|
|
Kraków 101.6 MHz
Kraków
101.6 MHz
Tarnów
101,0 MHz
Nowy Sącz
90,0 MHz
Zakopane
100,0 MHz
Andrychów
98,8 MHz
Gorlice
97,4 MHz
Krynica-Zdrój
102,1 MHz
Rabka-Zdrój
87,6 MHz
Szczawnica
90,0 MHz
|
Kontakt 4080 (SMS)
DZIEJE SIĘ COŚ W TWOJEJ OKOLICY?
SKONTAKTUJ SIĘ!
12 200 33 33 (antena)
12 630 60 00 (recepcja)
12 630 62 06 (reklama)
4080 (SMS)
500 202 323 (SMS i MMS)
redakcja@radiokrakow.pl
reklama@radiokrakow.pl
|
A
A
A

W radiowej bibliotece "Kroniki zakopiańskie"

Autor tej książki to jeden z ludzi gór. Zakopiańczyk, przewodnik górski, dziennikarz. Kto lepiej niż on mógłby przedstawić historię swojej małej ojczyzny? Historię miejsca, w którym każdy Polak był chociaż raz, a większości zdaje się, że Zakopane znają doskonale.

Fragmentów "Kronik.." słuchamy w interpretacji autora, Macieja Krupy. Fot. W. Gruszka

Krupa zastosował klasyczną formę: opowiada historię Zakopanego poprzez kalendarium, ale dobór dat i wydarzeń jest bardzo osobisty. I podkreśla w rozmowie z Radiem Kraków,  że to jest jego prywatna historia, że na pewno ważniejszych i znaczących dla Polski zdarzeń było w Zakopanem więcej, on jednak dokonał swojego bardzo ciekawego wyboru.

Są więc i ludzie, i miejsca, i zdarzenia. Jest Zakopane, świetne adresy, zabytkowe wille,  ale też oczywiście góry, szczyty, jeziora, doliny. Są znane wszystkim fakty jak, np. osadzenie krzyża na Giewoncie, uruchomienie kolei na Kasprowy Wierch czy otwarcie Dworca Tatrzańskiego, ale są też miejsca, o których już tylko przeczytamy, zapomniane, nieistniejące, zniszczone. Wśród opisywanych przez Krupę ludzi znani zakopiańczycy: Klimek Bachleda, Sabała, doktor Tytus Chałubiński czy ksiądz Józef Stolarczyk ale też cała armia słynnych Polaków, która w zakopiańskich sanatoriach, willach wypoczywała, tworzyła i prowadziła artystyczne życie.

Idzie tropem myśli Rafała Malczewskiego, który w 1935 roku notował: „Wraz z torem kolejowym kończy się i Polska, i Europa, i cały wielki świat – ot zaczyna się Zakopane, miejscowość przedziwna i urocza, jedyna na podhalańskiej ziemi, a może i na całym globie. Jakaż bowiem wioska podgórska potrafiła przez szereg lat skupiać wszystko to, co miał naród najlepszego? Były okresy, gdy promieniowała na całą Polskę natężonym życiem kulturalnym przybyszów – najświetniejszych umysłów i najbardziej gorejących serc”. Pisze historię miejsca symbolu, fenomenu z pogranicza jawy i mitu. (z materiałów wydawcy)

Maciej Krupa (ur. 1960) – etnolog, publicysta, przewodnik tatrzański, tłumacz. Autor i współautor kilku książek: Zakopane (2001), Tatry (2003), Zakopane – wczoraj i dziś (2004), Bóg się rodzi (2006, z Kubą Szpilką), Zakopiańczycy. W poszukiwaniu tożsamości (2011, z Piotrem Mazikiem i Kubą Szpilką) oraz Ślady, szlaki, ścieżki. Pośród tatrzańskich i zakopiańskich wyobrażeń (2013, z Piotrem Mazikiem i Kubą Szpilką). Stale współpracuje z kwartalnikiem Tatrzańskiego Parku Narodowego „Tatry”. Współzałożyciel „Tygodnika Podhalańskiego”, były dziennikarz BBC World Service. Mieszka w Zakopanem. 

Radiowa biblioteka od poniedziałku do piątku o 11:45. Zapraszamy!

Posłuchaj pierwszego fragmentu

Posłuchaj drugiego fragmentu

Posłuchaj trzeciego fragmentu

Posłuchaj czwartego fragmentu

Posłuchaj piątego fragmentu

Posłuchaj szóstego fragmentu

Posłuchaj siódmego fragmentu

Posłuchaj ósmego fragmentu

Posłuchaj dziewiątego fragmentu

Posłuchaj dziesiątego fragmentu

100%
0%