|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Czy maturzyści naprawdę mogą spać spokojnie?

Fiaskiem zakończyły się czwartkowe rozmowy nauczycieli z rządem. Jak twierdzą przedstawiciele Związku Nauczycielstwa Polskiego, na stole nie ma żadnej sensownej propozycji. Strajk trwa... A co z maturami? Małopolska Kurator Oświaty tweetuje: "Nie przewidujemy problemów z klasyfikacją i dopuszczeniem uczniów do matury". Strajkowa rzeczywistość nie jest tak kolorowa, jak wynikałoby z tweetów pani kurator.

icepremier, przewodnicząca Komitetu Społecznego Rady Ministrów Beata Szydło (P) i szef KPRM Michał Dworczyk. Fot. PAP/Tomasz Gzell

W kilku krakowskich szkołach jest problem z radami pedagogicznymi - mowa o tych placówkach, w których większość nauczycieli strajkuje. Warto podkreślić, że tylko rady mogą zatwierdzić oceny wystawione przez nauczycieli. Jak wylicza Dariusz Nowak z krakowskiego Urzędu Miasta - w tym tygodniu odbyło się już trzydzieści rad pedagogicznych, jutro ma się odbyć jeszcze jedna, w kolejnych dwudziestu szkołach - rady mają się odbyć w przyszłym tygodniu. - W tym momencie mamy 51 szkół i pozostaje 5, tam gdzie odbywają się matury. Dyrektorzy mówią o tym, że po prostu są w tych pięciu szkołach zagrożone – mówi Dariusz Nokowak.


Krakowskie szkoły, w których Rady Pedagogiczne są zagrożone, to Zespół Szkół Ogólnokształcącego Mistrzostwa Sportowego, Licea Ogólnokształcące numer dziesięć i trzynaście, Zespół Szkół Chemicznych oraz Zespół Szkół Odzieżowych.


 

Według prawa oświatowego musi zebrać się ponad połowa członków rady pedagogicznej, aby jej uchwała weszła w życie. Legalnie - podkreśla Grażyna Ralska, prezes małopolskiego ZNP: - Wiem i mam taką informację, że w niektórych liceach zostały niestety przeprowadzone rady pedagogiczne przy kworum mniejszym niż stanowi ustawa Prawo oświatowe. Taka uchwała jest z mocy prawa nieważna, a to rodzi poważne konsekwencje dla ucznia. Nie można w tak lekki sposób podchodzić do tak poważnych problemów.

Uczniowie szkół średnich powinni mieć zatwierdzone oceny do najbliższej środy - w innym wypadku nie będą mogli przystąpić do matur.

Rząd ma ostatni godziny i dni, żeby podjąć sensowne rozmowy i dojść do porozumienia ze związkami - podkreśla prezes małopolskiego ZNP. A była premier Beata Szydło apeluje: - Proszę wszystkich nauczycieli i rady pedagogiczne, żebyście państwo wczuli się w sytuację swoich uczniów, z którymi pracowaliście przez wiele, wiele lat. To jest wasza praca. To, że oni mają dzisiaj przed sobą perspektywę zdania tego egzaminu i dalszego kształcenia, to jest wasza ciężka praca z tymi młodymi ludźmi. Naprawdę nie możemy tego zmarnować – ani rząd, ani nauczyciele. My zrobimy wszystko, żeby matury się odbyły.

Jak wynika z zapowiedzi premiera Mateusza Morawieckiego - nauczyciele mają wrócić do rozmów z rządem po świętach - przy Okrągłym Stole.

 

 

 Martyna Masztalerz/jgk

 

20%
80%