Po 69 godzinach 22 minutach 17 sek. Łukasz Sagan kończy jeden z najdłuższych jednoetapowych biegów ultra z kultową oprawą historyczną - Authentic Phidippides Run (Ateny – Sparta - Ateny = 490km +6800mD). W zeszłym roku Łukasz wygrał te zawody i uzyskując drugi wynik w historii trasy.

Tegorocznemu startowi towarzyszy cel dobroczynny na rzecz Fundacji Polskich Kawalerów Maltańskich w Warszawie „Pomoc Maltańska”. Udział Łukasza Sagana w Authentic Phidippides Run 2019 jest możliwy dzięki Sponsorowi Głównemu - PKN ORLEN oraz Sponsorowi - marce DIVERSE.

Jednym z najtrudniejszych i kultowych biegów ultra jest Spartathlon. Zgodnie z pismami Herodota, legendarny Phidippides (490 lat b.c.) pobiegł z Aten do Sparty prosić Spartę o pomoc przed zbliżającą się bitwą z Persami pod Maratonem. Dzisiaj, 245km bieg prowadzi po szosie i bezdrożach – przyciąga światową czołówkę ultra. Jednak - legendarny Phidippides po krótkim odpoczynku wrócił tą samą trasą. Przebiegł w sumie 490km (5-6 dób) i wcale nie padł martwy, brał udział w bitwie pod Maratonem, po której miał pobiec do Aten (ok. 40km), by przekazać wiadomość dla mieszkańców – tam miał skonać z wyczerpania.

Authentic Phidippides Run na 490-kilometrowej trasie ma 6800m sumy przewyższeń w pionie. Aktualnym rekordem jest wyniki Łukasza 69:22:17, drugi czas należy do Amerykanki Brendy Guajardo: 74:35:43 (słabszy o 5:13:26), rok temu Łukasz, w bardzo trudnych warunkach pogodowych uzyskał 75h36min. Limit czasu na ukończenie tych zawodów wynosi 104h.

 

 

 

inf. prasowa/KN