrowiskowych i wypoczynkowych, w których nie ma stałej stacji monitoringu WIOŚ. Były to: Bochnia, Szczawnica, Wysowa, Krynica, Rabka, Muszyna, Białka i Bukowina Tatrzańska. W każdej z nich przez dwa tygodnie przenośnymi pyłomierzami monitorowaliśmy jakość powietrza. Zobaczcie wyniki.

Akcję podsumowano w debacie, która odbyła się w Radiu Kraków w Studiu im. Romany Bobrowskiej. CZYTAJ

 

 

(Jakub Niziński/ew)

Obserwuj autora na Twitterze: 

 

67%
33%