Radio Kraków

sytuacja w Ukrainie

Dyżur psychologa mówiącego po ukraińsku przy Dziecięcym Telefonie Zaufania RPD

Od środy, 2 marca, przy darmowym Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka, działającym pod numerem 800 12 12 12 dyżurować będzie psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim – podało w piątek biuro RPD.

Czy mamy do czynienia z cyberwojną?

Paweł Sołtysik rozmawia z ekspertem cyberbezpieczeństwa, F-Secure, Leszkiem Tasiemskim.

Jak wspierać Ukrainę z Krakowa?

Gościem w Przed hejnałem była Olga Pakosh, dziennikarka, która przez 10 lat mieszkała w Kijowie, a potem we Lwowie.

Aleksandra Zujewa: "Czujemy się bezsilni"

"Armia jest bardzo blisko, koło miasta, nawet w jego centrum. Ludzie chronią się na stacjach metra. Ci, którzy mogą" - relacjonuje Aleksandra Zujewa, która stara się utrzymać kontakt z rodziną i przyjaciółmi w Kijowie. "Każdy człowiek musi określić swoje podejście do rzeczy, między rozgrywkami politycznymi a ludzkimi życiami".

Rosja zaatakowała Ukrainę: ostrzał Kijowa; Zełenski: sankcje są niewystarczające, co najmniej 137 ofiar

W piątek nad ranem stolica Ukrainy Kijów znalazła się pod ciężkim ostrzałem rakietowym Rosjan - poinformował rząd. Dodał, że prowadzone są działania obronne na czterech kierunkach, a ukraińskie wojsko walczy z przeważającymi siłami Rosjan, które próbują od dwóch stron podejść pod Kijów. Prezydent Wołodymyr Zełenski w orędziu w piątek rano przekazał, że sankcje nałożone przez Zachód na Rosję są niewystarczające.

Związek Ukraińców w Polsce organizuje zbiórkę dla swoich rodaków

Nie tylko tych w kraju, ale i tych, którzy w związku z wojną właśnie go opuszczają. Będą potrzebni też wolontariusze, ale szczegóły tej akcji są jeszcze ustalane. Tymczasem w Krakowie przy ul. Biskupiej, przed konsulatem generalnym Rosji od rana trwa protest przeciwko agresji na Ukrainę. Zorganizował go krakowski oddział Związku Polaków na Ukrainie. Joanna Porębska rozmawia z przewodniczącym tego związku Andriyem Oliynykiem

Co może dziś zatrzymać Władimira Putina?

O agresji putinowskiej Rosji na Ukrainę - prof. Grzegorz Przebinda z Instytutu Filologii Wschodniosłowaiańskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Karpackiej Państwowej Uczelni w Krośnie.

Mykoła Mańko: Pamiętajcie o nas

Gościem Jacka Bańki był Mykoła Mańko, obywatel Ukrainy od lat mieszkający w Krakowie, autor i wydawca.

"Ludzie uciekają z ostrzeliwanych miast, Kijów jest sparaliżowany"

Ludzie uciekają w ostrzeliwanych ukraińskich miast. Ulice wyjazdowe są całkowicie zakorkowane - mówiła w programie "Przed Hejnałem" pochodząca z Kijowa i mająca tam rodzinę i znajomych Aleksandra Zujewa. Jak dodała, miasto jest sparaliżowane. Część osób idzie do pracy na piechotę - bo nie jest w stanie dojechać samochodem. O sytuacji na Ukrainie z Aleksandrą Zujewą rozmawiał Paweł Sołtysik.

Dr Jacek Sokołowski: "Wojna na Ukrainie w dłuższej perspektywie może być korzystna i dla zachodu, i dla Polski"

Wojna na Ukrainie w dłuższej perspektywie może być korzystna i dla zachodu, i dla Polski - mówił w Radiu Kraków dr Jacek Sokołowski z Klubu Jagiellońskiego. Wszystko zależy od tego, jak długo wojska ukraińskie będą odpierać ataki, jaka pomoc zostanie dostarczona Ukrainie i jak dotkliwe sankcje zostaną nałożone na Rosję. Dr Sokołowski dodaje, że nie spodziewa się, by groźby Putina dotyczące użycia broni atomowej były realne.

Najnowsze

Kontakt

Sekretariat Zarządu

12 630 61 01

Wyślij wiadomość

Dodaj pliki

Wyślij opinię