Unikatowa w skali światowej kolekcja namiotów tureckich Zamku Królewskiego na Wawelu. Autentycznie największy, tego rodzaju zbiór, w europejskich muzeach. Bogato dekorowane aplikacjami o motywach roślinnych, nasycone kolorami, zwane ruchomymi pałacami Orientu. Po długoletniej i kompleksowej konserwacji ZKnW prezentuje namioty tureckie i inne obiekty tworzące bogatą Galerię Sztuki Wschodu. Wystawa Sztuka Wschodu. Namioty tureckie otwarta dla zwiedzających od 11 września.

 

RUCHOME PAŁACE ORIENTU

Zwiedzający zobaczą wielki namiot niebieski (fot.) należący do trofeów króla Jana III Sobieskiego (1683). Bogato zdobione dzieło sztuki, przypominające pałac sułtański, wyróżnia się na tle obiektów tego rodzaju, rzadko spotykaną barwą tła (namioty tureckie są bowiem zwykle czerwone). W armii tureckiej namioty pełniły różne funkcje, które korespondowały z kształtem architektury i jej dekoracją. Dzięki odpowiedniej technice łączenia namiotów ze sobą (tak jak obecnie można połączyć kilka namiotów typu iglo) powstawały całe „wielopokojowe” przestrzenie.

I tak istniały namioty-stajnie, namioty-kuchnie (z okienkami i wywietrznikami), namioty –magazyny żywności i sprzętu, namioty-sale audiencyjne, namioty paradne, reprezentacyjne dla wyższych dostojników. W ten sposób powstawało prawdziwe miasto armii tureckiej. Przed nami również mniejszy namiot czerwony, który ma znacznie skromniejszą dekorację płotów i dachu, odzwierciedla  warunki podróżowania oficerów średniego szczebla armii sułtańskiej. Trzeci z namiotów, ofiarowany przez prof. Karolinę Lanckorońską – zasłużoną donatorkę Wawelu, jest natomiast ważną pamiątką rodzinną. Zdobił kiedyś wnętrze pałacu w Rozdole i stanowi świadectwo skomplikowanej historii tego rodu.

– Zbiory Zamku Królewskiego na Wawelu można „odkrywać” na wiele sposobów. Wystawa namiotów to pierwsza z ekspozycji, która pozwoli na ukazanie splendoru i znaczenia własnych zbiorów muzeum – mówi dr hab. Andrzej Betlej, prof. UJ, dyrektor Zamku Królewskiego na Wawelu. Wystawa w nowej odsłonie realizuje plany wystawiennicze Wawelu zgodne z towarzyszącą instytucji ideą „wielkich powrotów” bezcennych obiektów należących do muzealnej kolekcji. – Można powiedzieć, że jest pewnego rodzaju otwarciem nowego cyklu, w który wpisuje się przyszłoroczna wystawa wszystkich arrasów królewskich oraz otwarcie nowych przestrzeni ekspozycji Skarbca Koronnego – dodaje dr hab. Andrzej Betlej.

NAMIOTY TURECKIE W TOWARZYSTWIE

Ekspozycji namiotów tureckich towarzyszą przedmioty rzemiosła artystycznego najwyższej klasy; w tym dywany i makaty. Te ostatnie – tworzone z jedwabiu i kobierce modlitewne oraz barwna ceramika z Izniku przywołują atmosferę wschodnich wnętrz mieszkalnych.  Zobaczymy też bogatą kolekcję militariów (w tym sztandary stanowiące największy zbiór w Europie) obejmującą broń z obszarów od Morza Śródziemnego po północne Indie, z okresu od XVI do XIX wieku. Najcenniejszy jest tu wspaniały rząd koński z osiodłaniem, własność Krzysztofa Leopolda Schaffgotscha, ambasadora cesarza Leopolda I u boku Jana III Sobieskiego. Technika wykonania obiektów; wspaniałe dekoracje ceramiki, broni, czy też rzędów końskich, wysadzanych półszlachetnymi i szlachetnymi kamieniami świadczą o niezwykłym kunszcie tureckich rzemieślników. Dzieła sztuki ukazują także silne wpływy Orientu w czasach dawnej Rzeczpospolitej.

PROGRAM DZIAŁAŃ EDUKACYJNYCH

Wyjątkową wartością (i novum w historii organizacji ekspozycji na Zamku Królewskim na Wawelu) jest program edukacyjny – integralnie powiązany z wystawą.
Szczegóły: www.wawel.krakow.pl.

 

Projekt dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.



Informacje dla zwiedzających

 

Wystawa czynna:

Wtorek-niedziela 9:30–17:00

Bilety:

Normalny 20 zł, ulgowy 15 zł
Sprzedaż biletów do 16.00, ostatnie wejście 16:05
Przerwa sanitarna 13:00–13:30, ostatnie wejście przed przerwą – 12:30
Możliwość rezerwacji zwiedzania z przewodnikiem – grupy max. 9 osób

+ przewodnik; opłata za usługę według obowiązującego cennika

www.wawel.krakow.pl/rezerwacja-przewodnicy

 

Zasady bezpieczeństwa:

Limit osób przebywających jednocześnie na terenie wystawy – 157
Należy poruszać się wyznaczonymi ciągami komunikacyjnymi i stosować się do poleceń obsługi trasy.
Zwiedzający zobowiązani są do zachowania odpowiedniego dystansu (2 m) i używania
indywidualnych środków ochrony
Przy wejściu dostępny będzie dla zwiedzających płyn do dezynfekcji rąk