Jan Karol Fyda (1890-1944) to pochodzący z Sądecczyzny zapomniany kompozytor, muzyk i nauczyciel 1. połowy XX wieku. Podczas 1WŚ kapelmistrz Armii Hallera, nazwany przez austriacką prasę „Straussem Wschodu” za wykonanie w Klagenfurt walca „Marie Klange” opartego na pierwowzorze Straussa. W okresie dwudziestolecia międzywojennego pisze poloneza na okoliczność Zaślubin Polski z Morzem, którego wykonuje razem z orkiestrą podczas uroczystości w Pucku w 1920 roku. Nie zapomina też o swoich rodzinnych terenach, równolegle pisząc utwory m.in. do spektakli nowosądeckiego teatru Bolesława Barbackiego.
W trakcie 2WŚ więziony w obozach w Auschwitz i Sachsenhausen, nawet wtedy nie przestaje tworzyć - rodzina kompozytora twierdzi, że Fyda mógł być zaangażowany w orkiestrę więźniów w Sachsenhausen, a nawet napisać „Hymn Więźniów” tego obozu. W Sachsenhausen też ginie w wyniku nalotu aliantów w 1944 roku. Część jego twórczości zostaje zachowana w rodzinnym dworku kompozytora w Słowikowej k. Nowego Sącza, ale większość z nut zostaje spalona przez żołnierzy radzieckich podczas wyzwalania Sądecczyzny. Ocalała część twórczości Fydy zostaje po 80 latach ponownie odkryta przez Justynę Zawiślan - dyrygent Or_kiestry.
Muzyka Jana Karola Fydy to zbiór tradycyjnych rytmów, inspirowanych muzyką wiedeńską i twórczością Straussa. W swoich kompozycjach Fyda wplatał też elementy muzyki ludowej, chóralnej, klasycznej i wojskowej. Dzięki temu jego twórczość ma emocjonalną głębię i odtwarza niepowtarzalny klimat lat 20. i 30. XX wieku.
Zapraszamy na wykonanie utworów Jana Karola Fydy na jego rodzinnym terenie. OR_KIESTRA Justyny Zawiślan zaprezentuje najważniejsze z odnalezionych utworów kompozytora, m.in. Walc „Marie Klange” czy polonez „Zaślubiny Polski z Bałtykiem”, a także dwa autorskie utwory Justyny Zawiślan inspirowane stylem kompozytorskim Fydy.
To będzie wyjątkowy wieczór, pełen pięknej muzyki i wzruszeń. Spotkajmy się w Sali imienia Lucjana Lipińskiego Małopolskiego Centrum Kultury SOKÓŁ 24 marca o godzinie 18:00. Bilety są dostępne do kupienia w kasach MCK SOKÓŁ oraz na stronie internetowej wydarzenia: https://mcksokol.pl/wydarzenie/strauss-wschodu-or-kiestra
- A
- A
- A
„Strauss Wschodu – Jan Karol Fyda” – Or_kiestra
OR_KIESTRA Justyny Zawiślan zabiera słuchaczy w podróż do międzywojennej Polski za sprawą Jana Karola Fydy i jego odnalezionej twórczości. Dźwięki kreślone przez „Straussa Wschodu” wybrzmią tym razem w Nowym Sączu – centralnym miejscu rodzinnych stron Fydy i Or_kiestry.Komentarze (0)
Brak komentarzy
Najnowsze
-
13:56
Tatry: Turysta walczy o życie po upadku podczas schodzenia z Rysów
-
13:55
Na Rynku Głównym trwa 29. wigilia dla osób bezdomnych i potrzebujących
-
13:35
Biuro do wynajęcia Kraków - dynamicznie rozwijająca się lokalizacja Twojej firmy
-
13:28
Samochody na leasing – jak znaleźć idealny model auta?
-
13:23
Suunto Vertical 2 – najbardziej zaawansowany zegarek sportowy od Suunto na trening i ekspedycje
-
13:12
Andrzej Panufnik. Genialny wygumkowany
-
12:55
Kard. Ryś na wigilii dla potrzebujących: każdy nosi w sobie godność, odkrywajcie ją w sobie i innych
-
12:48
To już 29. wigilia dla osób bezdomnych i potrzebujących na Rynku Głównym w Krakowie
-
12:27
Jarmark Bożonarodzeniowy w klimacie dawnej Galicji
-
12:01
Opowieść wigilijna Dickensa. Scrooge i filozofia przemiany
-
10:42
Wyjątkowy muzyczny pociąg wyjechał z dworca w Krakowie
-
10:10
Wigilia przyjazna dzieciom – jak pogodzić tradycję ze smakiem najmłodszych?
-
09:36
Scrooge, Dickens i pytanie o to, czy człowiek może się zmienić
Skontaktuj się z Radiem Kraków - czekamy na opinie naszych Słuchaczy
Pod każdym materiałem na naszej stronie dostępny jest przycisk, dzięki któremu możecie Państwo wysyłać maile z opiniami. Wszystkie będą skrupulatnie czytane i nie pozostaną bez reakcji.
Opinie można wysyłać też bezpośrednio na adres [email protected]
Zapraszamy również do kontaktu z nami poprzez SMS - 4080, telefonicznie (12 200 33 33 – antena,12 630 60 00 – recepcja), a także na nasz profil na Facebooku oraz Twitterze