Czyli wszystkiego po trochu. Humor z najwyższej półki – Mumio, Magda Umer i „Ucho prezesa”. Spektakle baletowe – „Preludium słowiańskie”, Lubelski Teatr Tańca i Krakowskie Centrum Choreograficzne. Teatr dla dorosłych w gwiazdorskiej obsadzie i „Calineczka” dla młodych widzów. Kameralne recitale i Ray Willson – w repertuarze GENESIS. Literackie spotkanie z Katarzyną Bondą i… kilkanaście innych wydarzeń. Warto przeglądnąć ten zestaw propozycji i wybrać coś dla siebie. Marzec w NCK? Właśnie tak. 

1 marca (niedziela), g. 16.00, Scena NCK

MAGDA UMER I MUMIO  „Przybora na 102”

spektakl w ramach Festiwalu MUMIO

Na scenie spotkają się trzy artystyczne temperamenty – Jeremi Przybora, Magda Umer i Mumio. Będzie zabawnie, ale też refleksyjnie i wzruszająco. Teksty Przybory przeplatają się z szalonymi improwizacjami spod znaku Mumio, dla których udaną kontrę stanowi kojąca postać Ciotki Mizerii w świetnym wykonaniu Magdy Umer. Ta teatralno – muzyczna konwencja to strzał w dziesiątkę. Różnorodność, wewnętrzna harmonia, lekkość i radość.

słowa – Jeremi Przybora

muzyka – Jerzy Wasowski

wystąpią: Magda Umer, Jadwiga Basińska, Darek Basiński, Jacek Borusiński

zespół muzyków w składzie: Wojciech Borkowski, Maciej Szczyciński, Tomasz Drozdek

bilety - 80 zł

 

1 marca (niedziela), g. 18.00, studio KCC

SAMA NIE WIEM – grupa tańca współczesnego a g i t a t u s

Spektakl jest eksperymentem tanecznym, wykorzystującym w konstrukcji czynnik losowy. Publiczność wraz z choreografką kształtuje przebieg spektaklu poprzez rzuty kostką. Każdej cyfrze przypisana jest inna etiuda choreograficzna oraz liczba wykonawców. Losowości podlega kolejność prezentowanych struktur wraz z obsadą. Niezmienna do tej pory była muzyka oraz liczba rzutów (sześć rzutów kostką). Tym razem, widzowie będą mieli okazję wpływać na spektakl w ograniczonym czasie, a nie w ograniczonej liczbie rzutów. Komponujemy losowo przez 60 minut.

pomysł, choreografia: Marta Wołowiec

taniec: grupa tańca współczesnego a g i t a t u s – Daria Hliebova, Aleksandra Honza, Anna Korecka, Kinga Lis, Karolina Malik, Marta Ryba

czas trwania: 60 minut

muzyka: collage

bilety – 20 zł

 

1 marca (niedziela), g. 20.00, Scena NCK

KTOŚ ZAPUKAŁ MI DO BUTA – Jubileusz 21-lecia MUMIO

spektakl w ramach Festiwalu MUMIO

Mija 21 lat Mumio na scenie i ekranie. Z tej okazji zapraszamy na bezprecedensowe wydarzenie – Ktoś zapukał mi do buta, czyli 21 lat Mumio to historia i specyfika zespołu w pigułce. Najlepsze sceny, pamiętne postaci, szalone improwizacje oraz to, czego jeszcze nikt nie widział na scenie i ekranie. Swoisty ekstrakt tego co najciekawsze w Mumio. Tak szalonego, nieprzewidywalnego i brawurowego spektaklu Mumio jeszcze nie było.

bilety - 80 zł

 

2 marca (poniedziałek), g. 18.00, Scena NCK

SŁONECZNA LINIA – Teatr Polonia

Fabuła dramatu oparta jest na konflikcie pary małżeńskiej, która próbuje rozwiązać skomplikowane psychologiczne węzły, zastałe blokady i niewybaczone urazy - tak dobrze znane każdemu z nas. Błyskotliwy humor, świetnie skonstruowane dialogi i porywający rytm składają się na niezwykły seans terapeutyczny: jak być szczęśliwym ze swoją żoną, mężem, partnerem i ze światem w ogóle.

reżyseria: Iwan Wyrypajew

obsada: Magdalena Boczarska, Borys Szyc 

bilety - 150/120 zł

 

5 marca (czwartek), g. 19.00, sala kameralna 203 

SCENA PIOSENKI AUTORSKIEJ

Tomasz Salej

zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

bilety - 10 zł

 

6 marca (piątek), g. 19.00, Scena NCK

IF/THEN - Lubelski Teatr Tańca

Spektakl oparty na założeniu, że wszystkie istniejące rzeczy i zjawiska pozostają ze sobą we wzajemnej relacji. Dzięki temu zachowują stan „uważności”, będąc w gotowości do działania względem powstających zależności. Tancerze „If/Then” wiedzą „co” nastąpi w spektaklu, jednak poszczególne elementy tej układanki pozostają dla nich do odkrycia w trakcie jego trwania. Spektakl jest próbą wytworzenia uważności w sytuacji niepewności - jest grą, w której tancerze muszą podejmować decyzje w oparciu o konkretne zasady, nie mogąc być pewnym rezultatu.

pomysł i reżyseria: Joseph W. Alter

choreografia: Joe W. Alter we współpracy z tancerzami

wykonanie: Ryszard Kalinowski, Mikołaj Karczewski, Daniela Komędera–Miśkiewicz, Beata Mysiak, Anna Żak. W procesie tworzenia wziął udział Wojciech Kaproń

muzyka: Aleksander Kościów

Spektakl prezentowany w ramach Polskiej Sieci Tańca 2020, której organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca.

bilety -  35/25 zł

 

7 marca (sobota), g. 10.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Mikrofalówka
Mityczny wynalazek, bardzo popularny w Polsce w latach 90-tych. Bez ognia i bez ciepła potrafi zagrzać jedzenie, a talerz wciąż będzie zimny. Bez zamkniętych drzwiczek lepiej go nie używać. Może być też groźną bronią!

Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.

bilety – 30 zł

 

7 marca (sobota), g. 12.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI - Wydział Detektywistyczny

Tajne wiadomości i sekretne szyfry

Chcesz nauczyć się pisać sekretne wiadomości, które odczyta tylko wtajemniczona osoba? Albo poznać metody rozszyfrowywania tajnych kodów? Razem stworzymy sekretne listy i nauczymy się, jak można samemu tworzyć zaszyfrowane informacje.

bilet - 35 zł

 

8 marca (niedziela), g. 19.00, Scena NCK 

RAY WILSON - GENESIS Classic

Ray Willson do legendarnego zespołu Genesis dołączył w 1996 roku i zastąpił przed mikrofonem Phila Collinsa. Gościnie występował również z takimi legendami rocka jak zespół Scorpions. Artysta z odświeżył brzmienie i nadał nowego charakteru m.in. takim przebojom jak: Another Day In Paradise, No Son Of Mine, Follow you follow me, Invisible Touch, Jesus he knows me, Mama czy Land of Confusion. Podczas koncertu będzie można także usłyszeć twórczość solową szkockiego wokalisty i jego rockowej formacji Stiltskin- choćby kultowy utwór Inside czy przebojowe American Beauty.

Na koncert zaprasza: Galicja Productions.

Przedsprzedaż – 120/130/140 zł,  w dniu koncertu – 130/140/150zł 

 

9 marca (poniedziałek), g. 10.00, sala 009

KLUB SUPER MAMA 

„Karmienie naturalne i rozszerzenie diety”

Spotkanie z Lucyną Mirzyńską – położną rodzinną

Podczas spotkania zostaną poruszone kwestie dotyczące karmienia niemowlaków i małych dzieci:
– wartość karmienia piersią (zalety dla dziecka i dla mamy);

– kontrowersyjne wypowiedzi na temat laktacji (m.in. karmienie w miejscach publicznych);

– bezpieczeństwo w rozszerzeniu diety (praktyczne porady dotyczące pierwszych posiłków poza piersią).

Lucyna Mirzyńska – położna rodzinna, absolwentka Collegium Medicum UJ oraz pedagogiki rodziny. Dzięki głosom swych pacjentek zajęła w 2016 r. III miejsce w ogólnopolskim rankingu „Położna na medal”. W 2017 roku laureatka konkursu „Najlepsza położna Małopolski”,  oznaczona nagrodą „Honoris Gratia”. Autorka książki „Pierwsza pomoc w nauce macierzyństwa” – poradnika dla młodych rodziców. Prowadzi własną działalność, a wraz z grupą położnych rodzinnych tworzy spółkę „Położne Środowiskowo-Rodzinne” by w oparciu o kontrakt z NFZ pomagać krakowskim rodzinom. Od października 2019 rozpoczęła równolegle komercyjną działalność: szkołę rodzenia „U-rodziny” – www.u-rodziny.com.pl. Mimo nagród za swój największy sukces zawodowy uznaje uśmiechy, które wywołuje na twarzach pacjentów. Od 30 lat żona wyrozumiałego męża, który wie, że pacjentki niemal zawsze mają pierwszeństwo. Dumna mama Ani i Marcina, którzy nie obrażają się, jak o swoich podopiecznych mówi: „moje dzieci”.

Klub Super Mama to miejsce spotkań, zdobywania wiedzy i nowych umiejętności. Zapraszamy mamy z dziećmi na spotkania warsztatowe z zakresu pielęgnacji i wspierania rozwoju dziecka, zabaw podłogowych, przygotowania dziecka do kontaktu z wodą, psychologii, żywienia, stylizacji, fotografii, jogi i pierwszej pomocy. Klub funkcjonuje w ramach projektu „Kluby Rodziców” uruchomionego przez Urząd Miasta Krakowa, którego celem jest wspieranie rodzin z dziećmi oraz oczekujących na potomstwo.

bilety - 1 zł

11 marca (środa), g. 10.00, Scena NCK

CALINECZKA – spektakl dla dzieci

Śląski Teatr Lalki i Aktora Ateneum

Sztuka na motywach baśni Hansa Christiana Andersena.

Maleńka dziewczynka, porwana przez okrutną Ropuchę, musi pokonać przeciwności losu, znaleźć sprzymierzeńców w wielkim lesie i powrócić do domu. Na swojej drodze spotyka kochliwego Chrabąszcza, znajduje schronienie u zaradnej Myszy, zaprzyjaźnia z radosną Jaskółką. Kto pomoże jej odnaleźć właściwą drogę? Komu można zaufać? Jak dziewczynka, która mierzy zaledwie cal, poradzi sobie w lesie?

Barwna opowieść o dorastaniu, marzeniach, poszukiwaniu własnej ścieżki.

Spektakl dla dzieci od 3 roku życia.

Czas trwania: 60 minut

bilety - 25 zł

 

12 marca (czwartek), g.10.00, budynek C

OLIMPIADA SOLIDARNOŚCI. DWIE DEKADY HISTORII – VII EDYCJA - etap wojewódzki

Fundacja Centrum Solidarności – organizator tego wyjątkowego, edukacyjnego wydarzenia zaprasza do udziału w nim szkoły ponadpodstawowe z całej Polski. Na dziewięciu  laureatów czekają indeksy, stypendia naukowe i nagrody rzeczowe, a na nauczycieli nagrody pieniężne.

Dla laureatów I miejsca przewidziane są indeksy na czołowe uczelnie wyższe, natomiast laureaci wszystkich trzech miejsc w nagrodę otrzymają roczne stypendium naukowe oraz bony na wybrane przez siebie publikacje IPN (książki, płyty DVD, gry planszowe). Nauczyciele-opiekunowie laureatów I miejsca również zostaną uhonorowani nagrodą pieniężną oraz publikacjami książkowymi.

 

12 marca (czwartek), g. 17.30 i 20.30, Scena NCK

UCHO PREZESA CZYLI SCHEDA – Teatr 6.piętro

Twórcy internetowego hitu zdecydowali się na napisanie sztuki teatralnej z gatunku satyrycznej political fiction. Dobrze znani bohaterowie: wszystkowiedzący Prezes, jego wierny przyboczny Mariusz, oraz odwiedzający ich koledzy partyjni, a także przedstawiciele niezłomnej opozycji zjawią się w „królestwie” pani Basi, żeby zabrać widzów za niezbyt często odwiedzane kulisy władzy.

reżyseria – Tadeusz  Śliwa

obsada: Robert Górski, Mikołaj Cieślak, Izabela Dąbrowska, Paweł Koślik, Janusz Chabior, Krzysztof Dracz, Tomasz Sapryk, Lesław Żurek, Joanna Żółkowska, Jerzy Bończak, Tomasz Schimscheiner

bilety - 150/130 zł

 

12 marca (czwartek), g. 18.00, FOTO-GALERIA 

BARWY ŚWIATA PRZYRODY 2020 

wystawa Związku Polskich Fotografów Przyrody – Okręg Krakowski

wernisaż wystawy

wystawa czynna do 5 maja br.

wstęp wolny

 

13 marca (piątek), g.18.00, sala kameralna 203

STREFA TISCHNERA | ZAPRASZAMY DO MYŚLENIA

Spotkanie z dr. hab. Łukaszem Tischnerem poświęcone postaci księdza profesora Józefa Tischnera. Spotkanie uświetni minirecital zespołu Airis Quartet.

Najpierw czuję się człowiekiem, potem filozofem, a na trzecim miejscu księdzem

- ks. Józef Tischner

Ksiądz profesor Józef Tischner (1931-2000) to wybitna postać polskiego życia publicznego, znakomity kaznodzieja, cięty publicysta, a przede wszystkim jeden z niewielu polskich filozofów, którzy doczekali się uznania na świecie. 12 marca 2020 roku mija 89. rocznica Jego urodzin.

dr hab. Łukasz Tischner – historyk literatury, publicysta, tłumacz, sporadycznie krytyk jazzowy. Ukończył filologię polską na Uniwersytecie Jagiellońskim, studiował też filozofię. Doktoryzował się na Wydziale Polonistyki UJ, gdzie pracuje jako adiunkt w Katedrze Historii Literatury Polskiej XX wieku. W latach 1994-2010 był redaktorem miesięcznika „Znak” (przez kilka lat sekretarzem redakcji). Wydał: Sekrety manichejskich trucizn. Miłosz wobec zła (Znak, 2001) oraz Miłosz w krainie odczarowanej (słowo/obraz terytoria, 2011).

prowadzenie - Jolanta Kogut

wstęp wolny

 

14 marca (sobota), g. 10.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Z czym kojarzy nam się wiosna?

Kwiecień to chyba najwyższy czas na sadzonki i pierwsze kwiaty!

Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.

bilety – 30 zł

 

14 marca (sobota), g. 12.00, sala kameralna 203

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Turystyki

NIEMIECKA BAJKA

Na warsztatach uczestnicy m.in.: poznają bohaterów niemieckiej baśni „Dziadek do Orzechów”, posłuchają pięknej muzyki znanych niemieckich kompozytorów oraz dowiedzą się o niemieckim „Szlaku Zabawek” i Muzeum Zabawek w Norymberdze.

Czy wiesz, że pluszowy miś, drewniane żołnierzyki i dziadek do orzechów pochodzą właśnie z Niemiec? Dawniej istniał tam Szlak Zabawek – rozciągał się pomiędzy Norymbergą, a Erfurtem, na długości około 300 km, przebiegając przez 30 miast i miasteczek niezwykle ważnych dla niemieckiej tradycji wytwarzania zabawek. Nasza wizyta w bajkowym zamku Neuschwanstein, w Muzeum Zabawek w Norymberdze, zwiedzanie średniowiecznych niemieckich miast i lektura przepięknej opowieści o Dziadku do Orzechów stworzyły kanwę dla tych zajęć. Warsztaty „Niemiecka bajka” ubogaca również muzyka – zarówno uroczysty „Marsz” Mendelssohna, jak i nostalgiczna „Kołysanka” Brahmsa.

Podczas zajęć Wydziału Turystyki dzieci mają okazję poznać nowe kultury i nieznane miejsca. Prowadzący zajęcia podróżnicy nie tylko opowiadają o swoich wędrówkach, ale także aktywnie włączają dzieci do udziału w nich. Uczestnicy mogą przymierzyć regionalne stroje, zagrać na instrumentach, zobaczyć jak wyglądają tradycyjne pamiątki i przedmioty codziennego użytku.

bilety – 30 zł

 

14 marca (sobota), g. 12.00, sal kameralna 203 

liteARTura - KATARZYNA BONDA 

Spotkanie z mistrzynią powieści kryminalnych! 

Katarzyna Bonda – najpopularniejsza autorka powieści kryminalnych w Polsce. Z wykształcenia dziennikarka i scenarzystka. Urodzona w 1977 w Białymstoku. Obecnie mieszka w Warszawie. Wszystkie jej powieści zyskały status bestsellerów. Jest autorką trylogii kryminalnej z Hubertem Meyerem: Sprawa Niny Frank, Tylko martwi nie kłamią, Florystka, dokumentów kryminalnych Polskie morderczynie i Zbrodnia niedoskonała oraz podręcznika Maszyna do pisania. Ogromną popularność oraz prestiżowe nagrody (ponad 2 miliony sprzedanych egzemplarzy w Polsce) przyniosła jej seria z profilerką Saszą Załuską: Pochłaniacz, Okularnik, Lampiony, Czerwony Pająk. Pochłaniacz otrzymał Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Kryminałów 2015, a Okularnik – nagrodę Bestsellery Empiku 2015. Prawa do wydań zagranicznych zostały dotąd sprzedane do 14 krajów, zakupiły je największe wydawnictwa na świecie, m.in. Hodder & Stoughton i Penguin Random House.

W trakcie spotkania możliwość zakupy książek autorki.

prowadzenie - Mariusz Kuś

bilety - 2 zł

 

14 marca (sobota), g. 16.00 i 19.00, Scena NCK

PRELUDIUM SŁOWIAŃSKIE – Art Color Ballet/ Wataha Drums/ Strojone

Spektakl muzyczny sięgający do korzeni kultury słowiańskiej. Inspiracją do powstania scenariusza był Kalendarz Słowiański oraz symbolika przyrody zaklęta w czterech porach roku. Twórcy widowiska – Agnieszka Glińska i Marek „Smok” Rajss – za pomocą różnorodnych form ekspresji twórczej – muzyki, rytmu, tańca, rdzennych pieśni i bodypaintingu wykreowali na wskroś współczesną, a jednak sięgającą głęboko do rdzennego ducha interpretację świata prasłowiańskiego, z bogactwem wierzeń i obrzędów, wyznaczonych rytmem przyrody.

bilety - 90/80 zł

 

15 marca (niedziela), g. 17.00, Scena NCK

WIND DANCER - Zespół Tańca Irlandzkiego ERIU  & SheeBan Celtic Band

Spektakl pokazuje Irlandię przefiltrowaną przez taneczną wrażliwość zespołu ERIU oraz muzyczną zespołu SheeBan, czyli wielowymiarową i fascynującą, pełną energii, zadziorną, czasem melancholijną i tajemniczą.

Spektakl Wind Dancer to artystyczna podróż na Zieloną Wyspę, w której Zespołowi Tańca Irlandzkiego Eriu towarzyszy muzyka na żywo w wykonaniu SheeBan Celtic Band. Taneczna wrażliwość Eriu w połączeniu z muzyczną zespołu SheeBan, tworzy fascynującą mieszankę pełną energetycznych brzmień i kobiecych choreografii. Wulkan energii obu zespołów nie zostawia publiczności obojętnej – nogi same rwą się do tańca, a ręce do klaskania!

Scenariusz i reżyseria: Agata Kowalczyk

bilety – 40/30 zł

 

18 marca (środa), g. 19.00, sala kameralna 203

NAJPIĘKNIEJSZE PIOSENKI - Wały Jagiellońskie

Grzegorz Bukała – śpiew, gitara

zaprasza – Basia Stępniak-Wilk

bilety -  25/20 zł

 

18 marca (środa),g. 19.00, Scena NCK,

MANHATTAN - Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak

Czy człowiek jest w stanie powstrzymać się przed użyciem tego, co potrafi wyprodukować?

Amerykański Projekt Manhattan miał na celu konstrukcję pierwszej broni atomowej. Była to bomba paradoksalna: miała przynieść wielkie zniszczenia i jednocześnie zakończyć wojnę. Zrzucenie bomby Little Boy na Hiroszimę było przerażającym przykładem działań człowieka pokazującym, że sposobem na pojednanie jest zwiększenie przemocy. Myślenie apokaliptyczne przestaje być z szaleństwem, a staje się codziennością.

Możemy się zniszczyć, albo pokochać.

„Patrzenie na mocny, precyzyjny ruch silnych mięśni daje pewien rodzaj satysfakcji, lecz nie zawsze dostrzegamy ukrytą w nim chęć dominacji i zawładnięcia przez atak. W niektórych scenach performansu twórczynie wykorzystują nawet elementy groteski, w sposób dobitny pokazując, jak daleko sięga nasza tolerancja dla agresji.” - Maria Pastwa, taniecPOLSKA.pl

Koncepcja, choreografia, wykonanie: Daniela Komędera-Miśkiewicz, Dominika Wiak;

Muzyka, wykonanie: Aleksander Wnuk, Michał Lazar (W/L DUO)

Spektakl prezentowany w ramach Polskiej Sieci Tańca 2020, której organizatorem jest Instytut Muzyki i Tańca.

bilety - 35/25 zł

 

19 marca (czwartek), g.18.00, sala kameralna 203

KLUB PRZYJACIÓŁ PSYCHOLOGII

„Jak zadbać o mózg, aby być szczęśliwym”

Wykład dr Kingi Tucholskiej z Instytutu Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego.

Czy wiesz, czego potrzebuje Twój mózg, aby funkcjonować najlepiej jak to możliwe?
Mózg jest zaangażowany we wszystko, co robimy i odpowiada za to, kim jesteśmy. Jeśli mózg funkcjonuje dobrze, tak samo dobrze przebiega działanie danej osoby i dobre jest jej samopoczucie. Gdy mózg doświadcza trudności, jego posiadacz również przeżywa kłopoty. Stan zdrowia mózgu ma zasadnicze znaczenie dla jakości naszego życia we wszystkich jego aspektach. W trakcie wykładu przedstawione zostaną rozmaite, zweryfikowane naukowo sposoby wpływające korzystnie na kondycję układu nerwowego, a przez to całego ciała i psychiki człowieka, niezależnie od jego wieku i stanu zdrowia.

Kinga Tucholska – doktor psychologii, pracuje naukowo i jest wykładowczynią w Instytucie Psychologii Stosowanej Uniwersytetu Jagiellońskiego, prowadzi również praktykę psychoterapeutyczną osób dorosłych w ośrodku psychoterapii poznawczo-behawioralnej TERAPEUTIKON w Krakowie.

bilety - 2 zł

 

21 marca (sobota), g. 10.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Chemia wokół nas

Płyn do naczyń. Szampon. Mydło. Soda oczyszczona. Łazienka i kuchnia to istne laboratorium małego chemika! Zobaczymy co da się ze sobą połączyć i jakie będą tego efekty.

Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.

bilety – 30 zł

 

22 marca (niedziela), g. 16.00, sala kameralna 203

SPOTKANIE Z PIOSENKĄ

bilety - 2 zł

Impreza przeznaczona dla miłośników polskiej piosenki, którzy chcą przyjemnie i aktywnie spędzić czas, słuchając i śpiewając ulubione piosenki XX wieku. Uczestnicy każdorazowo otrzymują teksty piosenek do wspólnego śpiewania, mają także możliwość indywidualnego zaprezentowania własnej interpretacji piosenki z profesjonalnym podkładem muzycznym.

Osią każdego programu jest Gwiazdozbiór polskiej piosenki czyli prezentacja kompozytorów, autorów tekstów i wykonawców piosenek urodzonych w danym miesiącu (pod danym znakiem zodiaku). W repertuarze znajdują się piosenki różnych okresów od 20-lecia międzywojennego, poprzez lata 50-60-70 do końca XX wieku.

prowadzenie – Wojciech Dąbrowski

 

22 marca (niedziela), g. 17.00, Scena NCK

Koncert Wiosenny Zespołu Pieśni i Tańca NOWA HUTA

W koncercie udział wezmą wszystkie grupy działające w zespole: grupa reprezentacyjna, grupa młodzieżowa, grupy dziecięce i kapela ludowa. W koncercie zostaną zaprezentowane pieśni i tańce z rożnych regionów kraju.

Piękne stroje, młodość, dynamiczne tańce i energia płynąca ze sceny to najlepszy sposób na powitanie wiosny!

bilety - 20 zł

 

24 marca (wtorek), g. 18.00, sala 203

KLUB PODRÓŻNIKÓW NAVIGATOR - Relacja z wyprawy na Mont Blanc

spotkanie z Dorotą i Markiem Szala oraz Patrykiem Ciepielą

Nigdy wcześniej nie mieliśmy śmiałości nawet zamarzyć o Białej Górze. Nie sądziliśmy, że może znaleźć się w naszym zasięgu. Jej ekstremalność nie pozwalała nam o niej myśleć inaczej, jak o górze dla wybrańców, która wystawia na sprawdzian ludzkie możliwości i nie toleruje żadnych słabości. Przyszedł jednak taki czas, kiedy mieliśmy już za sobą pewien bagaż doświadczeń i pomyśleliśmy, że może...

bilety - 2 zł

 

25 marca (środa), g.19.30, Scena NCK 

OSTATNIA WIECZERZA  - Teatr Ab Intra

Spektakl inspirowany powieścią „Cena” Waldemara Łysiaka

Jedenastu bohaterom zebranym przy wspólnym stole przyjdzie decydować o ludzkim losie. Erudyci i prostacy, ateiści i wierzący, socjaliści i endecy odkryją co to jest ostateczność i kto się do niej posunie. Ile warte jest ludzkie życie? Czy wybrać mniejsze zło, czy umyć ręce metodą Poncjusza Piłata? A jeżeli wybierać, to co uznać za zło mniejsze? Czy wobec śmierci wszyscy są równi? Jak w czasach wojny odnaleźć sprawiedliwość? Czym różnią się sędziowie od skazanych a kaci od ofiar? Na takie pytania każdy z uczestników wieczerzy, ale też każdy z widzów będzie musiał sobie odpowiedzieć.

scenariusz i reżyseria – Adam Chmielowski
opieka reżyserska – Marlena Topolska

bilety - 20 zł

 

28 marca (sobota), g. 10.30, sala 006

NOWOHUCKI UNIWERSYTET DZIECI – Wydział Przyrodniczy

Ziemia
Ogień, woda, powietrze i ziemia, czyli cztery żywioły. Dziś zajmiemy się ostatnim, o którym jeszcze nie mówiliśmy – ziemią. Zrobimy własne kryształy i wulkany. Porozmawiamy o kamieniach i piasku. No i oczywiście o pozostałościach po dinozaurach.

Na zajęciach Wydziału Przyrodniczego obalamy wiele mitów. Pokazujemy ciekawostki ze świata przyrody, chemii i fizyki, wciągamy dzieci i rodziców do pracy nad interesującymi doświadczeniami i eksperymentami.

bilety – 30 zł

 

29 marca (niedziela), g. 17.00, Scena NCK

KAPELE SERC – charytatywny koncert dla chorych na stwardnienie rozsiane

W koncercie wezmą udział m.in.: Zespół Pieśni i Tańca „Nowa Huta” , Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiacy”, Międzyszkolny Ludowy Zespół Pieśni i Tańca „Krakowiak” oraz grupy taneczne pracujące w NCK oraz w Ośrodku Kultury ZPiT "Krakowiacy"

Kapele Serc to ogólnopolska akcja zainicjowana przez Polską Sekcję Międzynarodowej Rady Stowarzyszeń Folklorystycznych, Festiwali i Sztuki Ludowej CIOFF, która spotkała się z szerokim odzewem ze strony wielu zespołów. Koncerty dedykowane osobom chorym na stwardnienie rozsiane, na stałe wpisały się do kalendarza imprez organizowanych przez zespoły corocznie.

Po raz dwunasty gospodarzem tego koncertu jest Nowohuckie Centrum Kultury. Podczas koncertu będzie organizowany kiermasz, podczas którego każdy będzie miał możliwość wsparcia finansowego poprzez zakup wystawionych do sprzedaży przedmiotów. Dochód z koncertu zostanie przekazany Polskiemu Towarzystwu Stwardnienia Rozsianego oddział w Krakowie.

bilety - 2 zł

 

30 marca (poniedziałek), g.18.00, sala kameralna 203

ZDROWIE I MEDYCYNA

„Widzieć, ale jak? – profilaktyka, diagnostyka i leczenie schorzeń wzroku”

Wykład dr n. med. Małgorzaty Woś, ordynatora Oddziału Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej w Szpitalu im. Stefana Żeromskiego w Krakowie.

Podczas wykładu zostaną omówione najważniejsze schorzenia dotyczące osób w różnym wieku, w tym dzieci – wady wzroku, zaćma, jaskra, schorzenia naczyniowe, zespól suchego oka. Dowiemy się również czy i jaki wpływ mamy na to jak widzimy oraz jakie schorzenia ogólne mogą wpływać na nasze oczy.

Małgorzata Woś jest doktorem nauk medycznych, kierownikiem Oddziału Okulistyki z Pododdziałem Okulistyki Dziecięcej (jedynym w Małopolsce). Posiada wysokie kwalifikacje i wieloletnie doświadczenie zawodowe doskonalone w ramach krajowych i zagranicznych konferencji i szkoleń okulistycznych. Autorka i współautorka  publikacji naukowych

bilety - 2 zł

 

31 marca (wtorek), g.18.00, Scena NCK,

OPOWIEŚCI Z NARNII - Teatr Ancymon, Młodzieżowy Teatr Empiryk, Teatr Ab Intra

Spektakl teatralny wg C.S Lewisa.

W czasach wojny Piotr, Łucja, Zuzanna i Edmunda zostają wysłani do domu Profesora Kirke. Dom skrywa wiele tajemnic. Jedną z nich jest niezwykła szafa, która okazuje się bramą do innego świata. Rodzeństwo wyrusza w podróż po świecie zwanym Narnią, a podczas tej wędrówki dowiaduje się, że ich obecność w Narnii jest wypełnieniem starej przepowiedni. Misją dzieci staje się pokonanie zła rozniecanego przez Białą Czarownicę.  Podczas niebezpiecznej i pełnej przygód drogi, młodzi ludzie uczą się czujności wobec nieznajomych istot oraz odróżniania dobra od zła. Poznają, czym jest empatia, odpowiedzialność, zaufanie, odwaga, siła woli i bezwarunkowa przyjaźń.

scenariusz i reżyseria - Marlena Topolska

bilety - 20 zł

 

NCK WYSTAWY

 

PAWEŁ PIERŚCIŃSKI „Krajobraz nieobecny” – wystawa fotografii

16 stycznia – 8 marca, Złota Galeria CENTRUM

wstęp wolny

 

KONRAD POLLESCH „Kantor”wystawa fotografii

23 stycznia – 23 marca, Czarna Galeria CENTRUM

wstęp wolny

 

KAROL WIECZOREK „Kalejdoskop”  - wystawa malarstwa i instalacji

10 -31 marca, Biała Galeria CENTRUM 

wernisaż – 13 marca (piątek),  g. 18.00

wstęp wolny

 

BARWY ŚWIATA PRZYRODY 2020 

wystawa Związku Polskich Fotografów Przyrody – Okręg Krakowski

12 marca - 5 maja, FOTO-GALERIA

wernisaż – 12 marca (czwartek), g. 18.00

wstęp wolny


FOCUS ON FASHION – międzynarodowa wystawa fotografii mody

16 marca – 7 kwietnia, Szara Galeria CENTRUM

wernisaż – 23 marca (poniedziałek), g. 18.00

wstęp wolny

 

EWA KĘPYS  „Pewnego razu… w NCK” – wystawa fotografii

16 marca – 7 kwietnia, Złota Galeria CENTRUM

wernisaż – 23 marca (poniedziałek), g. 19.00

wstęp wolny

 

GALERIA ZDZISŁAWA BEKSIŃSKIEGO

stała wystawa malarstwa

czynna: wtorek-sobota w g. 11.00-19.00, niedziela 12.00-19.00

bilety – 10/8 zł

 

JERZY DUDA-GRACZ - GALERIA AUTORSKA

stała wystawa malarstwa i grafiki

czynna: wtorek-sobota w g. 11.00-19.00, niedziela 12.00-19.00

bilety – 10/8 zł

 

A JUŻ W KWIETNIU: 

 

JULIA PIETRUCHA  „Folk it!”

3 kwietnia (piątek), g. 19.00, Scena NCK

 

KRÓL  „Nieumiarkowania”

4 kwietnia (sobota), g. 19.00, Scena NCK

 

PABLOPAVO I LUDZIKI Z NAPRAWDĘ DUŻYM ZESPOŁEM

23 kwietnia (czwartek), g. 19.00, Scena NCK