|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

Barbara Bubula: "Prezydent Duda powinien dać szansę ustawie antysmogowej"

- Prezydent Andrzej Duda powinien podpisać ustawę antysmogową - stwierdziła w porannej rozmowie Radia Kraków posłanka Prawa i Sprawiedliwości, Barbara Bubula. Rada Miasta przyjęła rezolucję, w której także apeluje do prezydenta o podpisanie tej ustawy. Od głosu wstrzymał się klub PiS. W piątek z Andrzejem Dudą mają się z nim spotkać krakowscy aktywiści z Polskiego Alarmu Smogowego, apelujący o złożenie podpisu pod ustawą. Prezydent ma czas na decyzję do 2 października.

Posłuchaj co mówi Barbara Bubula

Posłanka Bubula przekonywała w Radiu Kraków, że tej ustawie trzeba dać szansę. "Nie ma ona doskonałego kształtu, wiele elementów jest zrzucone na samorządy. W Krakowie mamy jednak sytuację, gdzie trzeba to rozstrzygnąć. Jak ta ustawa daje szanse na zmniejszenie problemu ze smogiem to prezydent powinien ją podpisać" - mówiła Bubula.

Również w piątek Naczelny Sąd Administracyjny w Warszawie rozstrzygnie inną ważną dla Krakowa sprawę. Sąd zbada czy uchwała małopolskiego Sejmiku zakazująca palenia węglem w Krakowie może wejść w życie.

Wcześniej w Radiu Kraków podpisanie ustawy doradzał prezydentowi inny polityk Zjednoczonej Prawicy, Jarosław Gowin. "Przy pierwszym głosowaniu byłem przeciwny, ale po tych poprawkach Senatu, mimo wielu niedoskonałości, doradzałbym podpisanie" - mówił lider Polski Razem.

PRZECZYTAJ CAŁĄ ROZMOWĘ

Losami ustawy zainteresowany jest nie tylko Kraków, ale także Podhale. Nadal bowiem w wielu miejscach piece węglowe opalane są paliwem kiepskiej jakości. "Niestety decydujący jest rachunek ekonomiczny i wielu ludzi po prostu nie stać na ekologiczne źródła energii" - przyznaje w rozmowie z Radiem Kraków Mariusz Kulpa specjalista do spraw nowych technologii centralnego ogrzewania..

Na Podhalu w najlepszej sytuacji jest samo Zakopane, które w ponad 30 procentach już jest ogrzewane geotermalnie, wiele budynków korzysta też z gazu ziemnego. Ale w pobliskich gminach jak Kościelisko - prawie wszystkie domy ogrzewane są węglem i dlatego nad całym Podhalem powietrze zimą często jest zanieczyszczone prawie tak samo jak w Krakowie. 

 

 

 

 

RK

60%
40%